35 pfg. Fælles udg. i fireblok på anbefalet brev stemplet Glücksburg *(Ostsee) a d. 26.5.1920 til Flensburg.

1920 - SlesvigBrev - 22

Lot: 271656

Mere info
7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 51-I) opfrankeret med 4 øre Bølgelinie dateret Moesgaard pr. Maarslet d. 27.10.1919 og annulleret med svagt stempel i Odder (?) til passager ombord på M/S Falstria i Port Said, Egypten - eftersendt til Bangkok, Siam og Singapore. Overfrankeret med 1 øre.

1919 - Danmark8320 - Brev - EB42, 80

7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 51-I) opfrankeret med 4 øre Bølgelinie dateret Moesgaard pr. Maarslet d. 27.10.1919 og annulleret med svagt stempel i Odder (?) til passager ombord på M/S "Falstria" i Port Said, Egypten - eftersendt til Bangkok, Siam og Singapore. Overfrankeret med 1 øre.
Lot: 273272

Mere info
10 øre helsagskuvert (fabr. 62) opfrankeret med 30 øre Chr. X fra København d. 29.6.1945 til Reykjavik, Island. Påskrevet skibsnavn: M/S Esja. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/500/Danmark.

1945 - Danmark1000 - Brev - KV 58, 278

10 øre helsagskuvert (fabr. 62) opfrankeret med 30 øre Chr. X fra København d. 29.6.1945 til Reykjavik, Island. Påskrevet skibsnavn: "M/S Esja". Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/500/Danmark.
Lot: 273291

Mere info Solgt
10 øre, 15 øre og 25 øre Luftpost - 25 øre med marginal No. 451 J - på luftpostbrev fra København d. 11.2.1935 til Chesham, England.

1935 - Danmark1000 - Brev - 144, 145, 146

10 øre, 15 øre og 25 øre Luftpost - 25 øre med marginal "No. 451 J" - på luftpostbrev fra København d. 11.2.1935 til Chesham, England.
Lot: 273069

Pris DKK 500,00
Solgt
4 sk. Tofarvet (3) på 12 sk. frankeret værdibrev annulleret med nr.stempel 98 og sidestemplet lapidar Fjerritslev d. 21.4.1873 til Kjøbenhavn. Omdelt af fodposten i Kjøbenhavn med stempel F:P: d. 23.4.1873. Et mærke med rift.

1873 - Danmark9690 - Brev - 18

4 sk. Tofarvet (3) på 12 sk. frankeret værdibrev annulleret med nr.stempel "98" og sidestemplet lapidar Fjerritslev d. 21.4.1873 til Kjøbenhavn. Omdelt af fodposten i Kjøbenhavn med stempel F:P: d. 23.4.1873. Et mærke med rift.
Lot: 273064

Mere info Solgt
Telegram fra Kjøbenhavn til Moesgaard pr. Aarhus. Påskrevet Telefoneret og udsendt som brev med 5 øre Chr. X (3) stemplet Aarhus d. 12.6.1920 til Moesgaard pr. Maarslet.

1920 - Danmark8000 - Brev - 68

Telegram fra Kjøbenhavn til Moesgaard pr. Aarhus. Påskrevet "Telefoneret" og udsendt som brev med 5 øre Chr. X (3) stemplet Aarhus d. 12.6.1920 til Moesgaard pr. Maarslet.
Lot: 273277

Mere info
1 gr. Lille Brystskjold (2) på brev annulleret med enringsstempel Apenrade d. 28.9.1872 til Flensburg. Fold gennem begge mærker.

1872 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 01.15

Lot: 271669

Mere info
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 77-H) fra Foussingø annulelret med stjernestempel AALUM og sidestemplet Randers d. 15.7.1925 til Moesgaard pr. Aarhus.

1925 - Danmark8900 - Brev - SK 0019

Lot: 273276

Mere info Solgt
20 øre Løve på brev fra Tromsø d. 28.5.1945 til Aarhus, Danmark. Åbnet af norsk efterkrigscensur med neutral banderole og ovalt stempel: Kontrolleret Nr. 21.

1945 - Norge8000 - Brev

Lot: 273270

Mere info Solgt
10 øre Bølgelinie (5) på adressekort for lokalpakke stemplet København B. d. 20.6.1924 - eftersendt til Dragør og udtakseret i 50 øre porto med 10 øre og 20 øre (par) annulleret med liniestempel Dragør.

1924 - Danmark2791 - Brev - 124, P12, P13

10 øre Bølgelinie (5) på adressekort for lokalpakke stemplet København B. d. 20.6.1924 - eftersendt til Dragør og udtakseret i 50 øre porto med 10 øre og 20 øre (par) annulleret med liniestempel "Dragør".
Lot: 273275

Mere info Solgt
23 cents blandingsfrankeret anbefalet luftpostbrev fra Los Angeles d. 28.3.1943 via New York d. 2.4.1943 til Thorshavn, Færøerne. Ank.stemplet Thorshavn d. 22.5.1943. Påskrevet: Via Air Mail in the U.S. og stemplet Via Air Mail to New York. Åbnet af amerikansk censur no. 5730.

1943 - USA3800 - Brev

23 cents blandingsfrankeret anbefalet luftpostbrev fra Los Angeles d. 28.3.1943 via New York d. 2.4.1943 til Thorshavn, Færøerne. Ank.stemplet Thorshavn d. 22.5.1943. Påskrevet: Via Air Mail in the U.S. og stemplet "Via Air Mail to New York". Åbnet af amerikansk censur no. 5730.
Lot: 273109

Mere info
20 øre Karavel på brevkort antagelig fra Herlufsholm pr. Næstved annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 15.8.1939 til England. Usædvanlig anvendelse til udlandet på dato hvor Det rullende Postkontor ikke var i anvendelse.

1939 - Danmark4700 - Brev - 204

Lot: 273061

Mere info Solgt
Hollandsk Ostindien 2½ c. og 10 c. på underfrankeret brev fra Djombang d. 25.4.1921 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 25 øre Porto-provisorium stemplet Kjøbenhavn d. 29.5.1921.

1921 - Danmark1000 - Brev - P6

Lot: 273269

Mere info Solgt
20/25 aur Provisorium på brevkort (Gadeparti fra Reykljavik) dateret inspektionsskibet Islands Falk og stemplet Seydisfjördur d. 10.4.1922 til København, Danmark.

1922 - Island1000 - Brev

20/25 aur Provisorium på brevkort (Gadeparti fra Reykljavik) dateret inspektionsskibet "Islands Falk" og stemplet Seydisfjördur d. 10.4.1922 til København, Danmark.
Lot: 273076

Mere info Solgt
5 øre Posthorn og 10 øre Løve på brevkort fra Tromsø d. 5.7.1940 til Aarhus, Danmark. Tysk censur. Omadresseret til København med violet stempel: Kassebrev Aarhus Postkontor.

1940 - Norge8000 - Brev

Lot: 273267

Mere info Solgt
10 øre Fr. VIII helsagskorrespondancekort dateret d. 30.10.1913 annulleret med stjernestempel BIRKET (type II) til Skørping.

1913 - Danmark4913 - Brev - SK 0138

Lot: 273268

Mere info Solgt
4 øre Tofarvet i vandret 3-stribe på 12 øre frankeret brev annulleret med nr.stempel 24 og sidestemplet lapidar Helsingør d. 10.6.18xx til skibsreder Lauritz Foyn, Tønsberg, Norge.

Danmark3000 - Brev - 23

4 øre Tofarvet i vandret 3-stribe på 12 øre frankeret brev annulleret med nr.stempel "24" og sidestemplet lapidar Helsingør d. 10.6.18xx til skibsreder Lauritz Foyn, Tønsberg, Norge.
Lot: 273264

Mere info Solgt
2,70 kr. Prins Henrik 50 år på brev annulleret med postsparestempel brotype IIh Blokhus d. 6.6.1984 til Ålborg. Stemplet kendes ikke postalt anvendt jf. Vagn Jensen.

1984 - Danmark9492 - Brev - 806

Lot: 273274

Mere info Solgt
15 øre Karavel (2) på brev fra København d. 30.4.1940 til sømand ombord på S/S Grete via rederiet J. Lauritzen i København - eftersendt til Valencia, Spanien og siden til København. Både tysk censur og spansk censur fra Valencia. S/S Grete blev 9.4.1940 oplagt i spansk havn i Valencia. Sænket i Middelhavet i 1943.

1940 - Danmark1000 - Brev - 203

15 øre Karavel (2) på brev fra København d. 30.4.1940 til sømand ombord på S/S "Grete" via rederiet J. Lauritzen i København - eftersendt til Valencia, Spanien og siden til København. Både tysk censur og spansk censur fra Valencia. S/S "Grete" blev 9.4.1940 oplagt i spansk havn i Valencia. Sænket i Middelhavet i 1943.
Lot: 273266

Mere info
Sydafrika 16+10c Natal Flood Disaster i 2-sproget parstykke og 11c Medalje på luftpostbrev annulleret med svagt feltpoststempel VPK 10 / FPO 10 d. 17.4.1989 fra South West Africa til Totnes, England. Stort afd.-stempel 52 SAI BN / SEK 10 (52nd South African Infantry Batallion) d. 14.4.1989 og 2-sproget censurstempel.

1989 - Sydvest AfrikaBrev

Lot: 273177

Mere info Solgt
20 øre Løve på fortrykt kuvert fra Hvalfangerforeningen (The Association of Whaling Companies) i Sandefjord d. 2.2.1938 til Växjö, Sverige.

1938 - NorgeBrev

Lot: 273280

Mere info Solgt