Postbud på Storstrømsbroen. Efter Storstrømsbroens aabning nedsættes Taksten for Postpakker indtil 5 Kg. mellem Sjælland og Lolland-Falster til 40 Øre. Postal reklame u/no. Frankeret med 5+5 øre Dybbøl udg. (2) annulleret med særstempel Saxkjøbing SAFI 1837-1937 d. 2-3/10 og Sakskøbing d. 3.10.1937 til København.

1937 - DanmarkPostkort - Brugt m. mærke - 236

Postbud på Storstrømsbroen. "Efter Storstrømsbroens aabning nedsættes Taksten for Postpakker indtil 5 Kg. mellem Sjælland og Lolland-Falster til 40 Øre". Postal reklame u/no. Frankeret med 5+5 øre Dybbøl udg. (2) annulleret med særstempel Saxkjøbing SAFI 1837-1937 d. 2-3/10 og Sakskøbing d. 3.10.1937 til København.
Lot: 275286

Mere info Solgt
Bagsværd Station ved Hareskoven. Tog ses til højre. Peter Alstrups no. 7471.

1912 - Danmark2880 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 274385

Mere info Solgt
København, Hotel Kongen af Danmark. Illustreret 5 øre Våben helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn K. d. 5.3.1892 til Viborg.

1892 - Danmark1000 - Postkort - Brugt m. mærke - EB 17

Lot: 275285

Mere info Solgt
Internal Automobil Ausstellung, Berlin 1938. Fotokort. Klinte & Co. no. 29.

1938 - TysklandPostkort - Ubrugt

Lot: 274627

Mere info Solgt
Kaj Engholm: Julehilsen fra Grønland. 2 børn set bagfra. Dansk Rotary's Ungdomsfond u/no.

1964 - GrønlandPostkort - Brugt m. mærke

Kaj Engholm: Julehilsen fra Grønland. "2 børn set bagfra". Dansk Rotary's Ungdomsfond u/no.
Lot: 274523

Mere info Solgt
Genforening 1920. Demonstration i Flensborg i forbindelse med afstemningen d. 13.3.1920. U/no.

1920 - SlesvigPostkort - Ubrugt

Lot: 275281

Mere info Solgt
Helsingør, Lundegade med Frimurerlogen. V.M. no. 131. Frankeret med 5 øre Fr. VIII annulleret med svensk stempel i Helsingborg d. 26.6.1907 og sidestemplet Från Danmark til Helsingborg, Sverige.

1907 - Danmark3000 - Postkort - Brugt m. mærke - 54

Helsingør, Lundegade med Frimurerlogen. V.M. no. 131. Frankeret med 5 øre Fr. VIII annulleret med svensk stempel i Helsingborg d. 26.6.1907 og sidestemplet "Från Danmark" til Helsingborg, Sverige.
Lot: 273957

Mere info Solgt
Peder Gadsbøll (Navneforandring i 1915 til Peder Christian Pedersen): Glædelig Jul. Nisser og hest omkring grøden. U/no.

1913 - DanmarkPostkort - Brugt u. mærke

Peder Gadsbøll (Navneforandring i 1915 til Peder Christian Pedersen): Glædelig Jul. "Nisser og hest omkring grøden". U/no.
Lot: 274554

Mere info Solgt
Krydseren Heimdal. C. Nielsen  u/no. Frankeret med 5 øre Chr. X dateret Esbjerg i maj 1914 og stemplet Kjøbenhavn d. 12.5.1914 til Marstal. Interessant forsendelse sendt fra sømand ombord på krydseren Heimdal i lukket marinepostsæk fra togt hvor Heimdal fulgte Chr. X på kongeskibet Dannebrog på rejse fra Esbjerg d. 6.5.1914 til Sheernees, Dover, Calais og Amsterdam og tilbage til Esbjerg d. 26.5.1914. Togtet omtalt i teksten.

1914 - DanmarkPostkort - Brugt m. mærke - 68

Krydseren "Heimdal". C. Nielsen u/no. Frankeret med 5 øre Chr. X dateret Esbjerg i maj 1914 og stemplet Kjøbenhavn d. 12.5.1914 til Marstal. Interessant forsendelse sendt fra sømand ombord på krydseren "Heimdal" i lukket marinepostsæk fra togt hvor "Heimdal" fulgte Chr. X på kongeskibet "Dannebrog" på rejse fra Esbjerg d. 6.5.1914 til Sheernees, Dover, Calais og Amsterdam og tilbage til Esbjerg d. 26.5.1914. Togtet omtalt i teksten.
Lot: 275284

Mere info Solgt
Schleswig-Holstein meerumschlungen! No. 119.

SlesvigPostkort - Ubrugt

Lot: 275283

Mere info Solgt
Alfred Schmidt: En experimenterende Barnepige. Sophus Kruckows Trykkerier u/no.

1913 - DanmarkPostkort - Ubrugt

Lot: 274620

Mere info
Oceanografiske Museum i Monaco. Udstoppet isbjørn og hval skelet. Giletta no. 290

FrankrigPostkort - Ubrugt

Lot: 275104

Mere info Solgt
Ved Munkemose, Odense. Stenders no. 8975.

1912 - Danmark5000 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 274621

Mere info Solgt
10 Bud för äkta Fruar! Le Moine & Malmström u/no.

SverigePostkort - Ubrugt

"10 Bud för äkta Fruar!" Le Moine & Malmström u/no.
Lot: 274624

Pris DKK 45,00
Solgt
TH: Sørfuglø, Norge. No. 6.

NorgePostkort - Brugt m. mærke

TH: Sørfuglø, Norge. No. 6.
Lot: 274628

Mere info Solgt
Stationen i Vojens. Mølle ses i baggrunden. P. J. Schmidt no. 3849.

Danmark6500 - Postkort - Ubrugt

Lot: 274631

Pris DKK 45,00
Solgt
Fokker F.27 Friendship TF-FIJ fra Flugleiðir over Reykjavik. Sólarfilma no. 49. Frankeret med 4,50 kr. UIT sendt som luftpost fra Reykjavik 1966 til Danmark.

1966 - IslandPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 275287

Mere info Solgt
Eleverne foran Ryslinge Højskole, Vinteren 1923 - 24. Fotokort. Leonar 1395.

1923 - Danmark5856 - Postkort - Ubrugt

Lot: 274625

Mere info
Partier fra Jordløse med Kirken, Stationen, Præstegaarden og Mejeriet. H. Schmidt u/no.

1932 - Danmark5661 - Postkort - Ubrugt

Lot: 274629

Mere info Solgt
Victoriagatan i Göteborg, Sverige. Sporvogn ses. No. 1001.

1908 - SverigePostkort - Brugt m. mærke

Lot: 274633

Mere info Solgt
Glædelig Jul. Nisser spiller på instrumenter. No. 127.

1922 - DanmarkPostkort - Brugt m. mærke

Glædelig Jul. "Nisser spiller på instrumenter". No. 127.
Lot: 274550

Mere info Solgt