10 øre helsagskuvert opfrankeret med 10 øre Chr. X i parstykke sendt som ekspres fra Varde og annulleret med brotype IIIe bureaustempel Fredericia - Struer. T.1028 d. 14.11.1914 til Hellerup.

1914 - Danmark6800 - Brev - KV 28, 69

Lot: 276470

Mere info Solgt
10 øre og 25 øre (par) Chr. X på 60 øre frankeret internationalt adressekort for pakke på opkrævning fra Kjøbenhavn d. 27.12.1915 til St. Croix, Dansk Vestindien. Påskrevet Direkte. Transit stemplet Kjøbenhavn d. 4.1.1916 og ank.stemplet Frederiksted d. 26.3.1916.

1915 - Dansk Vestindien1000 - Brev - 69, 72

10 øre og 25 øre (par) Chr. X på 60 øre frankeret internationalt adressekort for pakke på opkrævning fra Kjøbenhavn d. 27.12.1915 til St. Croix, Dansk Vestindien. Påskrevet "Direkte". Transit stemplet Kjøbenhavn d. 4.1.1916 og ank.stemplet Frederiksted d. 26.3.1916.
Lot: 276834

Mere info Solgt
35/32 øre Provisorium single på anbefalet brev fra Mariager d. 14.5.1912 til Tavastehus, Finland.

1912 - Danmark9550 - Brev - 62

Lot: 276828

Mere info Solgt
4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel 18 og sidestemplet antiqua Frederiksborg. d. 8.5.1853 til Frederiksværk.

1853 - Danmark3400 - Brev - 1 I

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel "18" og sidestemplet antiqua Frederiksborg. d. 8.5.1853 til Frederiksværk.
Lot: 276442

Mere info Solgt
90 øre Chr. X med marginal nr. 159-X single på anbefalet brev annulleret med brotype IVb Aabenraa sn2 d. 25.7.1920 via London til Kingston Hill, England.

1920 - Danmark6200 - Brev - 109

Lot: 276829

Mere info Solgt
1835. Francobrev mærket Betalt og pr. Express med indhold dateret Fredensborg d. 5.12.1835 til Frederiksborg lærde Skole. Fuldt indhold.

1835 - Danmark3480 - Brev

1835. Francobrev mærket "Betalt" og "pr. Express" med indhold dateret Fredensborg d. 5.12.1835 til Frederiksborg lærde Skole. Fuldt indhold.
Lot: 276552

Mere info Solgt
7 øre (3) og 40 øre Chr. X på 61 øre frankeret værdibrev fra Vejle d. 14.6.1920 til Stockholm, Sverige.

1920 - Danmark7100 - Brev - 98, 105

Lot: 276488

Mere info
Ufrankeret feltpostkort med håndskrevet afsender Luft-Signal-Kmdo im Reisby stemplet Bröns d. 12.4.1916 til Itzehoe. Muligvis signal afdeling med tilknytning til Zeppelin basen i Tønder.

1916 - Slesvig6773 - Brev - DAKA 30.03

Ufrankeret feltpostkort med håndskrevet afsender "Luft-Signal-Kmdo im Reisby" stemplet Bröns d. 12.4.1916 til Itzehoe. Muligvis signal afdeling med tilknytning til Zeppelin basen i Tønder.
Lot: 276673

Pris DKK 300,00
Solgt
1 Piastre/2½d Edward VII Provisorium på brev stemplet British Post Office Smyrna d. 23.6.1908 til Captain Damm ombord på S/S Josey (Dansk dampskib fra rederiet Myren) via agent i London, England - eftersendt via Kjøbenhavn d. 10.8.1908 til Prince of Wales Dry Dock i Swansea, England.

1908 - Levant1000 - Brev

1 Piastre/2½d Edward VII Provisorium på brev stemplet British Post Office Smyrna d. 23.6.1908 til Captain Damm ombord på S/S "Josey" (Dansk dampskib fra rederiet "Myren") via agent i London, England - eftersendt via Kjøbenhavn d. 10.8.1908 til Prince of Wales Dry Dock i Swansea, England.
Lot: 276736

Mere info
27/29 øre Provisorium i fireblok på anbefalet brev fra Hillerød d. 26.8.1918 til Bern, Schweiz. Påskrevet Afs F (Afsenders frankering).

1918 - Danmark3400 - Brev - 91

27/29 øre Provisorium i fireblok på anbefalet brev fra Hillerød d. 26.8.1918 til Bern, Schweiz. Påskrevet "Afs F" (Afsenders frankering).
Lot: 276650

Mere info
5 pen., 10 pen., 25 pen. og 50 pen. Pohjuis Inkeri udg. på filatelistisk brev stemplet Kirjasalo d. 31.7.1920 til Helsingfors.

1920 - FinlandBrev

Lot: 276717

Mere info Solgt
4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 8 øre Tofarvet annulleret med kombineret nr.stempel 34/Kjøbenh. Baneg. d. 14.11.1879 til Stuttgart, Tyskland. Overfrankeret med 2 øre.

1879 - Danmark1000 - Brev - EB 3, 25

4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 8 øre Tofarvet annulleret med kombineret nr.stempel "34"/Kjøbenh. Baneg. d. 14.11.1879 til Stuttgart, Tyskland. Overfrankeret med 2 øre.
Lot: 276810

Mere info Solgt
7 øre Chr. X med variant Midterstreg i E sammenhængende med fodstreg (Pos. 30) på brevkort annulleret med stjernestempel ORTVED og sidestemplet Ringsted d. 21.8.1919 til Bjerre pr. Fuglede.

1919 - Danmark4100 - Brev - 98x

7 øre Chr. X med variant "Midterstreg i E sammenhængende med fodstreg" (Pos. 30) på brevkort annulleret med stjernestempel ORTVED og sidestemplet Ringsted d. 21.8.1919 til Bjerre pr. Fuglede.
Lot: 276809

Mere info Solgt
Halveret 4 cents på brev annulleret Christiansted d. 3.3.1903 til Frederiksted.

1903 - Dansk VestindienBrev - 7Bx

Lot: 276821

Pris DKK 250,00
Solgt
50 pen., 1,75 mk., 2,75 mk., 3,50 mk. og 5 mk. (par) Ryti på luftpostbrev fra Lathi d. 32.10.1943 (fejlindstillet dato) via Lissabon til Washington, USA. Åbnet af finsk censur, britisk PC90/4226 og amerikansk censur no. 6623.

1943 - FinlandBrev

Lot: 276713

Mere info Solgt
10 öre Oscar II i parstykke på brev fra Stockholm påskrevet Per ångb. Express annulelret med finsk skibsstempel Från Utlandet til Hangö, Finland. På bagsiden ank.stemplet Hangö d. 10.1.1898.

1898 - SverigeBrev

10 öre Oscar II i parstykke på brev fra Stockholm påskrevet "Per ångb. Express" annulelret med finsk skibsstempel "Från Utlandet" til Hangö, Finland. På bagsiden ank.stemplet Hangö d. 10.1.1898.
Lot: 276740

Mere info
8 din. i parstykke på fortrykt kuvert til Pressens Illustrations Bureau sendt anbefalet fra Athen d. x.3.1940 via bureau Fredericia - Flensborg T.949 d. 12.3.1940  til København. Åbnet af græsk toldkontrol.

1940 - Grækenland1000 - Brev

Lot: 276761

Mere info
50 øre Fr. IX single på fortrykt Søndags-brevkort (Tillykke ønsker KVIK og Politiken) fra Græsted d. 30.3.1961 til København. Hj. knæk.

1961 - Danmark3230 - Brev - 338

Lot: 276847

Mere info Solgt
1856. Brev stemplet Newcastle-on-Tyne d. 16.1.1856 via London og K.D.O.P.A. Hamburg til Randers, Danmark. Påskrevet via Ostende. Flere påtegninger.

1856 - Danmark8900 - Brev

1856. Brev stemplet Newcastle-on-Tyne d. 16.1.1856 via London og K.D.O.P.A. Hamburg til Randers, Danmark. Påskrevet "via Ostende". Flere påtegninger.
Lot: 276812

Mere info Solgt
20 øre DSB og Julemærke 1947 på skibsbrev stemplet København d. 23.12.1947 og sidestemplet Fra Aarhus til København.

1947 - Danmark8000 - Brev - 303

20 øre DSB og Julemærke 1947 på skibsbrev stemplet København d. 23.12.1947 og sidestemplet "Fra Aarhus" til København.
Lot: 276827

Mere info Solgt
25 c. på brev fra Bordeaux d. 22.11.1916 til København, Danmark. Åbnet af fransk censur i Dieppe med dobbelt censur med stempler: Ouvert par l'autorité militare no. 1 og 15. Oprindelig tilbageholdt med rammestempel: Acheminement suspendu par l'autorité militaire (Transport indstillet af de militære myndigheder), men antagelige fremsendt senere, da den danske adresse er blevet tilføjet: Ny Toldbodgade 29, K. Interessant forsendelse.

1916 - Frankrig1000 - Brev

25 c. på brev fra Bordeaux d. 22.11.1916 til København, Danmark. Åbnet af fransk censur i Dieppe med dobbelt censur med stempler: Ouvert par l'autorité militare no. 1 og 15. Oprindelig tilbageholdt med rammestempel: "Acheminement suspendu par l'autorité militaire" (Transport indstillet af de militære myndigheder), men antagelige fremsendt senere, da den danske adresse er blevet tilføjet: "Ny Toldbodgade 29, K". Interessant forsendelse.
Lot: 276747

Pris DKK 250,00
Solgt