20 øre Karavel (3) på 60 øre frankeret ekspresbrev fra København d. 27.6.1941 til Sommerhus ved Kildekrog - tilføjet Solbakken, Hornbæk. Udbragt som ekspresbrev til yderdistrikt og udtakseret i 180 øre porto med 20 øre (4-stribe) og 1 kr. Portomærke stemplet Hornbæk d. 28.6.1941. Vanskelig forsendelsestype.

1941 - Danmark3100 - Brev - 258, P 29, P 31

20 øre Karavel (3) på 60 øre frankeret ekspresbrev fra København d. 27.6.1941 til Sommerhus ved Kildekrog - tilføjet "Solbakken", Hornbæk. Udbragt som ekspresbrev til yderdistrikt og udtakseret i 180 øre porto med 20 øre (4-stribe) og 1 kr. Portomærke stemplet Hornbæk d. 28.6.1941. Vanskelig forsendelsestype.
Lot: 282172

Mere info Solgt
Færøerne lapidar stempler på Tofarvet udg: 4 øre omv. rm. i parstykke annulleret KLAKSVIG d. 2.2.189x, 12 øre 14. tryk omv. rm. i parstykke annulleret TRANGISVAAG d. 26.8.1895 og 16 øre ret rm. i parstykke annulleret THORSHAVN d. 23.6.18xx. Tre flotte parstykker med tydelige lapidarstempler, høj katalog pris.

FærøerneFrimærke

Lot: 282289

Pris DKK 500,00
Solgt
½d Victoria helsagskorsbånd opfrankeret med 2½d Victoria sendt anbefalet fra Coleman St. E.C. i London d. 24.2.1900 til Cöln-Nippes, Tyskland. Påsat tysk rec,-etiket: Vom Auslande über Bhp. 10 Verviers-Cöln.

1900 - EnglandBrev

Lot: 282228

Mere info Solgt
Ufrankeret postsag sendt som skibsbrev stemplet Kjøbenhavn B. d. 6.8.1916 og sidestemplet Fra Island til Generaldirektoratet for Postvæsenet i København. Befordret med S/S Gullfoss som ank. til København d. 6.8.1916.

1916 - Island1000 - Brev

Ufrankeret postsag sendt som skibsbrev stemplet Kjøbenhavn B. d. 6.8.1916 og sidestemplet "Fra Island" til Generaldirektoratet for Postvæsenet i København. Befordret med S/S "Gullfoss" som ank. til København d. 6.8.1916.
Lot: 282305

Mere info Solgt
8 øre helsagskuvert opfrankeret med 12 øre Tofarvet sendt som skibsbrev med tysk stempel i Stettin d. 27.8.1902 og sidestemplet Paquebot til Stuttgart, Tyskland. Flot forsendelse.

1902 - DanmarkBrev - KV 22, 26B

8 øre helsagskuvert opfrankeret med 12 øre Tofarvet sendt som skibsbrev med tysk stempel i Stettin d. 27.8.1902 og sidestemplet "Paquebot" til Stuttgart, Tyskland. Flot forsendelse.
Lot: 282174

Mere info Solgt
1861. Ufrankeret francobrev stemplet Leith Paid d. 22.11.1861 og PAID AT EDINBURGH d. 22.11.1861 via London, Hamburg, K.D.O.P.A. Hamburg og K.D.O.P.A. Lübeck til Bellevue på Fehmarn, Danmark.

1861 - EnglandBrev

Lot: 282238

Mere info
1 mia. mk. (8) og 20 mia. mk. (2) Infla udg. på 4-fach frankeret 192.000.000.000 mk. frankeret brevkort fra Bielefeld d. 30.11.1923 til København, Danmark. Korrekt frankeret i 4-fach perioden hvor frimærkerne blev solgt til 4 gange pålydende. Sendt på sidste dag for den tyske højinflation. Sjælden forsendelse, men med 2 arkivhuller.

1923 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 282178

Mere info
8 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 8 øre Tofarvet og 20 øre Våben anvendt som adressebrev for pakke mærket Postsag annulleret med nr.stempel 17 og sidestemplet lapidar Fredericia d. 18.1.1884 til Kjøbenhavn.

1884 - Danmark7000 - Brev - EB 8, 25, 36

8 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 8 øre Tofarvet og 20 øre Våben anvendt som adressebrev for pakke mærket "Postsag" annulleret med nr.stempel "17" og sidestemplet lapidar Fredericia d. 18.1.1884 til Kjøbenhavn.
Lot: 282312

Pris DKK 400,00
Solgt
10 øre Bølgelinie på brevkort (Udsigt fra Odense ny Missionshotels Terrasse) dateret i Odense og annulleret med sjældent reserve-bureaustempel Østifternes Jernb. Postkt. T.52 d. 9.2.1927 til København. Reservestempel benyttet på strækningen København-Nyborg.

1927 - Danmark5000 - Postkort - Brugt m. mærke - 124

Lot: 282247

Mere info
4½d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 2d og 3d George VI sendt som værdibrev fra Goole d. 11.2.1938 til Danzig. Sjælden destination.

1938 - EnglandBrev

Lot: 282235

Mere info
1 kr. Håndskrifter og Thorvaldsen Forening Julemærke 1956 på brev sendt lokalt i Reykjavik.

1956 - IslandBrev

Lot: 282240

Mere info
8 øre Tjenestebrevkort annulleret med stjernestempel LILLERØD og sidestemplet med kombineret nr.stempel 229/N:SJ:J:P: d. 15.5.1885 til Kjøbenhavn.

1885 - Danmark3450 - Brev - SK 0792

8 øre Tjenestebrevkort annulleret med stjernestempel LILLERØD og sidestemplet med kombineret nr.stempel "229"/N:SJ:J:P: d. 15.5.1885 til Kjøbenhavn.
Lot: 282311

Mere info Solgt
4 R.B.S. Thiele II på dampskibsbrev påskrevet p. Obotrit via Wismar annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet med kompasstempel Kjøbenhavn d. 9.8.1853 til Hamburg. Brevet noget slidt i kanterne.

1853 - Danmark1000 - Brev - 1 II

4 R.B.S. Thiele II på dampskibsbrev påskrevet "p. Obotrit via Wismar" annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med kompasstempel Kjøbenhavn d. 9.8.1853 til Hamburg. Brevet noget slidt i kanterne.
Lot: 282330

Mere info
8 øre Tofarvet single på GRÆNSEPORTO brev annulleret med lapidar Lunderskov d. 11.12.1890 til Skodborg pr. Sommersted i Nordslesvig. På bagsiden transitstemplet Schottburg d. 12.12.1890. Skade i nedre højre hjørne.

1890 - Danmark6640 - Brev - 25

Lot: 282270

Mere info
5 øre Chr. X i parstykke på brev fra Charlottenlund d. 13.10.1915 til Reykjavik, Island. Påskrevet: pr. S/S Ceres. Dampskibet S/S Ceres blev sænket af tysk ubåd U88 d. 13.7.1917 på rejse fra Fleetwood til Reykjavik.

1915 - Island22920 - Brev - 68

5 øre Chr. X i parstykke på brev fra Charlottenlund d. 13.10.1915 til Reykjavik, Island. Påskrevet: pr. S/S "Ceres". Dampskibet S/S "Ceres" blev sænket af tysk ubåd U88 d. 13.7.1917 på rejse fra Fleetwood til Reykjavik.
Lot: 282239

Mere info
10 pfg. Adler på brevkort (Gibraltar) annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Ost-Afrikanische Hauptlinie d d. 2.3.1899 til Lejre, Danmark.

1899 - Tyskland4320 - Brev

Lot: 282186

Pris DKK 200,00
Solgt
1832. Forordning, indeholdende forandrede Bestemmelser angaaende de Foranstaltninger, der skulle træffes i Anledning af den indiske Cholera, for Hertugdømmerne Slesvig og Holstein. Givet af kong Fr. VI på Frederiksberg Slot d. 7.8.1832. 12 sider.

1832 - DanmarkDiverse

1832. "Forordning, indeholdende forandrede Bestemmelser angaaende de Foranstaltninger, der skulle træffes i Anledning af den indiske Cholera, for Hertugdømmerne Slesvig og Holstein". Givet af kong Fr. VI på Frederiksberg Slot d. 7.8.1832. 12 sider.
Lot: 282137

Mere info Solgt
1d Victoria (3) på brev fra London W/W 82 d. 19.3.1874 til Erfurt, Preussen.

1874 - EnglandBrev

1d Victoria (3) på brev fra London W/"W 82" d. 19.3.1874 til Erfurt, Preussen.
Lot: 282230

Mere info
2½d Edward på skibsbrev annulleret med protugisisk skibsstempel PAQUEBOT og på bagsiden sidestemplet Lisboa d. 15.3.1902 til Söderköping, Sverige. Violet liniestempel: Posted on the high seas..

1902 - EnglandBrev

2½d Edward på skibsbrev annulleret med protugisisk skibsstempel PAQUEBOT og på bagsiden sidestemplet Lisboa d. 15.3.1902 til Söderköping, Sverige. Violet liniestempel: "Posted on the high seas.".
Lot: 280919

Mere info
4 sk. Krone/Scepter på underfrankeret tjenestebrev mærket K.T. annulleret med nr.stempel 19 og sidestemplet antiqua Rønne d. 9.12.18xx til Svaneke. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og udtakseret i 8 skilling porto. Kuvert noget falmet.

Danmark3700 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på underfrankeret tjenestebrev mærket "K.T." annulleret med nr.stempel "19" og sidestemplet antiqua Rønne d. 9.12.18xx til Svaneke. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og udtakseret i "8" skilling porto. Kuvert noget falmet.
Lot: 282170

Mere info Solgt
1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på firefarve frankeret brevkort (Danske Folkedanse) annulleret med brotype Ia Allinge S. d. 13.6.1911 til Tyskland.

1911 - Danmark3785 - Brev - 42, 43, 44, 45

Lot: 282205

Pris DKK 125,00
Solgt