90 öre Tre Kroner (2) på luftpostbrev fra Sparreholm d. 11.2.1944 til maskinmester ved Standard Oil Company i Bayonne, New Jersey, USA. Retur med flere stempler. Påskrevet via England og åbnet af britisk censur PC90/4461.

1944 - SverigeBrev

90 öre Tre Kroner (2) på luftpostbrev fra Sparreholm d. 11.2.1944 til maskinmester ved Standard Oil Company i Bayonne, New Jersey, USA. Retur med flere stempler. Påskrevet "via England" og åbnet af britisk censur PC90/4461.
Lot: 293724

10 øre Chr. IX på brevkort (Hilsen fra Bornholm) stemplet Rønne d. 22.10.1906 til styrmand ombord på 3-mastet skonnert Johannes i Rio Grande do Sol, Brasilien - eftersendt fra Rio de Janeiro d. 30.11.1906 til Liverpool, England. Vandret fold.

1906 - Danmark3700 - Brev - 53

10 øre Chr. IX på brevkort (Hilsen fra Bornholm) stemplet Rønne d. 22.10.1906 til styrmand ombord på 3-mastet skonnert "Johannes" i Rio Grande do Sol, Brasilien - eftersendt fra Rio de Janeiro d. 30.11.1906 til Liverpool, England. Vandret fold.
Lot: 293715

1 øre Bølgelinie (3) på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel LØGSTRUP og sidestemplet Viborg d. 24.4.1908 - eftersendt.

1908 - Danmark8831 - Brev - SK 0851

Lot: 293719

15 øre Karavel på brev annulleret med Panama Canal Zone skibsstempel Cristobal C.Z. Paquebot d. 18.10.1938 til København, Danmark.

1938 - Danmark1000 - Brev - 203

Lot: 293597

Ufrankeret fortrykt krigsfangekort med kvittering for modtaget pengebeløb fra Krasnojarsk, Sibirien d. 5.10.1917 til Tyska Hjälpföreningen i Stockholm, Sverige. Russisk censur.

1917 - SverigeBrev

Lot: 293722

2 sk. 1855 udg. i vandret parstykke på brev annulleret med nr.stempel 179 og sidestemplet antiqua Korsör Jernb: Postexped: d. 30.7.1863 til Odense.

1863 - Danmark4220 - Brev - 3

2 sk. 1855 udg. i vandret parstykke på brev annulleret med nr.stempel "179" og sidestemplet antiqua Korsör Jernb: Postexped: d. 30.7.1863 til Odense.
Lot: 293714

10 pfg. Fælles udg. i parstykke på brevkort fra Flensburg d. 12.4.1920 til København. Violet kommissionsstempel: Commission Internationale Slesvig.

1920 - SlesvigBrev - 18

Lot: 293671

10/30 øre Provisorium i parstykke - venstre mærke med variant afskåret øverste bjælpe - på brevkort (Salon-Fährschiff Schwerin) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde d. 9.7.193? til København, Danmark.

Danmark4874 - Brev - 222, 222x

10/30 øre Provisorium i parstykke - venstre mærke med variant "afskåret øverste bjælpe" - på brevkort (Salon-Fährschiff "Schwerin") annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde d. 9.7.193? til København, Danmark.
Lot: 293598

1829. Pakkefølgebrev med indhold dateret Lemvig d. 5.7.1829 med laksegl fra Skodborg Vandfuld Herred mærket Hermed i en forseglet lærreds pose med mrk H 220 Rdl 8 9/10 ?? Daler til Magistraten i Husum. Påskrevet 56 rbs-. porto. Fuldt indhold.

1829 - Danmark7620 - Brev

1829. Pakkefølgebrev med indhold dateret Lemvig d. 5.7.1829 med laksegl fra Skodborg Vandfuld Herred mærket "Hermed i en forseglet lærreds pose med mrk H 220 Rdl 8 9/10 ?? Daler" til Magistraten i Husum. Påskrevet "56" rbs-. porto. Fuldt indhold.
Lot: 293712

Ufrankeret OAS feltpostbrev med indhold på fortrykt brevpapir fra Tyneside Scottish stemplet Field Post Office  306 (= Reykjavik, Island) d. 7.3.1941 til England. Sendt fra 2nd Lt. i 1st Bn Tyneside Scottish Black Watch (Royal Highland Regt), Iceland (C) Force. Iflg. brevindhold bemærkes ændring i adresse, hvor der skal angives et (C) efter Iceland. Denne regel blev indført for ikke at fejlsende feltpost til styrkerne på Island til det neutrale Irland. Rød unit censor no. 2460.

1941 - IslandBrev

Lot: 293704

5 cts. Rytter, 1 cta., 2 cts (par) Santa Maria de Albarracin lokal udg. på tryksag fra Albarracin d. 14.5.1937 til København, Danmark. Lokal spansk censur fra San Sebastian.

1937 - Spanien1000 - Brev

Lot: 293727

20 öre og 25 öre Gustaf på ekspresbrev fra Stockholm d. 14.12.19?? (utydelig årstal) til Nenzingen, Tyskland. Returneret med 2-sproget returetiket Firma erloschen.

SverigeBrev

20 öre og 25 öre Gustaf på ekspresbrev fra Stockholm d. 14.12.19?? (utydelig årstal) til Nenzingen, Tyskland. Returneret med 2-sproget returetiket "Firma erloschen".
Lot: 293721

15+5 øre provisorisk svardel af dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 84-Y) annulleret med tysk stempel i Bendzin (Oberschles.) d. 6.9.1940 til Bøjden pr. Faaborg, Danmark. Tysk censur fra Berlin. Tekst omtaler rejse til Palestina - muligvis jødisk tilknytning.

1940 - Danmark5600 - Brev - DB 87

Lot: 293718

4 øre helsagskuvert opfrankeret med 3 øre ret rm (3), omv. rm. (1) og 4 øre omv. rm. Tofarvet fra Skive d. 17.6.1901 til Cöthen, Tyskland.

1901 - Danmark7800 - Brev - KV 19a, 22B, 22By, 23By

Lot: 292888

Ufrankeret feltpostkort (Motorcykelordonnans med motorcykel V.105) stemplet K.P.Feldpoststation 100 d. 28.9.1915 til Söllstedt pr. Wiesby, Schleswig-Holstein. Sendt fra motordonans ved Feldflieger Abteilung 44 på Vestfronten. Tydeligt briefstempel Feldflieger-Abteilung Nr. 44. Antagelig foto af afsenderen med sin motorcykel.

1915 - SlesvigBrev

Ufrankeret feltpostkort (Motorcykelordonnans med motorcykel V.105) stemplet K.P.Feldpoststation 100 d. 28.9.1915 til Söllstedt pr. Wiesby, Schleswig-Holstein. Sendt fra motordonans ved Feldflieger Abteilung 44 på Vestfronten. Tydeligt briefstempel "Feldflieger-Abteilung Nr. 44". Antagelig foto af afsenderen med sin motorcykel.
Lot: 293730

Bekendtgørelse fra Statens civile Luftværn d. 8.5.1945 vedr. internering af tyske flygtninge. Underskrevet Luftværnschefen i Skanderborg. (35x43 cm).

1945 - Danmark8660 - Diverse

Lot: 293731

10 pfg. Adler på brevkort (Dampfer Amazonas) fra Bahia annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Linie Hamburg-Südamerika XXII d. 27.9.1899 til Flensburg, Tyskland.

1899 - TysklandBrev

10 pfg. Adler på brevkort (Dampfer "Amazonas") fra Bahia annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Linie Hamburg-Südamerika XXII d. 27.9.1899 til Flensburg, Tyskland.
Lot: 293725

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 89-H) fra København annulleret med brotype IIb Rønne Skibsbrev d. 27.8.1922 til Svaneke, Bornholm.

1928 - Danmark1000 - Brev - EB 81

Lot: 293650

3 cents helsagskuvert stemplet Frederiksted d. 15.6.1894 til St. Thomas.

1894 - Dansk VestindienBrev

Lot: 293669

40 øre Chr. X i vandret parstykke på brev med opkrævning fra Skive d. 6.4.1948 til Erritsø Strand pr. Fredericia.

1948 - Danmark7800 - Brev - 280

Lot: 293716

20 øre Chr. X og 25 øre Karavel på luftpostbrev fra Odense d. 19.9.1945 til Reykjavik, Island. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/413/Danmark. Ank.stemplet Reykjavik d. 26.9.1945.

1945 - Danmark5000 - Brev - 214, 276

Lot: 293606