25 øre Fr. IX og 2 kr. Ishavsskib på adressekort for pakke fra Frederikshaab d. 11.11.1954 til Næstved. Påsat etiket Toldpligtig i Danmark. 2 arkivhuller.

1954 - Grønland3940 - Brev - 32, 35

25 øre Fr. IX og 2 kr. Ishavsskib på adressekort for pakke fra Frederikshaab d. 11.11.1954 til Næstved. Påsat etiket "Toldpligtig i Danmark". 2 arkivhuller.
Lot: 293416

8 øre Bølgelinie på underfrankeret Forretningspapirer fra København d. 19.8.1944 til Odense. Udtakseret i porto med 2 øre (par) og 10 øre Portomærke stemplet Odense d. 21.8.1944.

1944 - Danmark1000 - Brev - 256, P 26, P 28

Lot: 292724

15 øre Stavnsbåndet på brev annulleret Faaborg d. 5.4.1939 og sidestemplet Rutebilbrev til Odense. Påskrevet Ø. Hæssinge.

1939 - Danmark5600 - Brev - 244

15 øre Stavnsbåndet på brev annulleret Faaborg d. 5.4.1939 og sidestemplet "Rutebilbrev" til Odense. Påskrevet "Ø. Hæssinge".
Lot: 293259

5 øre Våben helsagsbrevkort fra Funder annulleret med lapidar bureaustempel Skanderborg - Skjern JB. d. 9.12.1890 til Frederikshavn.

1890 - Danmark8600 - Brev - EB 17

Lot: 293162

5 øre helsagskuvert opfrankeret med 20 øre Fr. VIII fra Skive d. 31.8.1910 til Slagelse.

1910 - Danmark7800 - Brev - KV 23, 56

Lot: 293637

2,20 kr. Margrethe single på tryksag fra Farum d. 8.8.1983 til Kibbutz Lehavot Habashan, Israel.

1983 - Danmark3520 - Brev - 773

Lot: 292949

Svensk Presse på anbefalet FDC fra Stockholm d. 29.5.1945 til København, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole og rødt stempel (krone)/235/Danmark og signatur IR.

1945 - Sverige1000 - Brev

Svensk Presse på anbefalet FDC fra Stockholm d. 29.5.1945 til København, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole og rødt stempel (krone)/235/Danmark og signatur "IR".
Lot: 293723

10 øre Chr. X og 40 øre Karavel (2) på anbefalet ekspresbrev annulleret med svagt udslebet stjernestempel ESBJERG 2. og sidestemplet Esbjerg d. 12.6.1943 til Lynæs pr. Hundested

1943 - Danmark6700 - Brev - SK 0272

Lot: 293657

britisk 4d Elizabeth på fortrykt FN-airletter annulleret med svagt britisk feltpoststempel Field Post Office 55? d. 30.12.1993 og sidestemplet United Nations Protection Force d. 31.12.1993 til Glücksburg, Tyskland. Sendt fra dansk sygeplejeske ved HQ-Coy BHC UNPROFOR Kiseljak BFPO 543.

1993 - DanmarkBrev

Lot: 293729

20 øre helsagskuvert (fabr. Z-38) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie (3) sendt anbefalet med brotype Ia Vedsted St. d. 1.7.1926 til Ribe. Rec.-etiket mangler.

1926 - Danmark6772 - Brev - KV 40, 122

Lot: 293172

4 øre Tofarvet ret. og omv. rm. (3) på brev fra Helsingør d. 16.2.1894 til Christiania, Norge.

1894 - Danmark3000 - Brev - 23, 23y

Lot: 292455

7,50 kr. Danske Boliger og Julemærke 2005 på julekort af TRÆ annulleret med brotype stempel Bagsværd 2880 d. 30.11.2005 til Bagsværd.

2005 - Danmark2880 - Brev - 1419

Lot: 293452

30 mk. Vasa 350 år single på brev fra Lahti d. 23.11.1956 til København, Danmark.

1956 - Finland1000 - Brev

Lot: 293017

20/15 øre Provisorium på brev fra Vaag d. 5.1.1941 til Tórshavn.

1941 - Færøerne3890 - Brev - 4

Lot: 293666

75 cts. og 4 pta. på kraftigt vandskadet anbefalet luftpostbrev fra Barcelona i slutningen af 1940'erne til København, Danmark. Stemplet Indgaaet beskadiget. Købmagergades Postkontor København K..  Muligvis et crashbrev, men nærmere omstændigheder er ukendte.

Spanien1000 - Brev

75 cts. og 4 pta. på kraftigt vandskadet anbefalet luftpostbrev fra Barcelona i slutningen af 1940'erne til København, Danmark. Stemplet "Indgaaet beskadiget. Købmagergades Postkontor København K.". Muligvis et crashbrev, men nærmere omstændigheder er ukendte.
Lot: 293691

60 øre Fr. IX og Julemærke 1972 på julekort annulleret med trodat landpoststempel Bramming Postkontor (LP) d. 23.12.1972 til Bramming.

1972 - Danmark6740 - Brev - 461

Lot: 292881

10 øre Våben på brev annulleret med stjernestempel HOLMSTRUP og sidestemplet lapidar Assens - Tommerup JB. d. 27.12.1903 via Odense til Kjøbenhavn.

1903 - Danmark5573 - Brev - SK 0558

Lot: 293660

15 øre Karavel og 50 øre Chr. X på luftpostbrev fra København d. 8.8.1941 til Köthen, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1941 - Danmark1000 - Brev - 209, 257

Lot: 292707

Amerikansk 28 cents frankeret luftpostbrev fra Ambler 1975 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 50 øre Bølgelinie og 80 øre Margrethe stemplet Porto at betale.

1975 - Danmark1000 - Brev - 571, 618

Amerikansk 28 cents frankeret luftpostbrev fra Ambler 1975 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 50 øre Bølgelinie og 80 øre Margrethe stemplet "Porto at betale".
Lot: 293112

5 kr. Nordens Frimærker og Julemærke 2002 på brev annulleret med svagt stempel fra Nordsjællands Postcenter til Laksevåg, Norge.

2002 - DanmarkBrev - 1313

Lot: 293456

100 øre Carlsbergfonden på skibsbrev annulleret med norsk stempel i Oslo d. 11.4.1977 og sidestemplet Paquebot til Hvidovre, Danmark. Privat skibsstempel: København - Oslo DFDS M.S. Prinsesse Magrethe d. 11.4.1977.

1977 - Danmark1000 - Brev - 626

100 øre Carlsbergfonden på skibsbrev annulleret med norsk stempel i Oslo d. 11.4.1977 og sidestemplet "Paquebot" til Hvidovre, Danmark. Privat skibsstempel: København - Oslo DFDS M.S. Prinsesse Magrethe d. 11.4.1977.
Lot: 293428