Tysk 10 pfg. Adler på underfrankeret brevkort fra Hanau d. 15.10.1926 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet København d. 18.10.1926.

1926 - Danmark1000 - Brev - P 12

Lot: 293411

½d i parstykke på brevkort fra Port Elizabeth d. 1.3.1902 til Göteborg, Sverige.

1902 - Kap det Gode HåbBrev

Lot: 293697

Ufrankeret lokalt brevkort i København d. 7.1.1932. Udtakseret i porto med 4 øre og 10 øre Portomærke stemplet København.

1932 - Danmark1000 - Brev - P 10, P 22

Lot: 293136

Flygtningehjælpen 4,75 kr. + 50 øre velgørenheds udg. Reklame skilt til brug ved salgssteder.

2006 - DanmarkDiverse

Lot: 293459

50/35 øre provisorisk helsags korrespondancekort (fabr. 114) annulleret med brotype IId Holbæk d. 21.9.1965 og sidestemplet Feltpost d. 21.9.1965 til Trelleborg, Sverige. Interessant filatelistisk anvendelse af sjælden helsag. Skilling: L for brugt eksemplar.

1965 - Danmark4300 - Brev - KK 78

50/35 øre provisorisk helsags korrespondancekort (fabr. 114) annulleret med brotype IId Holbæk d. 21.9.1965 og sidestemplet Feltpost d. 21.9.1965 til Trelleborg, Sverige. Interessant filatelistisk anvendelse af sjælden helsag. Skilling: "L" for brugt eksemplar.
Lot: 293692

12,50 kr. Landskab og Julemærke 2002 på brev fra Bagsværd annulleret Nordsjællands Postcenter d. 10.12.2002 til USA.

2002 - Danmark2880 - Brev - 1318

Lot: 292481

4 øre Tofarvet på underfrankeret brevkort fra Aarhus d. 26.4.1904 via bureau Nykjøbing p. F. - Nakskov til Nakskov. Udtakseret i 2 øre porto.

1904 - Danmark8000 - Brev - 23C

Lot: 293129

45 øre Fr. IX single på lokalt anbefalet brev i København d. 8.12.1950.

1950 - Danmark1000 - Brev - 311

Lot: 292477

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 61-H) med fortrykt meddelelse fra Strandby Fyr stemplet brotype IIIb Esbjerg d. 16.7.1923 til Fyrdirektøren i København.

1923 - Danmark6700 - Brev - EB 54

Lot: 293167

25 cts. helsagsbrevkort fra Barcelona d. 3.2.1938 til Berlin, Tyskland. Lokal spansk censur.

1938 - SpanienBrev

Lot: 293728

60 øre firmafranko fra KFA på brev fra Københavns Frihavn d. 25.2.1969 til Kastrup.

1969 - Danmark1000 - Brev

Lot: 293188

Ufrankeret brevkort dateret Leopoldville og stemplet Organisation Nation Unies au Congo d. 18.1.1961 til Bromma, Sverige. Fra svensk FN-soldat ved Teknikkergruppen i Congo.

1961 - SverigeBrev

Lot: 293677

Preussen 10 sgr. udg. og Norddeustcher Postbezirk ½ gr. og 2 gr. stukken kant på blandingsfrankeret BREVFORSIDE af værdibrev stemplet Eutin d. 6.2.1869 til Kiel.

1869 - Tyske StaterBrev

Lot: 293711

Fortrykt S.F.K. feltpostkort stemplet Fältpost S.F.K. d. 29.3.1940 til Falun, Sverige. Fra svensk frivillig i S.F.K. avd. 11, Haparanda F. med svag finsk censur.

1940 - SverigeBrev

Lot: 293679

4 øre Tofarvet på Plakat angaaende Session for Aaret 1891 i 1ste Udskrivningskreds sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 22.8.1890 til Hvidovre Sogneraad pr. Valby. 55x68 cm.

1890 - Danmark1000 - Brev - 23

4 øre Tofarvet på "Plakat angaaende Session for Aaret 1891 i 1ste Udskrivningskreds" sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 22.8.1890 til Hvidovre Sogneraad pr. Valby. 55x68 cm.
Lot: 293732

60 øre Fr. IX på brev fra Orø Kommune annulleret med pr.stempel Orø pr. Holbæk d. 18.8.1969 til Kastrup.

1969 - Danmark4300 - Brev - 461

Lot: 293151

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar Lunderskov d. 9.10.1888 til Struer.

1888 - Danmark6640 - Brev - EB 17

Lot: 293163

30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Valsgaard pr. Hobro d. 31.7.1952 til Hadsund.

1952 - Danmark9500 - Brev - 377

Lot: 293114

25 öre Gustaf og 30 öre UPU på anbefalet brev fra Hälsingborg d. 27.4.1950 til Rio de Janeiro, Brasilien.

1950 - SverigeBrev

Lot: 293265

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Kastrup Værk) annulleret med stjernestempel KASTRUP og sidestemplet Kjøbenhavn *C* d. 9.6.1905 til København Ø.

1905 - Danmark2770 - Brev - SK 0675

Lot: 293655

4/25 øre Provisorium på fortrykt kuvert fra Den Permanente sendt som lokal tryksag fra København d. 13.10.1934 til Hellerup.

1934 - Danmark1000 - Brev - 221

4/25 øre Provisorium på fortrykt kuvert fra "Den Permanente" sendt som lokal tryksag fra København d. 13.10.1934 til Hellerup.
Lot: 293143