1923 - TysklandBrev
2.000.000 mk. posthusfranko på tryksag fra Hamburg d. 29.10.1923 til Bremen. Korrekt porto i perioden 20.-31.10.1923.
Lot: 295928
Lot: 295928
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel OVE og sidestemplet Hobro d. 9.11.1939 til Gjedsted.
Lot: 295899
10 øre Posthorn på brev annulleret med bureaustempel Levangerbanens Posteksp. B d. 30.7.1914 til Pilgrimstad, Sverige.
Lot: 295962
20 øre Løve på brev fra Sparbu d. 15.6.1940 til Hellerup, Danmark. Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 295766
40 øre Karavel med perfin "E.J.F." på anbefalet firmakuvert fra "Emil Jørgensen, Frihavnen” annulleret med særstempel Postkontoret KBHVN'S FRIHAVN København 8 d. 10.11.1936 til Malmö, Sverige.
Lot: 295914
1844. Postkvittering for afsendelse af brev fra Schwesingen Posthalterei d. 18.12.1844 til Carlsruhe.
Lot: 295772
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel ORTVED og sidestemplet Ringsted d. 10.9.1918 til Ringsted.
Lot: 295904
10 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX (2) på anbefalet brev fra Nykøbing Fl. d. 5.2.1955 til København. Anmeldt og returneret med stempel "Ikke afhentet / Indleveringspostkontor 20".
Lot: 295843
30 c. på brev fra Sierre d. 14.7.1945 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur PC90/4994 og dansk efterkrigscensur (krone)/352/Danmark.
Lot: 295940
5 öre Bellman (3) på brev fra Stockholm d. 25.6.1940 til Hillerød, Danmark. Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 295859
20 øre Løve på brev annulleret med TMS "Støtt Hjelpearbeidet for Flygtninger bruk Nansen-Frimerker"/Stavanger d. 17.3.1938 til Moelv.
Lot: 295961
Ufrankeret feltpostkort (Brügge) stemplet K.D. Feldpostamt des Marine-Korps d. 16.4.1916 til Broager. Sendt fra sønderjyde Hans Jensen ved onbord på ubåden UB 16. Svagt briefstempel: Kaiserlische Marine / U-Flottille Flandern. UB 16 udførte 87 patruljer og sænkede 25 skibe før den selv blev sænket af den britiske ubåd HM Sub E35 d. 10.5.1918.
Lot: 295656
Ufrankeret julekort dateret Ivigtut d. 12.11.1920 til Julianehaab. Sendt fra Maskinmester Robert Larsen og hustru Thyra.
Lot: 295948
5 øre Bølgelinie på tryksag fra Odense d. 23.12.1934 til Aalborg. Retur med stempler: "ubekendt i Aalborg / Postbudfmd." og på bagsiden "Postbudfmd / Aalborg".
Lot: 295832
3,50 mk. + 75 pen. Røde Kors udg. på feltpostbrev annulleret Kenttäposti Konttori No. 2 d. 7.6.1944 til Jönköping, Sverige. Åbnet af finsk censur.
Lot: 295975
Brevkort fra Sarajevo d. 3.8.1960 til København, Danmark. Violet stempel "Indgaaet med Mangel af Frimærke / Frederiksberg Postkontor den 8/8 1960".
Lot: 295801
1,50 kr. Rigsvåben på Postanvisning annulleret med pr.-stempel Gøta pr. Tórshavn d. 27.3.1973 til Tórshavn.
Lot: 295862
90 øre Europa udg. single på privat aerogram fra Ebberup d. 15.3.1970 til FN kontor (UNDP) i Bangkok, Thailand.
Lot: 295524
5 øre Tjenestemærke i parstykke på tjenestebrev fra Ø. Hornum Pastorat stemplet Støvring d. 17.8.1905 til Nibe.
Lot: 293795
10 pfg. og 12 pfg. Hitler på luftpostbrev fra Flensburg d. 28.9.1943 til Brønshøj, Danmark. Retur som ubekendt. Sendt fra dansk tysklandsarbejder i Gemeinschaftslager "Trollsee". Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 295869
Ufrankeret Interneretpost brevkort (Assens Sygehus) fra Assens d. 15.9.1943 til kaptajn K. Kjeldsen interneret på "Hindsgavl" pr. Middelfart.
Lot: 295351