10 øre Chr. X (2) og Dannebrog mærkat på brev fra Haderslev d. 11.6.1945 til Långebro, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/207/Danmark.

1945 - Danmark6100 - Brev - 274

Lot: 301760

40 øre Chr. X single på brev fra København d. 13.5.1921 til Amsterdam, Holland.

1921 - Danmark1000 - Brev - 104

Lot: 301586

15+10 øre Nasjonalhjelpen på H7-Lotteri brevkort annulleret med sejlende bureaustempel Bergen - Fitjar A d. 23.10.1946 til Oslo.

1946 - NorgeBrev

Lot: 301246

10 øre Frimærkejubilæum og 10 øre Portomærke på brev stemplet Kliplev d. 10.8.1926 til Aabenraa. Ikke udtakseret i porto.

1926 - Danmark6381 - Brev - 154, P 12

Lot: 301796

20 øre Chr. X og Chr. IV i sammentryk på brev fra København d. 13.1.1925 til Chemnitz, Tyskland.

1925 - Danmark1000 - Brev - 140, 141

Lot: 301582

1 øre (2) og 2 øre (4) Bølgelinie på brev fra Kjellerup d. 1.7.1910 til København.

1910 - Danmark8620 - Brev - 42, 43

Lot: 301782

5 øre Bølgelinie, 10 øre og 20 øre Chr. X på søndagsbrevkort fra Fredensborg d. 18.10.1947 til Vedbæk.

1947 - Danmark3480 - Brev - 246, 274, 276

Lot: 301577

Ufrankeret krigsfange foldebrev med stumt stempel d. 22.12.1944 til København, Danmark. Sendt fra fange i Stalag XIIIB (= Weiden, Tyskland). Violet lejrcensur.

1944 - Danmark1000 - Brev

Lot: 301382

15 øre Chr. X og Julemærke 1921 på brevkort fra Risskov d. 21.12.1921 til Drøbak, Norge.

1921 - Danmark8240 - Brev - 70

Lot: 301554

25 øre Fr. IX på underfrankeret brev fra Aalborg d. 9.2.1956 til København. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet København d. 14.2.1956 og returneret via returpostkontoret som modtagelse nægtet. Åbnet for at finde afsender.

1956 - Danmark9000 - Brev - 360, P 22

Lot: 301800

5 øre Fr. VIII på brevkort (Torvet i Neksø) annulleret Nexø d. 2?.12.1909 til Rønne. Ank.stemplet med stjernestempel AARSBALLE.

1909 - Danmark3700 - Brev - SK 0048

Lot: 301806

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel HARLØSE og sidestemplet bureau Frederiksborg - Frederiksværk T.5 d. 1.8.1903 til Lyngør, Norge.

1903 - Danmark3350 - Brev - SK 0496

Lot: 301550

20 øre Genforening på brev annulleret med brotype IIIb Fur d. 4.1.1921 til Skive.

1921 - Danmark7884 - Brev - 113

Lot: 301521

5 øre Chr. X annulleret med kontorstempel (krone)/Næstved Postkontor på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler - F. Form. Nr. 43 (1/7 1919) - dateret d. 10.3.1921.

1922 - Danmark4700 - Brev - 68

Lot: 301589

27 øre/1 kr. Provisorium single på brev fra Horsens d. 31.8.1918 til Fürstenberg, Tyskland - eftersendt til Berlin.

1918 - Danmark8700 - Brev - 95

Lot: 301780

5 øre Chr. X i parstykke på brevkort (Højskolen Bornholm) annulleret med brotype IIIb Almindingen d. 7.2.1920 til Rønne.

1920 - Danmark3720 - Brev - 68

Lot: 301807

Ufrankeret indenrigs korsbånd stemplet Narssaq d. 2.8.1956 til Læsestuen, Godthåb.

1956 - Grønland3921 - Brev

Lot: 301775

5 øre Chr. X på brevkort (Bandholm kirke) annulleret med brotype IIIb Bandholm d. 20.2.1915 til Slangerup.

1915 - Danmark4941 - Brev - 68

Lot: 301808

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 118) annulleret med udslebet stjernestempel UGGERBY og sidestemplet brotype IIId Hjørring d. 13.7.1936 til Faaborg.

1936 - Danmark9800 - Brev - SK 1435

Lot: 301792

Amerikansk manila-mærke for pakkeforsendelse fra Albert Lea, Minn. d. 10.2.1950 til Fredericia, Danmark. Påsat reg.-etiket fra Toldpostkontoret og stemplet København Told d. 13.3.1950 og Fredericia d. 14.3.1950.

1950 - Danmark1000 - Brev

Lot: 301787

5 øre Posthorn i parstykke på brevkort (Kvinde i folkedragt) annulleret med engelsk skibsstempel Paquebot Hull d. 2.2.1905 til England.

1905 - NorgeBrev

Lot: 301483