Ufrankeret fortrykt interneretpost brevkort fra britisk civil interneret i Ilag VII stemplet Laufen d. 29.10.1943 til Guernsey, Channel Islands. Lokal Ilag censur.

1943 - TysklandBrev

Lot: 303916

5 øre Bølgelinie og 40 øre Chr. X på brev fra København d. 7.12.1946 til Berlin, Tyskland. Dobbelt censureret med dansk efterkrigscensur (krone)/721/Danmark og amerikansk civilcensur i Berlin.

1946 - Danmark1000 - Brev - 246, 280

Lot: 303694

4d Defense på brev fra Pretoria d. 29.7.1942 til Langendorf, Schweiz. Åbnet af sydafrikansk censur og tysk censur i Paris med godt provisorisk censurstempel.

1942 - SydafrikaBrev

Lot: 303908

5 øre Våben helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Våben med perfin TF annulleret med lapidar Kjøbenhavn V. d. 14.5.1888 til Dannenberg, Hannover, Tyskland. Kortet underskrevet Thøger From.

1888 - Danmark1000 - Brev - Perf. T07

5 øre Våben helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Våben med perfin "TF" annulleret med lapidar Kjøbenhavn V. d. 14.5.1888 til Dannenberg, Hannover, Tyskland. Kortet underskrevet "Thøger From".
Lot: 303875

10 øre Genforening og Julemærke 1920 på brevkort (Holstebro, Tvis Mølle) fra Holstebro d. 10.12.1920 til Graz, Østrig.

1920 - Danmark7500 - Brev - 112

Lot: 303871

Ufrankeret brevkort fra Kamina med stempel Organisation des Nations Unies au Congo d. 10.10.1960 til Farsta, Sverige. Fra svensk FN-soldat i Congo.

1960 - SverigeBrev

Lot: 303763

Turistporto mærke på brevkort fra Florida, USA dateret d.- 15.12.1997 til Östersund, Sverige.

1995 - SverigeBrev - TU 21

Lot: 303921

25 öre Oscar II single på anbefalet brev fra Göteborg d. 20.12.1905 til København, Danmark.

1905 - SverigeBrev

Lot: 303915

Amerikansk 15 cents Luftpost på luftpostbrev fra Albert Lea d. 17.4.1948 til dansk radiooperatør på vejrstationen i Thule sendt c/o U.S.Weather Bureau i Washington DC. På bagsiden transit stempel: Received APR 19 1948 / Arctic Section, U. S. Weather Bureau / Forwarded to Thule, Greenland.

1948 - Grønland3971 - Brev

Lot: 303754

15 cts. (2) og 30 cts. på brev fra Segoyia d. 8.1.193? til Haag, Holland. Lokal spansk censur fra Segoyia.

1937 - SpanienBrev

Lot: 303627

15 öre Gustaf på brevkort (M/S Prinsessan Ingrid) annulleret med dansk stempel i Frederikshavn d. 28.8.1949 og sidestemplet violet Fra Sverige til Eskilstuna, Sverige. Stemplet kendes kun benyttet 1949-50. Skilling 650,-

1949 - Danmark9900 - Brev

15 öre Gustaf på brevkort (M/S "Prinsessan Ingrid") annulleret med dansk stempel i Frederikshavn d. 28.8.1949 og sidestemplet violet "Fra Sverige" til Eskilstuna, Sverige. Stemplet kendes kun benyttet 1949-50. Skilling 650,-
Lot: 303894

10 aur Chr. X helsags korrespondancekort sendt lokalt i Reykjavik d. 5.1.1939.

1939 - IslandBrev

Lot: 303950

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel YDBY og sidestemplet bureau Struer - Thisted T.1106 d. 12.11.1906 til København.

1906 - Danmark7760 - Brev - SK 1592

Lot: 303074

7½ pfg. Germania på brevkort annulleret Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1229 d. 26.8.1918 til Döstrup

1918 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 275.01

Lot: 303919

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel VESTER-HORNUM og sidestemplet Aars d. 24.3.1944 til Statsradiofonien i København. Påskrevet Kortbølgehilsen.

1944 - Danmark9600 - Brev - SK 1513

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel VESTER-HORNUM og sidestemplet Aars d. 24.3.1944 til Statsradiofonien i København. Påskrevet "Kortbølgehilsen".
Lot: 303068