1922 - Danmark3250 - Brev
5 öre og 10 öre Løve på brevkort fra Smålands Taberg d. 15.7.1922 til Gilleleje. Retur med 2-sproget returetiket "Utilstrækkelig Adresse".
Lot: 311596
Lot: 311596
2 mk. Zeppelin udg. på luftpostbrev annulleret med bordstempel Luftschiff Graf Zeppelin d. 9.4.1931 og sidestemplet med egyptisk særstempel Caire Graf Zeppelin d. 11.4.1931 til Port Said, Egypten. Rødt flyvningsstempel: "Luftschiff Graf Zeppelin Ägyptenfahrt 1931".
Lot: 311695
5 øre Posthorn og 40 øre Løve (2) på luftpostbrev fra Finneid d. 15.4.1941 til sømand Thoralf Hansen pr. adresse Kapt. Alf. P. Andersen i Abadan, Iran. Åbnet af tysk censur i Oslo og transitstemplet Teheran d. 29.4.1941, samt ikke postalt stempel Reveived 5.5.1941. Brevet passér stemplet med britisk censur Passed P.59 og påskrevet "Nyholt". Tankskibet M/T "Nyholt" var i Abadan i dagene 5.7.3.1941 og afgik derfra til Atlanten. Skibet blev sænket af tysk ubåd U-87 ved New Foundland i jan. 1942 hvor 19 mand omkom - bl.a. Kaptajn Alf P. Andersen.
Lot: 311697
10 sn. i parstykke på anbefalet brev fra Miyanoshita d. 10.10.1918 via London d. 19.11.1918 til Kolding, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 1118.
Lot: 311702
8 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 12 øre Tofarvet 5. tryk anvendt som adressekort for pakke annulleret med nr.stempel "17" og sidestemplet lapidar Fredericia d. 18.7.1878 til Kjøbenhavn.
Lot: 311587
Ufrankeret brevkort (Borgerforeningen, Nyborg) postalt opfrankeret med 1 øre Våben annulleret Nyborg d. 31.12.1904 til Svendborg. Udtakseret i 8 øre porto.
Lot: 311094
5 øre Bølgelinie (3) og 5 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn d. 2.4.1914 til Napier, New Zealand. Retur med stempler: N.Z. Napier Unclaimed d. 6.7.1914 og Dead Letter Office Wellington d. 16.7.1914.
Lot: 311567
10 aur Chr. IX helsagsbrevkort fra Reykjavik d. 10.10.1905 til Cortenberg, Belgien. Transit stemplet "SHIP LETTER TROON". Uden meddelelse.
Lot: 311643
½d, 1d, 2d og 2½d "Togo Anglo-French Occupation" provisorium på Gold Coast George V udg. på filatelistisk anbefalet brev fra Lome, Togo d. 28.12.1916 via London d. 13.2.1917 til Bern, Schweiz. Brevet tilbageholdt af den franske censur i Dieppe med 8-kantet stempel SAISI PAR L'AUTORITÉ MILITAIRE.
Lot: 311720
Tysk feltpostbrev stemplet Feldpost b1 d. 27.5. 1942 til Præstø, Danmark. Fra sømand ombord på det tyske handelsskib S/S Consul Horn via Feldpost nr. 39100 H = Hafenkapitän Kristiansand Süd i Norge. Consul Horn minesprang ved Borkum d. 20.7.1942. Tysk censur.
Lot: 309993
40 øre Karavel (2) og 2 kr. Chr. X på 280 øre frankeret luftpostbrev fra København d. 4.12.1936 via München og Canton til styrmand ombord på S/S "Gustav Diederichsen" i Hong Kong. Ank.stemplet i Hong Kong d. 13.12.1936. På bagsiden Julemærke 1936.
Lot: 311580
20 øre Våben i parstykke - højre mærke med matricefejl - på skibsbrev fra firma Andr. Schmidt i Kjøbenhavn annulleret med finsk skibsstempel "Från Utlandet" til Hangö, Finland. Ank.stemplet Hangö d. 26.1.1894. Påskrevet: pr Botnia.
Lot: 311098
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Bølgelinie annulleret med sjældent brotype IIa stempel Helligdommen d. 20.8.1913 til Coblenz, Tyskland. Usædvanlig at se stemplet på en helsag.
Lot: 311664
5 øre H. C. Andersen og 1 kr. Luftpost (3) på 305 øre frankeret luftpostbrev fra København d. 2.3.1936 via Berlin til Buenos Aires, Argentina. Luftpost tillæg 275 øre pr. 5 gram. Befordret med Lufthansa Dornier Wal D-AGAT "Boreas" fra Bathurst over sydatlanten. Beskrivelse vedl.
Lot: 311600
Islandsk 5 aur To Konger og dansk 5 øre Fr. VIII på brevkort (Fiskere på Vestmannaøerne) dateret i Reykjavik d. 5.7.1909 og annulleret i Skagen d. 18.7.1909 til København. Fra besætningsmedlem ombord på krydseren "Hekla" som under hjemrejse fra Island anløb Skagen for at udveksle post. Vedl. avisomtale fra Vensyssel Tidende d. 19.7.1909.
Lot: 311662
15 l. single på sørgekuvert fra Piræus d. 16.7.1918 til Corfu. Åbnet af lokal fransk censur på Corfu. På bagsiden græsk røde kors mærkat.
Lot: 311712
4 øre og 8 øre (2) Tofarvet på 20 øre frankeret pakkefølgebrev for en kurv annulleret med lapidar Nakskov d. 5.11.18xx til Kjøbenhavn.
Lot: 311583
200 reis helsagskuvert opfrankeret med 300 reis annulleret med svagt stempel til London, England. Åbnet af britisk censur no. 1687. Ank.stemplet i London d. 1.76.1918.
Lot: 311701
1 øre Bølgelinie og 7/20 øre Provisorium (2) på brev annulleret med brotype IIIb Hasle d. 6.9.1928 til Randers.
Lot: 311572
10 øre Bølgelinie på brevkort (Rørvig kirke) fra Hundested d. 14.7.1939 til Stockholm, Sverige - returneret til København og forespurgt via Returpostkontoret i Rørvig.
Lot: 311665
70 cts. og 1 pta. (3) Franco på luftpostbrev fra dansk J. Lauritzen kaptajn i Valencia d. 28.1.1941 til Esbjerg, Danmark. Lokal spansk censur fra Valencia og åbnet af tysk censur i München. Brevet antagelig sendt fra det oplagte J. Lauritzen skoleskib "Rømø" som blev solgt til Spanien i 1942.
Lot: 311693