1965 - Danmark4600 - Brev - 430
25 øre Bølgelinie og Julemærke 1965 på underfrankeret lokalt julekort i Køge d. 22.12.1965. Udtakseret i "30" øre porto.
Lot: 311602
Lot: 311602
10 öre Gustaf helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel PLK 377C (= Filipstad-(Hagfors)-Karlstad) d. 18.9.192? til Karlstad.
Lot: 308477
5 øre Chr. X på julekort annulleret med stjernestempel SANDBY til Vejleby pr. Ryde St. Løs.
Lot: 309957
Adresseseddel fra feltpostpakke sendt som "Dienstsendung - Eigensachen-Gestorbener" med briefstempel Feldpost nr. 38603 = 4.Leichtkranken-Kriegslazarett Kriegslazarett-Abteilung 604 til Stierstadt, Tyskland.
Lot: 309973
10 øre Våben i parstykke på brev annulleret med brotype Ia Corinth d. 2.4.1904 til Flensborg, Tyskland.
Lot: 311128
5 øre Chr. X og Julemærke 1915 på julekort dateret d. 23.12.1915 annulleret med stjernestempel RØDDING til Roslev.
Lot: 313045
Strætisvagnar Reykjavikur H.F. Brochure om omnibus fart fra Reykjavik 1932 med bykort.
Lot: 309915
5 pfg. Kongres og 60 pfg. Hindenburg på ekspresbrevkort fra Aachen d. 24.8.1936 til Haderslev. Transit stemplet Fredericia - Flensborg T.934 d. 25.8.1936.
Lot: 311246
15 cents Buchanan (2) på luftpostbrev fra New York d. 24.11.1939 til Hamburg, Tyskland. Påskrevet "by "Clipper" via Lisbon - Rome". Åbnet af tysk toldkontrol.
Lot: 313130
100 mk. og 500 mk. Våben på anbefalet infla brev fra Danzig d. 2.7.1923 til Bitterfeld, Tyskland.
Lot: 313040
2 cents Washington (par). 6 cents og 20 cents Luftpost på 30 cents frankeret luftpostbrev fra New York d. 19.12.1940 til Biarritz i det besatte Frankrig. Åbnet af fransk censur og returneret med rammestempel: "Ne peut etre acheminé: Zone Occupée" (Kan ikke befordres / Besatte zone).
Lot: 311666
Ufrankeret flådepostkort med svagt stempel K.u.K. Marinefeldpostamt i Pola d. 26.7.1917 til Ungarn. Rødt censurstempel: Zensuriert / S.M.S. "Viribus Unitis".
Lot: 311659
10 øre helsagskorrespondncejort (fabr. 48-H) med perfin "AU" opfrankeret med 5 øre Bølgelinie med perfin "AU" fra Arbejdsgivernes Ulykkesforsikring i København d. 23.5.1927 via Koldby til Tranebjerg på Samsø.
Lot: 313051
10 f. på brevkort annulleret med genforeningsstempel Kolozsvar Visszatert 1940 og sidestemplet Kolozsvar d. 13.10.1940 til Budapest. Fra den rumænske by Cluj i Nordtranssylvanien som blev indlemmet i Ungarn under 2. verdenskrig.
Lot: 311660
Øvre Schlesien. 40 pfg. (hj, mgl.) og 2 mk. på 240 pfg. infla frankeret brevkort fra Glewitz d. 10.6.1922 til København, Danmark.
Lot: 311243
2 sk. 1855 udg. på fodpostbrev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet Kiøbenhavn KB d. 16.1.1865 og ovalt F:P: d. 17.1.1865 til Justitsraad, Birkedommer Flensborg, Ridder af Dannebrog, Nordre Birk. På bagsiden blåt lapidar Kiøbenhavns Fodp. d. 16.1.1865.
Lot: 311974
5 pfg. Ciffer, 25 pfg. og 50 pfg. Adler på for- og bagside af internationalt adressekort for pakke fra Quedlinburg d. 19.7.1888 via Warnemünde og Nykjøbing p.F. til Rødby, Danmark.
Lot: 311863
10 øre Dansk Fredning (6) på søndagsbrev fra Holbæk d. 18.8.1962 til Lillerød pr. Allerød.
Lot: 311832
2 cents Adams og 3 cents Jefferson på overfladebrev fra New York d. 21.2.1940 til Basel, Schweiz. Åbnet af britisk censur i Gibraltar med sjælden censurbanderole: PC66A/6165 Gibraltar.
Lot: 311780
10 c. på underfrankeret brevkort fra Mexico City d. 9.2.1922 påskrevet "via New York" til København, Danmark. Udtakseret i porto med 25 øre Chr. X Porto-Provisorium stemplet Kjøbenhavn d. 1.3.1922.
Lot: 313064
Ufrankeret rudekuvert fra Norges Røde Kors med frankostempel Genevé d. 27.4.1941 til England - omadresseret med stempel Maida Hill d. 20.6.1941 til RAF Station Odiham. Røde Kors stempel fra Geneve og åbnet af britisk censur no. 4798. På bagsiden noteret: Posted in Oslo 15.1.1941 / Reveived in London 30.6.1941. Uden indhold.
Lot: 311668