1994 - Grønland3913 - Postkort - Brugt m. mærke
Grønland. 2 postkort med Nordlys Narssaq. Grønlands Postvæsen Bet. 55/94 & 56/94.
Lot: 315347
Lot: 315347
D.V.I., St. Thomas. Bebyggelse. Lightbourn no. 18. 5 bit Chr. IX fra St. Thomas 16.6.1906 til England. Kvalitet 7
Lot: 317333
Østkarelen. 1,75 mk. Løve (par), 50 p., 1,75 mk. Mannerheim, 50 pen. og 1,75 mk. Ryti "Itä-Karjala" provisorium på brev annulleret med feltpoststempel Kenttäpostikonttori Nr. 1 d. 21.2.1942 til Helsingfors. Sendt fra soldat ved KpK 1/1486.
Lot: 316398
Ukendt Kunstner: Glædelig Jul. Nisse med gran og gave, går mod huset. Alex Vincents, serie 253 / 2.
Lot: 315288
10 öre Løve, 80 öre og 1,40 kr. (2) Posthorn på adressekort for værdipakke fra Hälsingborg d. 7.4.1924 til Helsingfors, Finland.
Lot: 316334
10 øre svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med 3-sproget stempel i Helsingfors d. 6.8.1900 til Stockholm, Sverige.
Lot: 316335
60 øre Fr. IX på fortrykt kuvert fra Headquarters Allied Air Forces Baltic Approched 7460 Kølvrå, Denmark stemplet Karup J. d. 19.4.1972 til Hobro. Fra NATO hovedkvarteret BALTAP i Karup.
Lot: 311615
3 øre Tjenestebrevkort fra St. Ols og Allinge Pastorat sendt lokalt i Allinge d. 30.5.1896 til Kirkesangeren i Allinge.
Lot: 314292
10 pfg. Fæles udg. helsagsbrevkort annulleret Sonderburg **d d. 10.2.1920. Uadresseret.
Lot: 314694
“N. H. Petersen”, sejlskib af Marstal. Mandskabsfoto u/no. Kvalitet 7
Lot: 317026
20+10 øre Nasjonalhjlepen på H7-Lotteri brevkort annulleret med kontorstempel: Nasjonalhjelpen Universitetsg. 1 Oslo - Norway.
Lot: 316323
10 pfg. Germania på brevkort annulleret med lidt svagt stempel Wandling (Schleswig) d. 4.4.1919 til Heisager.
Lot: 314682
Victorie, Bullock Team, Emerald near Gembrook. Frankeret med ½d og 1d Victoria stemplet Melbourne d. 22.5.1911 til Esbjerg, Danmark.
Lot: 316678
D.V.I., St. Thomas, Street Scenes. Taylor's Book Store no. 1133845. Afrevet mærke - tynd.
Lot: 314985
10 øre Gebyr Provisorium annulleret med kontorstempel Skive Postkontor på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. dateret d. 14.8.1924.
Lot: 316464
Parti fra Snoghøj. Warburgs Kunstforlag no. 4107.
Lot: 315547
Nykøbing Sjælland. Fotografi ca. 12x17 cm. Forlæg til fremstilling af postkort fra Rudolf Olsens Kunstforlag.
Lot: 316290
Ufrankeret tysk feltpostbrev stemplet Feldpost d. 20.5. 1943 til Gera, Tyskland. Fra soldat ved feldpost-nr. 18825 = 1. Batterie, Marine-Artillerie Abteilung 508 stationeret på søbefæstningen Flakfortet ved København. Dansk fremstillet kuvert.
Lot: 316496
København. Christiansborg Slots Ruin. Fritz Benzen type III no. 40
Lot: 316614
25 pfg. Virchow og 1 mk. Pieck på luftpostbrev fra Jena d. 21.12.1953 til Chester, USA.
Lot: 311236
Søndervig. Hotel Klinten. Stenders no. 54667.
Lot: 315521