1952 - Grønland3931 - Brev
Amerikansk 3 cents på brev fra Washington D.C. d. 24.11.1952 til Ivigtut via amerikansk feltpost A.P.O. 858 (= Narsarssuaq Air Base).
Lot: 316347
Lot: 316347
15 øre Karavel dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 83-Y) dateret ombord på damperen "Østbornholm" annulleret Kjøbenhavn d. 8.9.1928 og sidestemplet "Fra Bornholm" til Berlin, Tyskland. Vedhængende ubenyttet svardel.
Lot: 316960
10 öre Swedenborg i parstykke på brevkort fra Göteborg annulleret med turiststempel i Frederikshavn d. 13.7.1938 og sidestemplet "Fra Sverrig" til Tyskland.
Lot: 316970
10 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel BØRGLUM og sidestemplet Vraa d. 24.1.1916 til København.
Lot: 314155
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Svaneke d. 6.9.1908 til København.
Lot: 314910
10 øre Genforening i lodret 3-stribe på retur Indkasserings-Postanvisning fra Nibe d. 1.4.1921 til Sebbesund.
Lot: 316264
5 pfg. Germania på brevkort (Kortspillere) annulleret med bureaustempel Apenrade - Rothenkrug Bahnpost Zug 873 d. 15.2.1908 til S. Vilstrup.
Lot: 314676
15 øre Stavnsbånd på brev annulleret Sønderborg d. 18.9.1939 og sidestemplet med posthornstempel Lundtoft (Kliplav) til Nordborg på Als.
Lot: 316225
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1916 på lokalt julekort annulleret med stjernestempel HORNE
Lot: 311300
Tysk 5 pfg. i parstykke på tryksag annulleret med privat skibsstempel: Dampskibsselskabet paa Bornholm af 1866 M/S "Hammershus" og brotype IId Rønne d. 10.7.1972 til Amsterdam, Holland.
Lot: 316973
15 øre Karavel på brev fra København d. 13.10.1939 til Reykjavik, Island. Uden tegn på censur.
Lot: 313025
Kvittering dateret d. 6.8.1919 med officielt stempel Amtsbezirk XIII Ulkebüll * Kreis Sonderburg *.
Lot: 314700
30/25 øre Provisorium på brev annulleret med TMS "Haderslev Ungskuets By 1955-1956"/Haderslev *** d. 6.7.1956 til Aabenraa.
Lot: 314599
1½ mk., 4 mk. (2) og 10 mk. på 19½ mk. frankeret luftpostbrev fra Härmä d. 6.10.1941 via Lissabon til Cleveland, USA. Rammestempel: Par service aerien Trans-Atlantique Europe - Etats-Unis. Åbnet af finsk censur no. 87. Del af banderole mangler.
Lot: 316392
1857. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T.m.Att." med antiqua Aabenraa d. 5.8.1857 til Inspecteuratet for de adelige Godser Gram og Nybøl i Gram. På bagsiden laksegl: 2den Angler adelige Districts Deputation.
Lot: 314003
20 øre firmafranko Fionia Tapet og Julemærke 1948 på illustreret firmakuvert fra Faaborg d. 6.12.1948 til Viborg.
Lot: 314439
5 c. Tanger provisorium på billedside af brevkort (Havnen i Tanger med skibe) stemplet Tanger Maroc d. 28.11.1928 til Frankrig.
Lot: 316195
3½d Edward VII anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 4d Edward VII fra London d. 18.7.1904 til Stockholm, Sverige. Påsat svensk rec.-etiket "Sjp. 141 (från utlandet)" ombord på færgen mellem Sassnitz og Trelleborg.
Lot: 316991
Ufrankeret feltpostkort dateret Kiel d. 30.5.1915 til Sonthofen. Briefstempel: Kaiserlische Marine Kommando des Hilfs-streuminendampfers Prinz Adalbert - tidligere postdamper på ruten Korsør-Kiel.
Lot: 316952
Militärbrev stemplet Svenska FN-Bataljonen Egypten d. 20.3.1957 til Sksjö, Sverige. Vedhængende ubenyttet svarmærke.
Lot: 311904
4d George V single på luftpostbrev annulleret British Post Office Tetuan d. 17.6.1938 via British Post Office Tangier d. 17.6.1938 til Frankfurt, Tyskland.
Lot: 313871