50 øre Chr. X single på anbefalet brev annulleret med brotype IIIb Hasle d. 5.2.1925 til København.

1925 - Danmark3790 - Brev - 129

Lot: 317870

Ufrankeret feltpostbrev med enringsstempel Arrild ** d. 15.2.1918 til soldat i Tondern. Violet censurstempel Ü K Hadersleben.

1918 - Slesvig6545 - Brev - DAKA 09.01

Lot: 314776

20 øre Chr. X på brev påskrevet Feldpostbrief fra Hellebæk d. 6.4.1915 til officer med militæradresse i Tyskland. Lodret fold.

1915 - Danmark3150 - Brev - 71

20 øre Chr. X på brev påskrevet "Feldpostbrief" fra Hellebæk d. 6.4.1915 til officer med militæradresse i Tyskland. Lodret fold.
Lot: 317889

400 reis og 5000 reis på luftpostbrev fra Sao Paulo d. 1.6.1940 til Budapest, Ungarn. Stemplet via Air France.

1940 - BrasilienBrev

400 reis og 5000 reis på luftpostbrev fra Sao Paulo d. 1.6.1940 til Budapest, Ungarn. Stemplet "via Air France".
Lot: 311305

5 öre helsagsbrevkort fra Landskrona annulleret med skibsstempel Fra Sverige L. og sidestemplet K. OMB. 6 d. 29.4.1885 til København.

1885 - Danmark1000 - Brev

5 öre helsagsbrevkort fra Landskrona annulleret med skibsstempel "Fra Sverige L." og sidestemplet K. OMB. 6 d. 29.4.1885 til København.
Lot: 317733

15 øre Stavnsbåndet på brev annulleret med udslebet stjernestempel SANDAGER og sidestemplet Assens d. 15.4.1939 til Odense.

1939 - Danmark5634 - Brev - SK 1100

Lot: 314172

20 øre Karavel på brevkort (DSB færgen Danmark) annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde - Gedser d. 2.1.1937 F.132 til Rostock, Tyskland.

1937 - Danmark4874 - Brev - 204

20 øre Karavel på brevkort (DSB færgen "Danmark") annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde - Gedser d. 2.1.1937 F.132 til Rostock, Tyskland.
Lot: 317708

5 øre Fr. VIII på julekort annulleret med stjernestempel BRAASKOV til Løsning.

Danmark8782 - Brev - SK 0186

Lot: 314157

15 öre Gustaf på brev fra Stockholm d. 4.2.1940 til Sjukvårdsgergent no. 2685 ved S.F.K. Avd. 640, Haparanda F. Finsk censur. Avd. 640 var 2. depåkompaniet i Svenska Frivilligkåren (S.F.K.) i Finland under vinterkrigen.

1940 - SverigeBrev

Lot: 316278

15 øre Tavsen på brev annulleret med udsleben stjernestempel AARSBALLE og sidestemplet Rønne d. 5.10.1936 til Balle pr. Silkeborg.

1936 - Danmark3700 - Brev - SK 0050

Lot: 318138

Ufrankeret feltpostkort dateret d. 22.12.1914 med briefstempel Kaiserlische Marine Kommando S. M. Hilfs-Streuminendampfer E der Ostsee til Berlin. Fra dampskibet Prinz Sigismund tidligere postdamper på Korsør-Kiel ruten.

1914 - TysklandBrev

Ufrankeret feltpostkort dateret d. 22.12.1914 med briefstempel Kaiserlische Marine Kommando S. M. Hilfs-Streuminendampfer E der Ostsee til Berlin. Fra dampskibet "Prinz Sigismund" tidligere postdamper på Korsør-Kiel ruten.
Lot: 316950

5 øre Bølgelinie på brevkort (Roskilde, Pavillonen i Boserup Skov) annulleret med stjernestempel LYNDBY og sidestemplet Roskilde d. 26.3.1914 til Vanløse.

1914 - Danmark4000 - Brev - SK 0834

Lot: 314118

10 øre Våben og 10 øre Våben helsagsafklip på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn Ø d. 9.7.1894 til Hamburg, Tyskland.

1894 - Danmark1000 - Brev - 35

Lot: 318209

2½d George V på brev fra Gibraltar d. 12.12.1917 til København, Danmark. Åbnet af lokal britisk censur i Gibraltar no. 4926. Censor nr. i intervallet 4920-4940 blev benyttet i Gibraltar.

1917 - Gibraltar1000 - Brev

Lot: 317905

5 øre Nikolai Kirke (3) på brev annulleret med sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - Malmø 3. Post d. 13.3.1937 til Hovås, Sverige.

1937 - Danmark1000 - Brev - 229

Lot: 318199

5 øre Våben på brev fra Nibe d. 7.8.1903 til Louisendal pr. Halkjær St. Transit stemplet bureau Aalborg - Aars T.55 d. 7.8.1903 på for- og bagside, samt påskrevet Der kan De se i Stemplet hvor Brevet har været. Kom herud med Tog 55 i gaar. Jespersen 8-8-03.

1903 - Danmark9240 - Brev - 34B

5 øre Våben på brev fra Nibe d. 7.8.1903 til Louisendal pr. Halkjær St. Transit stemplet bureau Aalborg - Aars T.55 d. 7.8.1903 på for- og bagside, samt påskrevet "Der kan De se i Stemplet hvor Brevet har været. Kom herud med Tog 55 i gaar. Jespersen 8-8-03".
Lot: 317656

30 øre Chr. X single på retur Indkasserings-Postanvisning fra Nibe d. 2.12.1920 til Nibe.

1920 - Danmark9240 - Brev - 103

Lot: 317715

Færøsk 10 øre Landkort i parstykke og dansk 100 øre Margrethe på brevkort (Thorshavn) sendt som luftpost annulleret i Esbjerg d. 30.8.1979 og sidestemplet Fra Færøerne til Langenhagen, Tyskland. Privat skibsstempel: Esbjerg - Thorshavn DFDS M.S.England d. 29.8.1979.

1979 - Færøerne3800 - Brev - 2, 645

Færøsk 10 øre Landkort i parstykke og dansk 100 øre Margrethe på brevkort (Thorshavn) sendt som luftpost annulleret i Esbjerg d. 30.8.1979 og sidestemplet "Fra Færøerne" til Langenhagen, Tyskland. Privat skibsstempel: Esbjerg - Thorshavn DFDS M.S.England d. 29.8.1979.
Lot: 317661

1½d Victoria på brevkort stemplet NHill Victoria d. 10.8.1907 til Viborg, Danmark.

1907 - Australien8800 - Brev

Lot: 316212

1d Edward VII på brevkort (Susu Bondo Girls, Sierra Leone) stemplet Freetown Sierra Leone d. 22.10.1904 til Antverpen, Belgien.

1904 - Sierra LeoneBrev

Lot: 316199

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1927 på lokalt julekort annulleret med brotype IIb Tinglev sn1 d. 23.12.1927 til Bovmark pr. Faarhus.

Slesvig6360 - Brev - DAKA 185.

Lot: 314689