1977 - USA8000 - Brev
31 cent på luftpostbrev fra San Francisco d. 15.12.1977 til Århus. Brevet returneret.
Lot: 321410
Lot: 321410
Kvittering for indhold i pakkke fra "Komiteen for internerede danske Polititjenestemænd" sendt fra København d. 5.3.1945 til dansk politimand Niels Nielsen i Stalag 4D (Torgau) i arbejdskommando Teutschenthal.
Lot: 322079
5 øre Våben i parstykke på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn K. d. 18.1.1892 til Marstrand, Sverige.
Lot: 321894
18 f. helsagsbrevkort opfrankeret 4 f. i parstykke sendt fra ungarsk besat Rumænien stemplet Diöszeg d. 2.9.1944 til Tägerschen, Schweiz. Tysk censur "Ag" fra Wien og rødt rammestempel "Zuzustellen / Feldpostdirektion".
Lot: 321938
Hollandsk Ostindien 5 c. og 10 c. Ciffer stemplet Batavia d. 4.5.1931, samt særligt 1 gylden Kaptajn Pattist Java-Australien luftpost udg. med særstempel "Abel Tasman" / Batavia d. 9.5.1931, på luftpostbrev befordret med KLM Fokker FVIIA/3m maskinen "Abel Tasman" til Sydney, Australien. Ank.stemplet Sydney N.S.W. / Air Mail Section G.P.O. d. 18.5.1931. Lodret fold.
Lot: 321107
40 øre og 2 kr. Chr. X på adressekort for pakke fra København d. 13.1.1944 til Bekkelagshøgda, Norge. Påsat norsk anmeldelse formular Bl. 209a.
Lot: 321718
5 øre Chr. X med perfin "Malteserkors" (DFDS) på korsbånd sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 3.10.1914 til Helsingfors, Finland.
Lot: 321350
Amerikansk 10 c. Luftpost på underfrankeret QSL-kort fra Christiansted, Virgin Islands d. 4.11.1968 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 1 kr. Rigsvåben annulleret PORTO at betale d. 8.11.1968.
Lot: 322067
8 øre Tofarvet omv. rm. i parstykke på adressebrev for pakke fra Rønne d. 17.10.1899 til Silkeborg.
Lot: 317867
12½ c. single på brev med liniestempel PELO VAPOR "GELRIA" fra Amsterdam d. 9.1.1916 til Para, Brasilien. Åbnet af britisk censur no. 5872 og tilbageholdt med stempel "Released by the British Military Authorities". På bagsiden ank.stemplet i Brasilien d. 18.9.1919.
Lot: 321760
35 øre rød Fr. IX på brev sendt fra Oslo, Norge, d. 7.2.1955 til København.
Lot: 321475
Fortrykt tjenestekuvert Organisation des Nations Unies au Congo sendt ufrankeret fra Danish ONUC Command Leopoldville, Congo med sidestempel Dansk ONUC Kommando via Nykøbing Fl. d. 21.5.1962 til Søborg. Udtakseret i porto med 60 øre grønt portomaskinstempel fra Søborg Postkontor d. 22.5.1962.
Lot: 322097
1d Skib (3) på illustreret firmakuvert fra Dunlop sendt som overfladepost fra Durban d. 14.10.1939 til Arlington, USA - eftersendt til New York.
Lot: 321681
1d George V på brevkort fra Las Palmas annulleret London F.S. 62 d. 1.3.1913 og sidestemplet "Paquebot" til England.
Lot: 319833
4d Elizabeth på filatelistisk brev annulleret Stornoway, Isle of Lewis Paquebot d. 18.9.1967 til Edinburgh. Privat skibsstempel: M.V. Lochseaforth / Stornoway Mail Service.
Lot: 321907
1 øre Våben, 3 øre Tofarvet, 4 øre Bølgelinie (4) og 10 øre Chr. IX på adressebrev for pakke fra Espergærde d. 2.8.1905 til København.
Lot: 322064
20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra K.F.U.M.s Soldaterhjem annulleret med vanskeligt brotype IId Værløselejren d. 31.1.1947 til Onsbjerg på Samsø. Sendt fra soldat ved 11. Bataillon.
Lot: 319980
30 øre grøn bølgelinie på lokalt brev fra København d. 29.2.1968. Modtageren ubekendt og brevet er returneret. Kassestempel "Retur afs V."
Lot: 321452
3 sk. Krone/Scepter i parstykke (mindre skader) på brev annulleret med nr.stempel "8" og sidestemplet lapidar Bogense d. 6.11.1870 til Lübeck, På bagsiden bureaustempel: Vamdrup - Flensburg (DAKA 277.02) d. 6.11.1870
Lot: 321290
Ufrankeret krigsfangekort fra interneret dansk politioverbetjent, Frantz Ludvig Quaade Mogensen, i Krigsgefangenen Arbeits Kommando Whyra Borna Land dateret d. 27.2.1945 med stumt stempel d. 13.3.1945 til København. Rød lejrcensur fra Stalag IVG (= Oschatz).
Lot: 322080
31 cents FN new York udg. på luftpostbrev stemplet United Nations New York d. 15.4.1980 og sidestemplet "NIBATT / UNIFIL" d. 5.4.1980 til Borgheim, Norge. Fra Nigerian Batallion (NIBATT) i United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL).
Lot: 322110