1925 - Danmark1000 - Brev - 138, 139
15 øre Chr. IV og 15 øre Chr. X Postjubilæum sammentryk på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Kjøbenhavn d. 6.1.1925 til Køge.
Lot: 328696
Lot: 328696
10 øre Bølgelinie på brevkort (Lundeborg havn med fiskefartøjer) annulleret med stjernestempel LUNDEBORG og sidestemplet (Gudme) d. 22.7.1939 til København.
Lot: 326292
5 øre Bølgelinie og 20 øre Chr. X på brevkort fra Bulbjerg annulleret med brotype IIIb Frøstrup d. 29.6.1925 til den danske ambassade i Konstantinopel, Tyrkiet.
Lot: 328748
70 øre Konebåd på Photo Letter fra Sdr. Strømfjord d. 25.7.1973 til København.
Lot: 326730
10 øre Bølgelinie, 20 øre og 40 øre Chr. X på 70 øre frankeret ekspresbrev fra Kjøbenhavn d. 22.8.1923 til Odense. Blå ekspresetiket - J. Form. Nr. 28 (1/1 20).
Lot: 328738
30 øre Chr. X single på brev fra København d. 19.11.1926 til Köln, Tyskland.
Lot: 328728
2 øre Bølgelinie (5) på brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor d. 12.6.1936 til Løsning. Det rullende postkontor var opstillet i Vejle d. 12.6.1936 i forbindelse med Børnehjælpsdagen.
Lot: 328873
4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet annulleret med lapidar Skagen d. 5.2.1885 til Fredericia.
Lot: 328552
15 øre Karavel på firmakuvert fra Bryggeriet "Thor" i Maribo d. 8.7.1938 til København.
Lot: 326326
1858. Portobrev stemplet Christiania d. 10.8.1858 til Kjøbenhavn, Danmark. Påskrevet "24" på bagsiden.
Lot: 328777
5 øre og 10 øre (par) Chr. X på adressebrev for pakke annulleret med brotype Ia Hanbjerg d. 18.6.1918 til soldat ved 1. Batteri i Fuglsølejren pr. Knebel. Blanko-pakke etiket med liniestempel "Hanbjerg".
Lot: 328691
Ufrankeret brevkort dateret Horserød med rammestempel "Krigsfangeforsendelse" stemplet Helsingør d. 5.9.1919 til Ribe. Meddelelse skrevet på russisk.
Lot: 328571
25 øre Karavel på brev fra København d. 20.12.1932 til Toulon, Frankrig. På bagsiden Julemærke 1932 bundet til kuverten med ank.stempel i Toulon d. 23.12.1932.
Lot: 328737
25 aur Torsk i parstykke på skibsbrev fra Reykjavik annulleret med TMS Købvenhavn OMK. 3 / "Fra Island" d. 17.10.1946 til København, Danmark. Påskrevet: per M/S "Dr. Alexandrine".
Lot: 326215
5 øre Chr. X på brevkort fra Harboøre annulleret med bureaustempel Vemb - Thyborøn T.9 d. 13.3.1916 til København.
Lot: 328876
12/15 øre Provisorium i fireblok på anbefalet brev annulleret med særstempel Frim. Jub. Udst. København d. 13.4.1926 til Gramby, Sønderjylland. Blanco-rec.-etiket med stempel "Frim. Jub. Udst. / København B.".
Lot: 328871
20 øre og 50 øre (par) Fr. VIII på 120 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 12.4.1910 til Kristiania, Norge. 2 arkivhuller og nusset.
Lot: 328880
5 øre Chr. X helsagskorsbånd opfrankeret med 20 øre Chr. X fra Kjøbenhavn d. 7.2.1918 til Vevey, Schweiz.
Lot: 328878
1 øre stålstik Bølgelinie og 7 øre Chr. X 60 år i parstykke på brev fra Odense d. 2?.4.1933 til Ejby. Meget tidlig anvendelse, da 1 øre Stålstik bølgelinie udkom d. 27.4.1933.
Lot: 328758
40 pfg. Fælles udg. på brevkort (Haderslev, Store og Vestergade) stemplet Hadersleben *(Schleswig)1* d. 18.5.1920 til København, Danmark.
Lot: 328721
1 øre Våben og 4 øre Tofarvet på billedside af brevkort fra Kjøbenhavn d. 19.12.1905 til Næstved. Fejlsendt med dampskibsstempel Korsør-Kiel DAMPSK:POSTKT: No. 4 d. 20.12.1905 og ank.stemplet i Næstved d. 20.12.1905.
Lot: 328582