1926 - Danmark8500 - Brev - 147
20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIIb Voldby d. 16.11.1926 til Frederikshavn.
Lot: 329977
Lot: 329977
Illustreret britisk brevpapir med dampskib skrevet ombord på skonnerten "Thor" i Kamfors d. 9.9.1906. Uden kuvert.
Lot: 331273
9 kr. Europa udg. på luftpost brevkort (Hekla i udbrud) fra Keflavik Flugvöllur d. 23.9.1970 til Dingolfing, Tyskland. Retur med 2-sproget returetiket "Ungenügende Anschrift" og stempel "Zurück Postleitzahl unrichtig - Ortsangabe ohne richtige Postleitzahl unzureichend".
Lot: 331328
5 øre Chr. IX på brevkort dateret d. 10.1.1907 annulleret med stjernestempel SKJÆVINGE til Gørløse skole pr. Hillerød.
Lot: 329487
0,50 c. FN Geneve udg. og 25 p. Bournmouth & District Postal Emergency udg. (2) på strejkebrev via Le Havre og Southampton til Bournmouth, England. Filatelistisk.
Lot: 331270
15 øre Chr. X på brevkort (Agpatsundet i Umanaqfjorden) stemplet Godthaab d. 14.7.1949 til Gentofte.
Lot: 331202
5$400 blandingsfrankeret luftpostbrev fra Santo d. 2.1.1941 til Esbjerg, Danmark. Sendt fra sømand ombord på det oplagte DFDS skib M/S "Arizona" i Victoria, Brasilien. Åbnet af tysk censur i Frankfurt.
Lot: 331337
20 pfg. Fælles udg. på brev annulleret Gravenstein *(Schleswig)a d. 27.3.1920 til Lübeck. Rift i overkanten.
Lot: 331199
5 øre Chr. X og Julemærke 1915 på brevkort (Vesterhavsfiskere) annulleret med brotype IIIb Tim d. 25.12.1915 til Tim.
Lot: 331166
5 øre Tjenestemærke på lokalt korrespondancekort i Kjøbenhavn d. 25.2.1918. Retur som ubekendt.
Lot: 329927
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel HVILSTED og sidestemplet Odder d. 18.5.1911 til Herlufmagle.
Lot: 331325
10 øre Våben på brevkort (August Fischer: Hilsen fra Kjøbenhavn med Kgl. Teater og Langelinie) fra Kjøbenhavn L. d. 20.2.1903 til Chefoo, Kina - ank.stemplet med stempel fra det tyske postkontor Tschifu Deutsche Post d. 4.4.1903 og eftersendt til Shanghai. Kraftig fold og taperester på billedsiden.
Lot: 329815
5 øre og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med brotype Ic Jyderup d. 2.9.1929 til København.
Lot: 331159
5 cts. Rytter, 70 cts og 1 pta. (2) Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 18.5.1943 til soldat ved tysk feldpost Nr. 32440D = 7. Kompanie, Sicherungs-Regiment 608 på Østfronten. Lokal spansk censur fra Barcelona og åbnet af tysk censur i München.
Lot: 331262
Rejsepas med foto udstedt til kvinde i Stockholm d. 7.4.1923. Flere viseringer, stempler, samt 2 kr., 3 kr. og 5 kr. stempelmærke.
Lot: 331230
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel KARLSLUNDE og sidestemplet Taastrup d. 28.2.1913 til Gadstrup.
Lot: 329510
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort dateret d. 3.3.1911 annulleret med stjernestempel ERSLEV til Nykøbing M.
Lot: 329524
5 øre Chr. IX helsagsbrevkort sendt underfrankeret fra Kjøbenhavn d. 7.5.1906 til Berlin, Tyskland. Udtakseret i "10" pfg. tysk porto.
Lot: 331184
5 aur Chr. X og 10 aur Landskab på brevkort dateret "Atlanterhavet mellem Færøerne og Island" og annulleret i Reykjavik 1930 til Maribo, Danmark. Lidt rust.
Lot: 329964
25 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Det statistiske Departement i Kjøbenhavn d. 25.6.1918 til Nibe.
Lot: 329081
15 öre Gustaf 4-sidet takket (3) på anbefalet brev fra Stockholm d. 30.12.1933 til Genova, Italien. Ank.stemplet d. 2.1.1934.
Lot: 331223