20 øre Fr. IX og Julemærke 1954 på julekort fra København d. 24.12.1954 til Uppsala, Sverige. Flyttet og returneret via det svenske returpostkontor i Stockholm d. 28.3.1955 og forespurgt i København med etiket fra det danske Returpostkontor.

1954 - Danmark1000 - Brev - 320

Lot: 332649

Vejle, Tøff-Tøff Hilsen med automobil og prospekt fra Greisdalen. A. Vincent u/no.

Danmark7100 - Postkort - Ubrugt

Vejle, "Tøff-Tøff Hilsen" med automobil og prospekt fra Greisdalen. A. Vincent u/no.
Lot: 332947

25/20 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 133) fra Haderslev d. 3.1.1941 til Flintbek pr. Kiel, Tyskland. Tysk censur fra Hamburg.

1941 - Danmark6100 - Brev - EB 98

Lot: 332422

5,50 kr. Vandrefalk på lokalbrev i Rønne annulleret med mystisk forsøgs-maskinstempel Post Danmark ** d. 18.5.2009.

2009 - Danmark3700 - Brev - 1572

Lot: 332721

Farsø kro. H. Johansen u/no.

1913 - Danmark9640 - Postkort - Brugt m. mærke

Farsø kro. H. Johansen u/no.
Lot: 333041

5 øre Chr. X helsagsbrevkort dateret i Malling d. 7.4.1918 annulleret med reserve bureaustempel Jydske Jernb. PKT. T.5 d. 7.4.1918 til Øster Uttrup pr. Aalborg. Reservestempel (R1/2) kendes i perioden benyttet ved hhv. Fredericia - Aalborg og Frederikshavn - Skagen, men det er uklart om stemplet på dette kort er fra disse to strækninger.

1918 - Danmark8340 - Brev - EB 36

Lot: 329834

Randlev kirke. Stenders no. 7212.

Danmark8300 - Postkort - Ubrugt

Lot: 330704

Tyringe jernbanestation med lokomotiv. Alga u/no.

1937 - SverigePostkort - Brugt m. mærke

Lot: 330888

Gadeparti fra Vejle. No. 2607.

1907 - Danmark7100 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 330902

Hobro, spisesal på Hobro Station. W. Mahrt J. J. no. 808. På bagsiden fortrykt julehilsen.

Danmark9500 - Postkort - Ubrugt

Lot: 332984

20 øre Chr. X single på værdibrev annulleret med brotype IIa Anholt Havn d. 2?.11.1914 til Køenhavn. Ank.stemplet ved Kjøbenhavns Pengepostkontor d. 2.12.1914.

1914 - Danmark8591 - Brev - 71

Lot: 332726

Linie 14 - Trafikken ad Strandvejen til Klampenborg af Nils Kr. Zeeberg.

1975 - Danmark1000 - Litteratur

"Linie 14 - Trafikken ad Strandvejen til Klampenborg" af Nils Kr. Zeeberg.
Lot: 601650

Linie 7 - Trafikken til Nørrebro før og nu af Erik Hansen og Willy Christensen. 96 sider.

1971 - Danmark1000 - Litteratur

"Linie 7 - Trafikken til Nørrebro før og nu" af Erik Hansen og Willy Christensen. 96 sider.
Lot: 601654

Malaya 5c og 40 c. på luftpostbrev fra Kuala Lumpur d. 30.5.1939 til København, Danmark. Noteret “Kan passerer” og stemplet Sindssygehospitalet Middelfart. Mystisk censurering.

1939 - Danmark5500 - Brev

Lot: 332849

2½d George V på brev fra Leith annulleret med skibsstempel Paquebot og sidestemplet brotype IIIb Thorshavn d. 18.4.1929 til Vaag, Færøerne.

1929 - Færøerne3800 - Brev

2½d George V på brev fra Leith annulleret med skibsstempel "Paquebot" og sidestemplet brotype IIIb Thorshavn d. 18.4.1929 til Vaag, Færøerne.
Lot: 331966

4 sk. stukken kant på brev annulleret med nr.stempel “121” og sidestemplet Kiel d. 16.8.1863 til Bellevue på Fehmern. Påskrevet: “pr. Zephyr”. Dampskibet “Zephyr” besejlede i 1863 ruten Kiel - Nakskov med anløb på Fehmern.

1863 - DanmarkBrev - 9

Lot: 332845

Helsingør Jernbaneklub og Veterantoget. 10 års jubilæumsskrift for Jernbaneklubben med beskrivelse af klubbens aktiviteter og gennemgang af klubbens rullende materiel. 140 sider.

1993 - DanmarkLitteratur

"Helsingør Jernbaneklub og Veterantoget". 10 års jubilæumsskrift for Jernbaneklubben med beskrivelse af klubbens aktiviteter og gennemgang af klubbens rullende materiel. 140 sider.
Lot: 601608

2 kr. Chr. X single på internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn 8 d. 16.9.1925 til Malmö, Sverige.

1925 - Danmark1000 - Brev - 76

Lot: 332820

90 øre Fr. IX på privat aerogram fra København d. 22.2.1969 til sømand ombord på M/S Arngrim via rederiadresse i København.

1969 - Danmark1000 - Brev - 463

90 øre Fr. IX på privat aerogram fra København d. 22.2.1969 til sømand ombord på M/S "Arngrim" via rederiadresse i København.
Lot: 332658

3 øre Bølgelinie, 20 øre og 1 kr. (5) Chr. X på 523 øre frankeret internationalt adressekort for værdipakke fra Kjøbenhavn d. 19.9.1914 til Christiania, Norge.

1914 - Danmark1000 - Brev - 71, 75, 79

Lot: 332825

30 øre Fr. IX på brev annulleret med brotype IId Vestmanhavn sn1 d. 19.10.1955 til København.

1955 - Færøerne3860 - Brev - 337

Lot: 331900