Ufrankeret brevkort med parentes stempel Henne (Henne Strand) d. 31.7.1975 til Glostrup. Ikke udtakseret i porto.

1975 - Danmark6854 - Brev

Lot: 333954

1824. Privat befordret brev med indhold dateret i Rønne paa Bornholm d. 9.3.1824 til Direktionen for den gejstlige Enkekasse, afgives i Bispens Gaard paa Nørregade i Kiøbenhavn.

1824 - Danmark3700 - Brev

Lot: 332753

10 aur To Konger i parstykke på brev fra Reykjavik med svagt stempel til København, Danmark. Eftersendt til Hellerup med stempel Kjøbenhavn d. 23.2.1915. Uden tegn på censur.

1915 - Island1000 - Brev

Lot: 332244

5 øre posthusfranko på tryksag fra Dancall-Import med særligt frankostempel Roskilde (OMK.) d. 2?.7.1939 til Viborg. Frankostemplet benyttet ved Københavns Omkarteringspostkontor på forsendelser indleveret i Roskilde.

1939 - Danmark4000 - Brev

Lot: 333990

45 øre Chr. X single på anbefalet lokalbrev i København d. 17.5.1949.

1949 - Danmark1000 - Brev - 296

Lot: 333890

15 øre H. C. Andersen på brev annulleret med udslebet stjernestempel KVALVIG og sidestemplet med klipfiskstempel Thorshavn d. 31.10.1936 til København.

1936 - Danmark3800 - Brev - SK 0753

Lot: 332407

20 øre Chr. X på illustreret kuvert med reklame for Taastrup Børnehjælpsdag fra Taastrup d. 1.7.1944 til København. Lidt flosset i toppen.

1944 - Danmark2630 - Brev - 276

20 øre Chr. X på illustreret kuvert med reklame for "Taastrup Børnehjælpsdag" fra Taastrup d. 1.7.1944 til København. Lidt flosset i toppen.
Lot: 333447

25 gr. Pilsudski udg. single på brevkort fra Krolewska Huta d. 15.11.1928 til Wien, Østrig.

1928 - PolenBrev

Lot: 333505

30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Ejde pr. Thorshavn d. 22.6.1955 til København.

1955 - Færøerne3800 - Brev - 337

Lot: 331902

5 øre Bølgelinie på brevkort fra Kjøbenhavn d. 13.5.1913 til rekrut på Middelgrund Fort med postadresse: Elefantstok no. 10, Castellet, København Ø.

1913 - Danmark1000 - Brev - 64

Lot: 333412

5 øre Chr. X på julekort fra Aalbæk annulleret med bureaustempel Frederikshavn - Skagen T.23.6.1918 til Vinding Overgaard pr. Vejle.

1918 - Danmark9982 - Brev - 68

Lot: 331711

35 øre Fr. IX på skibsbrev annulleret med uldent stempel i København K. d. 23.3.1964 og sidestemplet Fra Ålborg til Holte.

1964 - Danmark9000 - Brev - 415

35 øre Fr. IX på skibsbrev annulleret med uldent stempel i København K. d. 23.3.1964 og sidestemplet "Fra Ålborg" til Holte.
Lot: 333906

20 gr. Våben i vandret 3-stribe på bagsiden af anbefalet brev fra Agustow d. 24.7.1925 via New York til New Britain, Conn., USA.

1925 - PolenBrev

Lot: 333503

30 øre Naturfrednings Forening 50 år på brevkort annulleret med bureaustempel Rønne - Neksø T.14 d. 7.7.1961 til Virum.

1961 - Danmark3700 - Brev - 392

Lot: 333919

7 øre Chr. X, med variant Midterstreg i E sammenhængende med fodstreg (pos. 30 i arket), på brevkort fra Nyborg d. 5.5.1919 til Østre Uttrup pr. Aalborg.

1919 - Danmark5800 - Brev - 98x

7 øre Chr. X, med variant "Midterstreg i E sammenhængende med fodstreg" (pos. 30 i arket), på brevkort fra Nyborg d. 5.5.1919 til Østre Uttrup pr. Aalborg.
Lot: 332636

5 öre helsags tjenesbrevkort opfrankeret med 2 öre Tjenestemprke fra Centralanstaltens Entomologiska Avdeling stemplet Experimentalfältet d. 6.8.1918 til Nättrabyhamn.

1918 - SverigeBrev

Lot: 331632

Halveret 4 cents Tofarvet på lokalbrev i St. Thomas d. 21.1.1903.

1903 - Dansk VestindienBrev - 7Bx

Lot: 333594

5 øre Chr. X (6) på værdibrev annulleret med brotype IIIb Askeby d. 6.2.1918 til Himmelbjerggaarden pr. Ry St.

1919 - Danmark4792 - Brev - 68

Lot: 332822

4 øre Tofarvet tidl. tryk i parstykke på brev annulleret med nr.stempel 36 og sidestemplet lapidar Kolding d. 23.7.187x til Kjøbenhavn.

Danmark6000 - Brev - 23

4 øre Tofarvet tidl. tryk i parstykke på brev annulleret med nr.stempel "36" og sidestemplet lapidar Kolding d. 23.7.187x til Kjøbenhavn.
Lot: 333451

Ufrankeret feltpostkort (Russiske ødelæggelser i Libau) stemplet K.D.Feldpoststation * Nr. 168 * (= Libau, Letland) d. 2.11.1915 til Berlin. Briefstempel: Marine-Sperrkompagni * Libau *

1915 - TysklandBrev

Lot: 333962

12 øre Posthorn single på brev fra Hønefoss d. 22.7.1918 til København, Danmark.

1918 - Norge1000 - Brev

Lot: 333957