4 R.B.S. Thiele I tæt klippet på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet med kompasstempel Kjøbenhavn KB d. 27.3.1852 til Randers.

1852 - Danmark1000 - Brev - 1 I

Lot: 333453

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort annulleret med bureaustempel Bramminge - Vedsted T.1061 d. 10.4.1908 til Chicago, USA.

1908 - Danmark6740 - Brev - 54

Lot: 333426

25 pfg. helsags rørpostkort annulleret Berlin W 49 d. 20.6.1883 via Berlin W I og påskrevet R14. Ank.stemplet R14 / 18.

1883 - TysklandBrev

25 pfg. helsags rørpostkort annulleret Berlin W 49 d. 20.6.1883 via Berlin W I og påskrevet "R14". Ank.stemplet "R14 / 18".
Lot: 329856

Russisk 10 kop. Våben på brev annulleret med 3-sproget stempel Åbo F.II d. 22.5.1917 til København, Danmark. Åbnet af russisk censur i Helsingfors.

1917 - Finland1000 - Brev

Lot: 332206

12 øre Bølgelinie (3) på brev annulleret med pr.stempel Vaalse pr. Nørre-Alslev d. 11.6.1956 til København.

1956 - Danmark4840 - Brev - 335

Lot: 333892

20 øre Chr. X på brev annulleret brotype IIIb Kjøbenhavn X. sn4 d. 21.3.1916 til England. Åbnet af britisk censur med usædvanlig hvid banderole m. rød skrift og håndskrevet signatur M.N.L.

1916 - Danmark1000 - Brev - 71

20 øre Chr. X på brev annulleret brotype IIIb Kjøbenhavn X. sn4 d. 21.3.1916 til England. Åbnet af britisk censur med usædvanlig hvid banderole m. rød skrift og håndskrevet signatur "M.N.L."
Lot: 333966

30 øre Fr. IX og dansk Julemærke 1953 på brev Julianehaab efterskole stemplet Julianehaab d. 14.12.1953 til Skals.

1953 - Grønland3920 - Brev - 36

Lot: 333998

5 öre helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel PLK 192 (= Vislanda - Halmstad) d. 6.7.1902 via Halmstad og bureau PKXP no. 61A (= Göteborg-Ängelholm-Malmö) til København, Danmark.

1902 - Sverige1000 - Brev

Lot: 329863

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel KVÆRKEBY og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Korsør T.52 d. 22.8.1906 til Gørslev pr. Borup.

1906 - Danmark4150 - Brev - SK 0764

Lot: 332290

Ufrankeret marinekort stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 50 d. 13.9.1917 (= S.M.S. Elsass) til Liebigk b/ Dessau. 2-liniestempel: SENDET KEINE LEBENSMITTEL.

1917 - TysklandBrev

Ufrankeret marinekort stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 50 d. 13.9.1917 (= S.M.S. "Elsass") til Liebigk b/ Dessau. 2-liniestempel: "SENDET KEINE LEBENSMITTEL."
Lot: 333965

Frit Danmark - Ingeniørgruppen. Nyheder d. 16.8.1943. Illegalt blad på 4 sider.

1943 - DanmarkDiverse

"Frit Danmark - Ingeniørgruppen". Nyheder d. 16.8.1943. Illegalt blad på 4 sider.
Lot: 331295

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel RAVNHOLT og sidestemplet Lunderskov d. 18.6.1910 til Merløse.

1910 - Danmark6640 - Brev - SK 1034

Lot: 333056

4 anna 6 pies Victoria helsagskuvert annulleret med duplex-stempel Kasauli/L-16 d. 2.10.1883 via Outw. Bombay d. 5.10.1883 til Whimple, England. Brevet befordret med S/S Bakhara fra Bomday d. 5.10.1883 via Aden til Brindisi og herfra med tog til England.

1883 - IndienBrev

4 anna 6 pies Victoria helsagskuvert annulleret med duplex-stempel Kasauli/L-16 d. 2.10.1883 via "Outw. Bombay" d. 5.10.1883 til Whimple, England. Brevet befordret med S/S "Bakhara" fra Bomday d. 5.10.1883 via Aden til Brindisi og herfra med tog til England.
Lot: 333993

Kro-post. 1836. Brev med fuldt indhold dateret Christianslund ved Randers d. 19.5.1836 til Aftægtsmand L. Ostenfeld i Qvorning (Kvorning) med påskrift: Afleveres i Hammershøi Kro.

1836 - Danmark8834 - Brev

Kro-post. 1836. Brev med fuldt indhold dateret Christianslund ved Randers d. 19.5.1836 til Aftægtsmand L. Ostenfeld i Qvorning (Kvorning) med påskrift: "Afleveres i Hammershøi Kro".
Lot: 333995

15 øre Chr. X på julekort annulleret med brotype IIIb Havrebjerg d. 22.12.1921 til Korsør.

1921 - Danmark4283 - Brev - 70

Lot: 333988

5 øre Bølgelinie på kvittering for afsendt pakke sendt som tryksagskort fra Dansk Røde Kors sendt lokalt i København d. 5.7.1942 og eftersendt til Sønderho, Fanø. Medfølger kvittering fra Dansk Røde Kors d. 16.7.1942 for afsendelse af pakke til norsk interneret i Oranienburg, Sachsenhausen, Tyskland.

1942 - Danmark1000 - Brev - 246

Lot: 333521

Komplet sæt Vitus Bering på anbefalet FDC annulleret med særstempel i Horsens d. 27.11.1941 til Linköping, Sverige. Passér stemplet ved censuren i København.

1941 - Danmark8700 - Brev - 270-272

Lot: 332469

10 øre Bølgelinie på lille Trans-Polar Flight Expedition brevkort fra København d. 26.2.1924 til Christiania, Norge. Returneret med 25 øre Svalbard udg. stemplet Kings Bay d. 18.6.1925 til København, Danmark.

1924 - Danmark1000 - Brev - 124

Lot: 333439

5 c., 50 c. og 80 c. (5) på for- og bagside af 4,55 fr. frankeret internationalt adressekort for vædripakke fra Laufen d. 29.12.1921 via Trälleborg til Sundsvall, Sverige.

1921 - SchweizBrev

Lot: 333385

30 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 16.12.1919 til Helsingborg, Sverige.

1919 - Danmark1000 - Brev - 103

Lot: 331501

60 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Benløse Runding pr. Ringsted d. 19.9.1969 til København.

1969 - Danmark4100 - Brev - 461

Lot: 333904