1920 - Danmark8660 - Brev - SK 0254
15 øre Chr. X og Julemærke 1920 på julekort annulleret med stjernestempel EJER til Alken.
Lot: 329525
Lot: 329525
30 øre Fr. IX og 1959/1953 Julemærke-provisorium på brev sendt lokalt i Bagsværd d. 24.12.1959.
Lot: 333898
30+5 øre Skamlingsbanken på brev fra Godthåb Jyll. d. 1.1.1958 til Roskilde.
Lot: 333918
50 c. på brev fra Guatemala d. 12.4.1916 til professor Dr. Julius Wagner i Leipzig, Tyskland. Åbnet af britisk censur med usædvanlig hvid banderole med rød skrift og signatur "JLFA". 2 arkivhuller.
Lot: 333968
8 øre Bølgelinie på lokalt brevkort i København d. 15.11.1925 til Københavns Arbejdshjem. Bestillingskort på brænde med fortrykt information på bagsiden om Københavns Arbejdshjems støtte til arbejdsløse.
Lot: 332679
10 øre Bølgelinie på brevkort fra Snekkersten d. 12.12.1913 til dansk militær apoteker Th. Møller i Samarang, Java, Hollandsk Ostindien.
Lot: 333405
10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Kjøbenhavn d. 15.3.1919 til dansk militær apoteker Th. Møller i Weltervreden, Java, Hollandsk Ostindien - eftersendt til Pontianak. Åbnet af britisk censur no. 5035.
Lot: 332713
1d Edward VII på brevkort fra Battersea d. 8.11.1906 til Thorshavn, Færøerne. Ank.stemplei i Thorshavn d. 23.11.1906.
Lot: 333949
15 øre Karavel på brevkort annulleret med bureaustempel Fredericia - *Aalborg* T.970 d. 16.5.1927 til Neuilly s/Seine, Frankrig.
Lot: 331744
40 øre Fr. IX på brevkort (Christiansø, Sydhavnen) annulleret med pr.-stempel Christiansø pr. Svaneke d. 20.10.1966 til Gentofte.
Lot: 333902
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med svagt stempel i Thorshavn d. 30.11.1917 til Holbæk.
Lot: 329333
15 øre Karavel helsagsbrevkort (fabr. 102-H) annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.73 d. 28.12.1932 til Aubonne, Vaud, Schweiz.
Lot: 333464
Ufrankeret feltpostkort (Oestlisches Kriegsbild: Mittagsrast am Strande vor Libau) dateret i Libau med flådepoststempel Kais. Deutsche Marineschiffspost no. 193 (= VIII Torpedo Halbflotille) d. 12-10-19115 til soldat ved II Torpedodivision i Wilhelmshaven. Iflg. afsender sendt fra torpedobåd "S 173".
Lot: 333501
25 øre Fr. IX på brev annulleret med uldent udslebet stjernestempel FUGLEFJORD (type II) og sidestemplet Thorshavn d. 22.7.1950. Daka 850,-
Lot: 331952
35 øre og 60 øre Chr. X på lokalt ekspresbrev i København d. 21.1.1948 til dagbladet "Børsen".
Lot: 332338
Ufrankeret Avissag (til Udgiverpostkontoret) - M. Form. Nr. 10 (1/3 30) fra København V. d. 7.10.1931 til Varde - eftersendt til Aarhus.
Lot: 333994
12 öre Våben på brev stemplet Lund d. 18.5.1865 til Lund.
Lot: 329611
6 øre Bølgelinie single på underfrankeret "Ren Tryksag" fra Haderslev d. 31.1.1951 til Ribe. Postalt opfrankeret med 2 øre Bølgelinie i parstykke stemplet Haderslev d. 1.2.1951.
Lot: 333893
15 øre Chr. X på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel HENNE STRAND og sidestemplet Henne d. 3.8.1947 til Hellerup. Henne Strand var sommerbrevsamlingssted.
Lot: 332473
Elleore 0,10 Leo d'Or blok udg. i særligt omslag med stempler "Kgl. Post Leo II Rex Pelle Regina 1972-1982 19.2. Elleore" og "Gladsaxe Elleore 20.2.1982" samt royal signatur Leo II/R
Lot: 333996
2½d George V på brev fra Maida Hill d. 8.9.1916 til Zürich, Schweiz. Dobbelt censureret med først hvid banderole med rød skrift og signatur "D.V.U.J."(?) og igen med alm. banderole no. 1330.
Lot: 333969