1892 - Slesvig6230 - Brev - DAKA 143.03
5 pfg. helsagsbrevkort fra Hellevad annulleret med enringsstempel Rothenkrug ** d. 24.8.1892 til Brøns.
Lot: 336741
Lot: 336741
20 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 197) annulleret med beskadiget pr.-stempel Hvide Sande pr. Ringkøbing d. 22.9.1960 til København.
Lot: 336454
Komplet sæt Nordkap V udg. på illustreret FDC sendt anbefalet fra Nordkapp d. 6.5.1957 med rec.-etiket fra Honningvåg til Sakskøbing, Danmark.
Lot: 336541
5 øre Fr. VIII på brevkort (Klitskred ved Lønstrup) annulleret med stjernestempel LØNSTRUP og sidestemplet Hjørring d. 22.7.1912 til Aarhus.
Lot: 336551
60 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med parentes stempel Værløse (Flyvestation Værløse) sn1 d. 10.12.1976 til Virum.
Lot: 336506
5 øre Bølgelinie i parstykke på illustreret bestillingskort på Bornholmske Sild fra Odense d. 9.12.1938 til Neksø.
Lot: 336511
10 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra Hjørlunde Brugsforening annulleret brotype IIa Slangerup d. 25.3.1914 til København.
Lot: 335713
3,50 kr. Margrethe på brev annulleret med parentes stempel Bindslev (Tversted) d. 12.7.1991 til Glostrup.
Lot: 336499
20 p. sejlskib i parstykke på brev annulleret med særstempel på den argentinske polarstation på Deception Island til Longuich, Tyskland.
Lot: 336761
5 øre Våben helsagsbrevkort fra Skjern annulleret med lapidar bureaustempel Skanderborg - Skjern JB d. 5.5.1899 til Aarhus.
Lot: 335835
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - * * Rønne d. 22.12.1917 POST2 til Hornum St.
Lot: 336429
3d George VI på French Line kuvert annulleret med skibsstempel Plymouth Gt. Britain / "Paquebot posted at Sea" d. 27.8.1949 til New York, USA.
Lot: 335353
Uadresseret kuvert med aftryk af et russisk marinepost stempel efterladt på Bornholm af de russiske befrielsesstyrker 1945-6. Stemplet findes i dag på Forsvarsmuseet i Rønne.
Lot: 336729
10 øre Bølgelinie i vandret 4-stribe på brev annulleret med TMS "Købestævnet 14/2-1/3 1925 København"/København *OMK* d. 19.2.1925 til Nebk, Syrien - eftersendt til Beirut, Lebanon.
Lot: 336522
20/15 øre Provisorium og Julemærke 1940 på brev fra København d. 30.12.1940 til Randers.
Lot: 336457
5 øre Våben helsagsbrevkort dateret i Stoholm annulleret med lapidar bureaustempel Struer - Langaa d. 27.10.1899 til Skive.
Lot: 335833
50 øre Chr. X single på anbefalet brev fra København d. 26.3.1941 til Nykøbing F.
Lot: 335363
10 øre Bølgelinie på lille sørge-tryksag annulleret med svagt stempel d. 9.5.1924 til København.
Lot: 336698
20 øre Fr. VIII single på underfrankeret værdibrev fra Kjøbenhavn d. 13.7.1907 til Allindelille pr. Merløse - omadresseret til pr. Ringsted og udtakseret i "10" øre porto.
Lot: 336720
10 øre Chr. X på brev fra Ribe annulleret med bureaustempel Bramminge - Vedsted T.1061 d. 21.2.1915 til Vejen.
Lot: 335975
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 113) annulleret med udslebet stjernestempel ØSTERBY og sidestemplet Frederikshavn d. 17.8.1936 til Fyrinspektøren, Fyrinspektionsskibet "Argus", Købmagergades Postkontor. Indberetning vedr. eftersyn af lystønde ved Læsø Trindel.
Lot: 336494