1895 - Slesvig6280 - Brev - DAKA 262.01
5 pfg. helsagsbrevkort fra Süder Lügum annulleret med bureaustempel Hamburg - Hoyerschleuse Bahnpost Zug 1005 d. 30.10.1995 til Brøns.
Lot: 335945
Lot: 335945
1804. Portobrev med indhold dateret i Hamburg d. 28.9.1804 med liniestempel R.4.HAMBURG til Bordeaux, Frankrig.
Lot: 336544
10 øre helsagskuvert (fabr. 62) opfrankeret med 30 øre Chr. X sendt som anbefalet lokalbrev i København d. 24.5.1945.
Lot: 336496
1852. Francobrev fra firma Hambro & Son i London mærked "Paid" med Lombard Street malteser stempel Paid L.S. d. 24.2.1854 via K.D.O.P.A. Hamburg d. 27.2.1852 til Finansministeriet, København, Danmark.
Lot: 336743
Pengebrev mærket "Franco Randers" fra Holstebro til Lotteriinspektør Baumgarten i Kjøbenhavn. På bagsiden tydeligt Chr. VII laksegl fra Holstebro Postkontor.
Lot: 335327
10 øre helsagskuvert fra Rungsted d. 13.8.1917 til Secondlieutnant (senere viceadmiral) A. H. Vedel, Torpedobaaden "Delphinen", Korsør.
Lot: 336462
90 øre helsags aerogram fra Oslo d. 5.5.1959 til FN soldat i Mellemøsten ved Coy Beckman, Danor Bn. UNEF. Nusset.
Lot: 335476
60 øre Margrethe single på tryksag fra Fremskridtspartiet / Hovedbestyrelsen i København d. 4.2.1977 til Rønne.
Lot: 336474
6 øre Bølgelinie på lokalt tryksags-kort i Rønne d. 26.1.1950. På bagsiden meddelelse fra Rønne konservative Vælgerforening vedr. foredragsaften med landstingsmedlem Lisbet Hindsgaul om Grønland og visning af Grønlands-filmen.
Lot: 336727
15 øre Karavel på brev annulleret med brotype IIIc Skjern JB.P.E. d. 2.5.1934 til København.
Lot: 336484
1856. Ufrankeret brev fra Paris d. 16.6.1856 til Madrid, Spanien. Ank.stemplet d. 21.6.1856. Blåligt grænsestempel "2R".
Lot: 336549
15 øre Fr. IX i parstykke på brev annulleret med pr.-stempel Hvilsom pr. Hobro d. 12.4.1954 til København.
Lot: 336501
5 øre Bølgelinie på brevkort (I Brændingen, Lønstrup) annulleret med stjernestempel LØNSTRUP og sidestemplet Hjørring d. 27.7.1912 til Aarhus.
Lot: 336552
10 øre Chr. X på brev fra Søborg d. 17.6.1919 til Fastrup pr. Skanderborg - eftersendt med stjernestempel VIRRING og sidestempel Skanderborg d. 21.6.1919 til Aarby pr. Kalundborg - eftersendt igen med stjernestempel RØRBY og sidestempel Kalundborg d. 23.6.1919 til Klovby pr. Forsinge.
Lot: 336491
Ufrankeret svarkuvert med TMS "Danish Food Fair"/Ålborg 3. d. 2.6.1960 til København. Udtakseret i porto med 30 øre grønt porto-maskinstempel fra Østerbro Postkontor d. 3.6.1960.
Lot: 336498
8 øre Bølgelinie på lokal Forretningspapirer i København d. 14.1.1925.
Lot: 336515
50+10 øre provisorisk helsags aerogram (fabr. 6) fra København d. 12.1.1953 (uden poststempel) til passager ombord på M/S "Morelia" i Aden. Ank.stemplet ved The Halal Shipping Co. Ltd d. 18.1.1953.
Lot: 336444
40 øre Karavel single på anbefalet brev fra København 26 d. 29.2.1940 (Skudår) til Svaneke Fyr pr. Svaneke, Bornholm. Ank.stemplet i Svaneke d. 4.3.1940.
Lot: 336713
10 c. Tell (2) og 25 c. Luftpost på luftpostkort fra Lugano d. 24.4.1930 via København Luftpost sn2 d. 25.4.1930 til Næstved.
Lot: 336771
20+5+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 75) fra Hundested d. 26.3.1958 til Helsingør.
Lot: 336537
20 öre Røde Kors på brev fra Göteborg d. 7.7.1945 til København, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/494/Danmark. Censurstempler placeret både over og under banderole.
Lot: 336796