5 øre og 10 øre Chr. X på brevkort (Leimun, Apenrade) annulleret med bureastempel Aabenraa - Røde Kro T. 1387 d. 2.9.1920 til Frederikssund.

1920 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 252.02

Lot: 339151

3 øre Bølgelinie og BØRNEPOST 10 øre Fr. VIII (2) på lokalt julekort (Carl Røgind: Nisser hjælper Postbud) sendt i Kjøbenhavn d. 25.12.1912.

1912 - Danmark1000 - Brev - 44

Lot: 339145

5 øre Fr. VIII og britisk 1d Edward VII på brevkort (Rodwell Station, Waymouth) annulleret med britisk stempel Portland Harbour S.O. Dorset d. 25.10.1908 til København, Danmark.

1908 - Danmark1000 - Brev - 54

Lot: 339146

5 øre (2) og 15 øre (3) Tjenestemærke på 55 øre frankeret værdibrev fra Feldborg Skovdistrikt stemplet Skive d. 31.5.1920 til Holstebro.

1920 - Danmark7800 - Brev - Tj 14, Tj 16

Lot: 338971

1 kr. Hekla single på skibsbrev fra Reykjavik annulleret København Omk d. 15.5.1950 og sidestemplet Fra Island til København, Danmark.

1950 - IslandBrev

1 kr. Hekla single på skibsbrev fra Reykjavik annulleret København Omk d. 15.5.1950 og sidestemplet "Fra Island" til København, Danmark.
Lot: 338050

15 øre Chr. X single på aflangt skibsbrev annulleret med rammestempel Fra Grønland og sidestemplet København d. 10.5.1939 til København. Sjældent brugsbrev. Fold.

1939 - GrønlandBrev - 5

15 øre Chr. X single på aflangt skibsbrev annulleret med rammestempel "Fra Grønland" og sidestemplet København d. 10.5.1939 til København. Sjældent brugsbrev. Fold.
Lot: 338472

1848. Fodpostbrev med indhold dateret på Remtzgaard pr. Saxkjøbing d. 1.11.1848 til Kjøbenhavn med 8-kantet fodpoststempel F.P. og karte nr. 13. Attest Møller.

1848 - Danmark4990 - Brev

1848. Fodpostbrev med indhold dateret på Remtzgaard pr. Saxkjøbing d. 1.11.1848 til Kjøbenhavn med 8-kantet fodpoststempel F.P. og karte nr. "13". Attest Møller.
Lot: 338884

5 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på fortrykt spejder kuvert fra København d. 19.2.1942 til Göteborg, Sverige. Brevet åbnet af dansk censur og videresendt med indlagt meddelelse: Af denne Forsendelses Indhold er der tilbageholdt: [TRYKSAGER], som det ikke er tilladt at forsende. Udlandspostkontrollen, København Udlpktr. 21 (9-41 A.7).

1942 - Danmark1000 - Brev - 246, 257

5 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på fortrykt spejder kuvert fra København d. 19.2.1942 til Göteborg, Sverige. Brevet åbnet af dansk censur og videresendt med indlagt meddelelse: "Af denne Forsendelses Indhold er der tilbageholdt: [TRYKSAGER], som det ikke er tilladt at forsende. Udlandspostkontrollen, København" Udlpktr. 21 (9-41 A.7).
Lot: 339149

South Africa 1d og 1½d (par) på brev annulleret med skibsstempel Capetown Paquebou d. 8.3.1937 og sidestemplet TRISTAN DA CUNHA til Simonstown, South Africa. Skibsbrev befordret med HMS Carlisle fra Tristan da Cunha til Sydafrika i marts 1937.

1937 - Tristan da CunhaBrev

South Africa 1d og 1½d (par) på brev annulleret med skibsstempel Capetown Paquebou d. 8.3.1937 og sidestemplet "TRISTAN DA CUNHA" til Simonstown, South Africa. Skibsbrev befordret med HMS "Carlisle" fra Tristan da Cunha til Sydafrika i marts 1937.
Lot: 338944

5 øre Fr. VIII på brevkort (Fr. VIII, Chr. X og Kronprins Frederik) dateret i Bogense d. 20.5.1912 og annulleret med meget sen anvendelse af lapidar bureaustempel Nord Fyenske JB: PK: 9 Tog d. 21.5.1912 til Næstved. Stempel benyttet ca. 4 år senere end registreret hos Vagn Jensen og Bendix. Brevkort med Chr. X er benyttet knap en uge efter Fr. VIII's død. Interessant kort.

1912 - Danmark5400 - Brev - 54

Lot: 339144

Instruktion, udsendt af Ringen. Illustreret illegalt instruktionshæfte på 32 sider med vejledning i bl.a. våbenbrug og sabotage. Sjældent hæfte. 2 ejerstempler.

DanmarkDiverse

"Instruktion", udsendt af Ringen. Illustreret illegalt instruktionshæfte på 32 sider med vejledning i bl.a. våbenbrug og sabotage. Sjældent hæfte. 2 ejerstempler.
Lot: 339189

15 øre Chr. X på brevkort (Thorshavn i sne) annulleret med udslebet stjernestempel SELLETRÆ og sidestemplet Thorshavn d. 31.12.1947 til Nordskaale.

1947 - FærøerneBrev - SK 1126

Lot: 339191

1776. Francobrev med indhold fra København d. 3.2.1776 via Hamburg og Paris til Bordeaux. Påskrevet Franco Hambg. og sort liniestempel HAMBOURG.

1776 - DanmarkBrev

1776. Francobrev med indhold fra København d. 3.2.1776 via Hamburg og Paris til Bordeaux. Påskrevet "Franco Hambg." og sort liniestempel HAMBOURG.
Lot: 336804

1½ sn. og 4 sn. Freds udg. på FDC brevkort med særstempel d. 1.7.1919 til tysk krigsfange, Alfred Wehrhahn i krigsfangelejr Narashino i Japan. Alfred Wehrhahn var underoffizer i III Seebataillon og kom i japansk fangenskab 1914-19.

1919 - JapanBrev

Lot: 338442

1864. Tjenestebrev mærket K.T.m.A. sendt med fodpost i København med håndskrevet bynavn Gjentofte og ovalt stempel F:P: d. 13.4.1864 til Bankdirektør C. F. Tietgen. Attest Møller.

1864 - Danmark2820 - Brev

1864. Tjenestebrev mærket "K.T.m.A." sendt med fodpost i København med håndskrevet bynavn "Gjentofte" og ovalt stempel F:P: d. 13.4.1864 til Bankdirektør C. F. Tietgen. Attest Møller.
Lot: 338882

10 pfg. helsagskuvert annulleret med 2-ringsstempel Gram d. 27.1.1880 til Bollerslev Mølle. På bagsiden ank.stemplet Bollersleben d. 28.1.1880

1880 - Slesvig6510 - Brev - DAKA 55.01

Lot: 338647

20 c. og 37½ c. på luftpostbrev med svagt stempel fra Caracas til tysk interneret civil person, Walter Mahnke, i  en hollandsk interneringslejr i Bonaire, Curacao. Åbnet af lokal hollandsk censur.

VenezuelaBrev

Lot: 338954

10 cts. Rytter og 40 cts. Isabel i parstykke på indenrigs luftpostbrev annulleret med svagt stempel Binefar d. 12.1.1939 via Burgos til Malaga. Svagt lokalt censurstempel Binefar (Huesca). Sendt fra soldat i 1a Compania, Escolta del Bon. Trabajadores No. 110, Estafeta No. 35.

1939 - SpanienBrev

Lot: 339115

De danske Statsbaner, adgangsbillet til Skib fra Aarhus d. 8.7.1945.

1945 - Danmark8000 - Brev

Lot: 339202

OPROP! Til Danmarks Soldater og Danmarks Folk!. Flyveblad fra den tyske kommandør Kaupisch nedkastet over Danmark i forbindelse med den tyske besættelse d. 9.4.1940. Formular 4a.

1940 - DanmarkDiverse

"OPROP! Til Danmarks Soldater og Danmarks Folk!". Flyveblad fra den tyske kommandør Kaupisch nedkastet over Danmark i forbindelse med den tyske besættelse d. 9.4.1940. Formular 4a.
Lot: 339171

10 öre Tjeneste Militär-Kortbrev annulleret Tungelsta d. 18.9.1917 til Od. Langt indhold skrevet af sømand ombord på panserskibet H. M. Manligheten, iflg. meddelelse ligger skibet i Hårsfjorden og afholder skydeskole.

1917 - SverigeBrev

10 öre Tjeneste Militär-Kortbrev annulleret Tungelsta d. 18.9.1917 til Od. Langt indhold skrevet af sømand ombord på panserskibet H. M. "Manligheten", iflg. meddelelse ligger skibet i Hårsfjorden og afholder skydeskole.
Lot: 338593