10 øre helsagsbrevkort (fabr. 119) annulleret med udslebet stjernestempel GJEDVED og sidestemplet Horsens d. 10.6.1936 til Knarreborg.

1936 - Danmark8700 - Brev - SK 0381

Lot: 314226

12 öre Ringtype på brev fra Wexiö d. 28.4.1882 til Hvetlanda.

1882 - SverigeBrev

Lot: 338589

15 pfg. Fælles udg. på brevkort fra Apenrade d. 1.4.1920 til Gramby.

1920 - Slesvig6200 - Brev - 19

Lot: 338646

8 øre Tjenestemærke på brev fra Søllested d. 6.12.1901 til Maribo.

1901 - Danmark4920 - Brev - Tj 6B

Lot: 338857

10 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort fra København d. 17.8.1938 til M/S Canada, Los Angeles, USA - eftersendt til Wilmington.

1938 - Danmark1000 - Brev - 235

10 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort fra København d. 17.8.1938 til M/S "Canada", Los Angeles, USA - eftersendt til Wilmington.
Lot: 336436

5 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX på underfrankeret søndagsbrev fra København d. 5.7.1952 til Vanløse. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke (par) stemplet Vanløse d. 6.7.1952 0.OMB.

1952 - Danmark1000 - Brev - 246, 321, P 29

Lot: 336798

10 pen. helsagsbrevkort fra Hangö annulleret med bureaustempel Hangö - Hyvinge Postkupén N1 d. 12.9.1889 til Ekenäs.

1889 - FinlandBrev

Lot: 339166

Johanne Luise Heiberg (1812-1890) skuespillerinde og forfatter. Håndskrevet brev dateret d. 17.11.1873 til provstinde Paulli med invitation til middag. 2 sider med tydelig underskrift.

1872 - DanmarkBrev

Lot: 338905

3 din. F.N.R.-Provisorium single på QSL-kort fra radioamatør YU1CAB annulleret med stumt stempel d. 22.8.1950 til København, Danmark.

1950 - Jugoslavien1000 - Brev

3 din. "F.N.R."-Provisorium single på QSL-kort fra radioamatør YU1CAB annulleret med stumt stempel d. 22.8.1950 til København, Danmark.
Lot: 338652

Ufrankeret adressekort for pakke fra Kopervik d. 10.5.1973 via Kristiansand S og Hirtshals til Randers, Danmark. Violet dirigeringsstempel Kristiansand S. - Hirtshals.

1973 - Danmark9850 - Brev

Ufrankeret adressekort for pakke fra Kopervik d. 10.5.1973 via Kristiansand S og Hirtshals til Randers, Danmark. Violet dirigeringsstempel "Kristiansand S. - Hirtshals".
Lot: 338148

½d Edward VII på brevkort (Glen Helen) annulleret med duplex stempel Douglas Isle of Man/407 d. 27.8.193 til Sheffield.

1903 - EnglandBrev

½d Edward VII på brevkort (Glen Helen) annulleret med duplex stempel Douglas Isle of Man/"407" d. 27.8.193 til Sheffield.
Lot: 338929

5 øre Våben i parstykke på brevkort fra Kjøbenhavn d. 9.8.1904 til Mariehamn på Ålandsøerne. Ank.stemplet d. 11.8.1904.

1904 - Danmark1000 - Brev - 34c

Lot: 336823

5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra København, Studentersamfundets Bygning) fra Kjøbenhavn d. 22.7.1904 til Mariehamn på Ålandsøerne. Ank.stemplet d. 25.7.1904.

1904 - Danmark1000 - Brev - 34C

Lot: 336820

40 øre Karavel og 1 kr. Chr. X i parstykke på internationalt adressekort for pakke fra København Postbanegaarden d. 9.11.1942 via Oslo til Bækkelagshøgden, Norge.

1942 - Danmark1000 - Brev - 211, 260

Lot: 338150

Ufrankeret svarkuvert fra Aarhus d. 20.12.1934 til Horsens. Udtakseret i enkeltporto med 15/12 øre portoprovisorium stemplet Horsens d. 21.12.1934. Urent åbnet.

1934 - Danmark8000 - Brev - P 32

Lot: 336451

Radio-Nyt no. 24-25 d. 19/3-4/4 1945. Illegalt blad udgivet af De danske Studenter. 2 sider.

1945 - DanmarkDiverse

"Radio-Nyt" no. 24-25 d. 19/3-4/4 1945. Illegalt blad udgivet af De danske Studenter. 2 sider.
Lot: 339184

Fragtbrev for retur-gods fra Sæby sendt med M/S Marie d. 23.5.1947 til Nyhavn. Hj. skade.

1947 - Danmark9300 - Brev

Fragtbrev for retur-gods fra Sæby sendt med M/S "Marie" d. 23.5.1947 til Nyhavn. Hj. skade.
Lot: 338673

Ufrankeret korsbånd fra firma Rosing Brothers & Co. i London d. 1.3.1883 forwarded med ovalt stempel af Garland Laidley & Co. i Lissabon med 50 ries stemplet Lisboa d. 6.3.1883 til Para, Brasilien.

1883 - PortugalBrev

Lot: 338950

10 øre Genforening på lokalbrev med på fortrykt papir fra Den kommanderende Admiral stemplet Kjøbenhavn d. 4.8.1921 til Kommandør Andersen, Kommandør af Dannebrog og Dannebrogsmand. Brev er en lykønskning fra flådechefen viceadmiral Anton Ferdinand Mazanti Evers i anledning af Kommandør Andersens tildeling af kommandørkorset.

1921 - Danmark1000 - Brev - 112

10 øre Genforening på lokalbrev med på fortrykt papir fra "Den kommanderende Admiral" stemplet Kjøbenhavn d. 4.8.1921 til Kommandør Andersen, Kommandør af Dannebrog og Dannebrogsmand. Brev er en lykønskning fra flådechefen viceadmiral Anton Ferdinand Mazanti Evers i anledning af Kommandør Andersens tildeling af kommandørkorset.
Lot: 339212

Ufrankeret O.A.S. feltpostbrev annulleret Field Post Office 2 (= Reykjavik) d. 4.2.1942 til England. Rødt unit censur stempel Passed by Censor No. 2434. Kuvert med rift og bagklap mgl.

1942 - IslandBrev

Lot: 336801

0,40/1 cord. Luftpost provisorium på luftpostbrev fra Managua d. 20.10.1942 til New York, USA. Åbnet af amerikansk censur no. 12514.

1942 - NicaraguaBrev

Lot: 338946