Danmark3400 - Postkort - Ubrugt
Hillerød Banegaard. Stenders no. 40118/14.
Lot: 337385
Lot: 337385
10 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Dansk Røde Kors sendt som lokalbrev i København d. 4.7.1945. Indeholder erklæring som bekræfter at John Ludvig Ernst har været indsat i tysk koncentrationslejr i Neuengamme og er hjemkommet via Sverige. Kuvert urent åbnet.
Lot: 339577
Maabjerg Østre Skole. Marius Jensen u/no.
Lot: 337624
Grønlandsk koloni ca. 1910. Fotokort u/no.
Lot: 339671
Helsinge, gadekær med Helsinge kro og kaffebrænderi. Stenders no. 17860.
Lot: 338816
Erotik/Nudes. No. 195/6. Kvalitet 9
Lot: 337599
1864. Ufrankeret værdibrev mærket "Hermed 5 Rdl." med antiqua KBH.NØRB. EXP. d. 14.6.1864 til menig soldat, Emil Lautrup, i 18. Regisment, 2. Batl., 3. Komp. ved Feltpost no. 3 på Als. På bagsiden bl.a. 2 laksegl fra Nørrebro's Postexpedition. Interessant pengebrev sendt umiddelbart inden Als blev rømmet.
Lot: 335303
30 kr. Radiolicens mærke stemplet Motala d. 24.10.1958 kvittering for indbetalt ljudradiolicens.
Lot: 338597
20 pfg. Adler på brev fra Flensburg d. 5.4.1883 til Fredericia, Danmark.
Lot: 335148
Reykjavik ved havnen med skibe i baggrunden. S. Eymundsson no. 55.
Lot: 339700
Hawker Dantorp “201” torpedoplan. A/S Nordisk Luft-Foto no. M11. Kvalitet 10
Lot: 317024
5 øre Chr. IX på brevkort fra Svendborg d. 22.5.1906 til sømand ombord på kanonbåden "Grønsund" via Brevpostkontoret i København og eftersendt til skibets station i Stubbekøbing.
Lot: 339204
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med svagt stjernestempel VINDBLÆS og sidestemplet bureau Hobro - Løgstør T.1128 d. 30.8.1907 til Randers.
Lot: 336867
D.V.I., St. Thomas, Black Beards Tower. E. Fraas no. 22. Kvalitet 7
Lot: 337496
2 mio./10.000 mk. infla provisorium single på brevkort fra Danzig d. 10.10.1923 til Dtettin, Tyskland. Korrekt porto i perioden 8.-15.10.1923.
Lot: 338925
HMS "King Edward VII". J. Welch & Sons.
Lot: 338499
Svendborg, Wandalls Hotel fra haven. Warburg no. 4659.
Lot: 339474
Rusland, St. Petersborg, Ul. Sadovaja med sporvogne. G.M.B. no. 141. Sendt underfrankeret fra sømand ombord på S/S "Agersborg" fra St. Petersborg 1910 til København, Danmark. Udtakseret i 8 øre dansk porto.
Lot: 339364
Junkers G.31 D-ABIL “Brandenburg” fra Lufthansa i Berlin. Forulykket 1936. Fotokort u/no. Kvalitet 9
Lot: 337404
5 øre Bølgelinie på De Danske Statsbaner telegram-formular med meddelelse fra Hjørring stemplet Børkop d. 10.6.1913 til Aandssvageanstalten Brejninge. Vedhæftet DSB kvittering Forml. Nr. A 655 8/1912. Rifter.
Lot: 339624
Meraker, Jernbanestationen. Svenska Litografiska AB no. T.71.
Lot: 339082