Grindsted. Privatbanen Sønderjyllands MY 1132 med 6 vogne under godsudveksling. Holsund no. 31.

1998 - Danmark7200 - Postkort - Ubrugt

Lot: 337388

Næstved. Amtmandsboligen. W. & M. no. 488.

1910 - Danmark4700 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 337190

40 cts. Isabel på brev fra Almeria d. 21.4.1939 til Mondragon. Lokal censur i Almeria med rammestempel Censura Militar.

1939 - SpanienBrev

40 cts. Isabel på brev fra Almeria d. 21.4.1939 til Mondragon. Lokal censur i Almeria med rammestempel "Censura Militar".
Lot: 339122

½ gr. Stort Brystskjold i lodret parstykke på lokalt brev annulleret med enringsstempel Scherrebeck d. 10.9.1874 til Medolden pr. Scherrebeck.

1874 - Slesvig6780 - Brev - DAKA 158.02

Lot: 339634

HMS New Zealand, 1st Division og English Channel Fleet. Nålehul.

EnglandPostkort - Brugt u. mærke

HMS "New Zealand", 1st Division og English Channel Fleet. Nålehul.
Lot: 338512

Brunner & Co. Serie 84 no. 18. Eskimo-Sommerkolonie mit Zelten aus Seehundfell. Foto Dr. A. Heim. Kvalitet 9

1910 - GrønlandPostkort - Ubrugt

Lot: 337488

30 øre Fr. IX på skibsbrev fra Thorshavn annulleret med TMS København OMK. 25 /Fra Færøerne d. 29.1.1963 til København. Fugtskjold i toppen.

1962 - Færøerne3800 - Brev - 394

30 øre Fr. IX på skibsbrev fra Thorshavn annulleret med TMS København OMK. 25 /"Fra Færøerne" d. 29.1.1963 til København. Fugtskjold i toppen.
Lot: 338630

15 c. Wilhelmina og 30/40 c. Luftpost provisorium på luftpostbrev annulleret med slogan-stempel Cheribon / Seint via Radio d. 3.4.1933 via Batavia og København - Warnemünde T.74 til København, Danmark.

1933 - Hollandske kolonierBrev

Lot: 339558

5 øre Bølgelinie på lokalt brevkort dateret Trekroner d. 15.1.1913 og stemplet Kjøbenhavn d. 16.1.1913.

1913 - Danmark1000 - Brev - 64

Lot: 339211

1,50 kr. Postbefordring og 25 kr. Moskusokse på Postopkrævnings-adressekort for luftpostpakke fra Godthåb d. 17.6.1976 til Marmorilik.

1976 - Grønland3900 - Brev - 74, 87

Lot: 338397

5 øre Chr. X (3) på brevkort annulleret med stjernestempel VESTERBORG og sidestemplet Nakskov d. 27.9.1921 til København.

1921 - Danmark4900 - Brev - SK 1507

Lot: 339330

1 c, 1½ c. Ciffer og 5 c. Wilhelmina i parstykke på brev fra Amsterdam d. 10.2.1916 til Saybusch i Galizien, Østrig. Passér stemplet: K.u.K. Militärzensur Bielitz.

1916 - HollandBrev

Lot: 339549

10 øre Bølgelinie på julekort annulleret med udslebet stjernestempel FUGLEFJORD og sidestemplet Thorshavn d. 17.12.1938 til København.

1938 - FærøerneBrev - SK 0349

Lot: 339584

Frankrig, Moulins, rue de l'Horloge et Tour Jacquemart.

FrankrigPostkort - Ubrugt

Lot: 338181

Saugstrup Drengehjem. Stenders no. 75452.

1938 - Danmark7500 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 337613

6 c. Wilhelm den Tavse single på underfrankeret brev fra N. V. Hengelosche Bierbrouwerij stemplet Hengelo d. 17.5.1933 til Haderslev, Danmark. Udtakseret i porto med 1 øre 5 øre og 20 øre Portomærke stemplet Haderslev d. 18.5.1933.

1933 - Holland6100 - Brev - P9, P20, P23

Lot: 339574

Sønderborg havn med fiskefartøjet SØ121. H. Ingwersen no. 33.

Danmark6400 - Postkort - Ubrugt

Sønderborg havn med fiskefartøjet "SØ121". H. Ingwersen no. 33.
Lot: 339315

15 øre Fr. IX og Kirkens Korshær julemærke 1950 på brevkort (Kvivig) annulleret med udslebet stjernestempel KVIVIG og sidestemplet Thorshavn d. 26.12.1950 til Thorshavn.

1950 - FærøerneBrev - SK 0760

Lot: 339192

Grindegrab med fiekefartøj TN277. Fotokort u/no.

FærøernePostkort - Ubrugt

Grindegrab med fiekefartøj "TN277". Fotokort u/no.
Lot: 339656

Assens. Kaals Mølle. Stenders no. 42.

Danmark5610 - Postkort - Ubrugt

Lot: 334860

5 aur To Konger i parstykke på underfrankeret skibsbrev annulleret med dansk stempel i Kjøbenhavn d. 9.1.1920 og sidestemplet Fra Island til København. Udtakseret i 10 øre porto. Urent åbnet og tæt klippet i toppen.

1920 - Island1000 - Brev

5 aur To Konger i parstykke på underfrankeret skibsbrev annulleret med dansk stempel i Kjøbenhavn d. 9.1.1920 og sidestemplet "Fra Island" til København. Udtakseret i "10" øre porto. Urent åbnet og tæt klippet i toppen.
Lot: 338046