1998 - Danmark7200 - Postkort - Ubrugt
Grindsted. Privatbanen Sønderjyllands MY 1132 med 6 vogne under godsudveksling. Holsund no. 31.
Lot: 337388
Lot: 337388
Næstved. Amtmandsboligen. W. & M. no. 488.
Lot: 337190
40 cts. Isabel på brev fra Almeria d. 21.4.1939 til Mondragon. Lokal censur i Almeria med rammestempel "Censura Militar".
Lot: 339122
½ gr. Stort Brystskjold i lodret parstykke på lokalt brev annulleret med enringsstempel Scherrebeck d. 10.9.1874 til Medolden pr. Scherrebeck.
Lot: 339634
HMS "New Zealand", 1st Division og English Channel Fleet. Nålehul.
Lot: 338512
Brunner & Co. Serie 84 no. 18. Eskimo-Sommerkolonie mit Zelten aus Seehundfell. Foto Dr. A. Heim. Kvalitet 9
Lot: 337488
30 øre Fr. IX på skibsbrev fra Thorshavn annulleret med TMS København OMK. 25 /"Fra Færøerne" d. 29.1.1963 til København. Fugtskjold i toppen.
Lot: 338630
15 c. Wilhelmina og 30/40 c. Luftpost provisorium på luftpostbrev annulleret med slogan-stempel Cheribon / Seint via Radio d. 3.4.1933 via Batavia og København - Warnemünde T.74 til København, Danmark.
Lot: 339558
5 øre Bølgelinie på lokalt brevkort dateret Trekroner d. 15.1.1913 og stemplet Kjøbenhavn d. 16.1.1913.
Lot: 339211
1,50 kr. Postbefordring og 25 kr. Moskusokse på Postopkrævnings-adressekort for luftpostpakke fra Godthåb d. 17.6.1976 til Marmorilik.
Lot: 338397
5 øre Chr. X (3) på brevkort annulleret med stjernestempel VESTERBORG og sidestemplet Nakskov d. 27.9.1921 til København.
Lot: 339330
1 c, 1½ c. Ciffer og 5 c. Wilhelmina i parstykke på brev fra Amsterdam d. 10.2.1916 til Saybusch i Galizien, Østrig. Passér stemplet: K.u.K. Militärzensur Bielitz.
Lot: 339549
10 øre Bølgelinie på julekort annulleret med udslebet stjernestempel FUGLEFJORD og sidestemplet Thorshavn d. 17.12.1938 til København.
Lot: 339584
Frankrig, Moulins, rue de l'Horloge et Tour Jacquemart.
Lot: 338181
Saugstrup Drengehjem. Stenders no. 75452.
Lot: 337613
6 c. Wilhelm den Tavse single på underfrankeret brev fra N. V. Hengelosche Bierbrouwerij stemplet Hengelo d. 17.5.1933 til Haderslev, Danmark. Udtakseret i porto med 1 øre 5 øre og 20 øre Portomærke stemplet Haderslev d. 18.5.1933.
Lot: 339574
Sønderborg havn med fiskefartøjet "SØ121". H. Ingwersen no. 33.
Lot: 339315
15 øre Fr. IX og Kirkens Korshær julemærke 1950 på brevkort (Kvivig) annulleret med udslebet stjernestempel KVIVIG og sidestemplet Thorshavn d. 26.12.1950 til Thorshavn.
Lot: 339192
Grindegrab med fiekefartøj "TN277". Fotokort u/no.
Lot: 339656
Assens. Kaals Mølle. Stenders no. 42.
Lot: 334860
5 aur To Konger i parstykke på underfrankeret skibsbrev annulleret med dansk stempel i Kjøbenhavn d. 9.1.1920 og sidestemplet "Fra Island" til København. Udtakseret i "10" øre porto. Urent åbnet og tæt klippet i toppen.
Lot: 338046