1924 - DanmarkPostkort - Ubrugt
2. Verdens Jamboree Ermelunden 1924. Udenlandsk spejder læser særlig lejravis "B. T. Scout Edition". Fotokort u/no.
Lot: 339755
Lot: 339755
5/4 øre provisorisk helsagskuvert og 40 øre Chr. X med marginal-nr. 116-S på underfrankeret anbefalet ekspresbrev fra Nyborg d. 29.8.1919 til Odense. Påskrevet "kassebrev" og påsat sjælden rec.-etiket "Østifternes Jernbanepostkontor", samt ekspresetiket, i bureauet til Odense og udtakseret i 20 øre porto. Takst: Landsporto 10 øre, Ekspres 30 øre og Rec. 15 øre = 55 øre. Udtakseret i dobbelt manglende porto = 20 øre.
Lot: 339794
Svalbard. Bell Sound, dampskib ved hvalstationerne. No. 7. Kvalitet 9
Lot: 337522
4 sk. 1854 udg. i vandret 3-stribe på 12 sk. brev annulleret med nr.stempel "6." og sidestemplet antiqua Apenrade d. 6.5.1856 via K.D.O.P.A. Hamburg til Boizenburg, Mecklenburg-Schwerin.
Lot: 335193
Munkebjerg, Søren og æslet Moses. Warburg no. 659. Kvalitet 7
Lot: 337474
20/5 øre Provisorium single på brev annulleret med udslebet stjernestempel ANDEFJORD og sidestemplet Thorshavn d. 7.5.1941 til København, Danmark. Åbnet af både britisk censur PC90/4277 og dansk censur. Sjælden 20 øre landsportobrev sendt under den kortvarige åbning af postforbindelse fra Færøerne og Danmark i 1941.
Lot: 339637
Vinderup, postkontor og personale. Kr. S. Kristensen no. 23894. Kvalitet 7
Lot: 337424
10 aur Chr. IX helsagskort fra Reykjavik d. 28.7.1904 med transitstempel “Ship Letter Newcastle-on-Tyne” til Frankfurt, Tyskland. Hj.knæk.
Lot: 339641
D.V.I., St. Thomas ved overdragelsen i 1917. Fotokort u/no.
Lot: 339660
Tysk 10 pfg. Germania på brevkort (Postdampfer "Prinz Sigismund") annulleret med sjældent brotype IIg skibsstempel Kiel - /**/ Korsør d. 16.7.1913 til Tyskland.
Lot: 339687
Thorshavn, parti fra havnen. Z. Heinesen no. 17402. Kvalitet 7
Lot: 337486
5 øre Chr. X og 1 kr. Isbjørn på vinterbrev påskrevet "via New York - Lissabon" sendt som luftpost fra Godthaab d. 21.12.1940 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Frankfurt. Brevet sendt fra Motorinspektør August Olafsson.
Lot: 339586
Aks. Automobil Kørsels Kompaniet (A.A.K.K.) motordroske. Fotokort u/no. Kvalitet 8
Lot: 337401
1d George V på brevkort (The Royal Court of Justice, London) fra London d. 24.9.1916 til København, Danmark. Returneret med rammestempel: "Picture Post-cards addressed to Neutral countries are returned by the Censor." d. 6.10.1916.
Lot: 339596
Sverige, Köping, “Nisser i Gadebilledet” med flyver foran rådhuset. A. Hyllén u/no. Kvalitet 7
Lot: 337426
20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Dansk Røde Kors Flygtningelejren "Stensbæk" pr. Arnum stemplet i Arnum d. 8.6.1947 (Fejlindstillet årstal: 1957) til Dansk Røde Kors i København. Urent åbnet.
Lot: 339569
Reykjavik, i snevejr og i høhøsttiden. På bagsiden stemplet: Dansk Koloniudstilling * Tivoli 1905 *. U/no. Kvalitet 8
Lot: 337510
5 bit Fr. VIII i parstykke og Julemærke 1913 på brevkort (A Pretty Nook on the H.A. Co.’s Station, St. Thomas, Lightbourn) fra St. Thomas d. 19.6.1914 til Neuhöfen b. Filehne, Posen, Tyskland. God anvendelse til udlandet.
Lot: 339640
Odense. Trækort. Udsigt fra Albanibroen. Kortet kan åbnes og har små motiver fra Odense.
Lot: 337378
25 øre Karavel (4) annulleret med kontorstempel ved Kjøbenhavns Overpostmesterembede som gebyr for Postfuldmagt - A. Form. Nr. 4001 (18/3 1925). - dateret d. 27.1928. Tidlig formular. Rifter.
Lot: 339686
“Fylla”, S/S, Faaborg-Flensburg dampskib - fra 1920 under dansk flag. F. C. Alstrøm u/no. Kvalitet 8
Lot: 337409