1914 - Danmark8000 - Brev - EB 32, 68
5 øre Chr. X helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Chr. X fra Aarhus d. 22.10.1914 til Ros, Gouv. Grodno, Rusland. Russisk censur på bagsiden.
Lot: 336873
Lot: 336873
2 c. Ciffer i parstykke på lille brev fra Holland 1952 til Akerlunde St. - forsøgt flere steder og returneret via Returpostkontoret med pga. utilstrækkelig adresse. Brotype IIIc Glejbjerg d. 22.9.1952.
Lot: 339546
Britisk Guyana, Guldgravere ved Mazaruni. Booker Bros. no. 43700. Kvalitet 8
Lot: 337568
1 c., 5 c. 10 c. og 50 c. Tjenestemærke på blandingsfrankeret anbefalet brev fra Tegucigalpa d. 20.9.1929 til Miami, USA.
Lot: 339608
Haslev Banegaarden. Stenders no. 40204/11.
Lot: 337386
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel MYGGENÆS og sidestemplet brotype IIIc Thorshavn d. 30.11.1937 til København.
Lot: 339582
Canada, Elbow Bridge med damptog i Calgary. Pearson u/no. Kvalitet 7
Lot: 337575
15 c. Wilhelmina på brevkort ("Willem Barendsz" i Capetown) dateret i Sydishavet d. 25.2.1955 annulleret med hollandsk skibsstempel Postagent A/B M.S. Willem Barendsz 1 d. 25.2.1955 til Svendborg, Danmark. M/S "Willem Barentsz" bygget 1953 var et hollandsk hvalkogeri benyttet til hvalfangst ved Antarktis. God brugsforsendelse fra dansk besætningsmedlem.
Lot: 339559
Christiansø, gamle kaserne og dampskib. Stenders no. 51034.
Lot: 338311
Esbjerg, havn med dampskibe. Stenders no. 6147.
Lot: 339706
Komplet sæt 5. Spejder Verdens Jamboree udg. på brev annulleret med særligt spejderstempel Bloemendaal / Vogelenzang Wereld Jamboree / 3 / d. 13.8.1937 til Holbæk, Danmark.
Lot: 339545
Schweiz, Interlaken, Ostbahnhof. No. 2198. Kvalitet 10
Lot: 337540
Grønlænder i sin Kajak. Fotokort u/no.
Lot: 339669
Levanger, udsigt med pakhuse. J. H. Küenholdt no. 1646.
Lot: 339081
Købh. Hjørnet af Naboløs og Kompanistrædet med mange butikker, bland andre A. Schults "Ligtorne Operatør"!. Fotokort u/no.
Lot: 337308
Odense, Sankt Knuds Kirkestræde og hj. af Klaregade med Kreditforeningen. Stenders no. 544. Kvalitet 8
Lot: 337446
10 øre Fr. VIII på brevkort stemplet Nordby d. 3.12.1911 til sømand ombord på dampskibet S/S "Vadsöe" i Liverpool, England - eftersendt til Manchester.
Lot: 336843
Norddeutscher Postbezirk ½ gr. og 1 gr. på 1½ gr. frankeret brev annulleret Scherrebeck d. 26.11.1871 til Kjøbenhavn, Danmark. Særtakst fra Hertugdømmerne til Danmark.
Lot: 335174
Købh., Frankrigsgade 10 med "Klaumanns Skole". Stenders no. 7609. Hj. knæk.
Lot: 339695
Lillehammer, udsigt. C. Normann no. 279.
Lot: 339090
Patriotisk. “Sønderjyske piger” i egnsdragte. C. Stenders u/no. Kartontort. Kvalitet 6
Lot: 337604