5 øre Chr. X helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Chr. X fra Aarhus d. 22.10.1914 til Ros, Gouv. Grodno, Rusland. Russisk censur på bagsiden.

1914 - Danmark8000 - Brev - EB 32, 68

Lot: 336873

2 c. Ciffer i parstykke på lille brev fra Holland 1952 til Akerlunde St. - forsøgt flere steder og returneret via Returpostkontoret med pga. utilstrækkelig adresse. Brotype IIIc Glejbjerg d. 22.9.1952.

1952 - HollandBrev

Lot: 339546

Britisk Guyana, Guldgravere ved Mazaruni. Booker Bros. no. 43700. Kvalitet 8

1910 - British GuianaPostkort - Ubrugt

Lot: 337568

1 c., 5 c. 10 c. og 50 c. Tjenestemærke på blandingsfrankeret anbefalet brev fra Tegucigalpa d. 20.9.1929 til Miami, USA.

1929 - HondurasBrev

Lot: 339608

Haslev Banegaarden. Stenders no. 40204/11.

Danmark4690 - Postkort - Ubrugt

Lot: 337386

15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel MYGGENÆS og sidestemplet brotype IIIc Thorshavn d. 30.11.1937 til København.

1937 - FærøerneBrev - SK 0899

Lot: 339582

Canada, Elbow Bridge med damptog i Calgary. Pearson u/no. Kvalitet 7

1910 - CanadaPostkort - Brugt u. mærke

Lot: 337575

15 c. Wilhelmina på brevkort (Willem Barendsz i Capetown) dateret i Sydishavet d. 25.2.1955 annulleret med hollandsk skibsstempel Postagent A/B M.S. Willem Barendsz 1 d. 25.2.1955 til Svendborg, Danmark. M/S Willem Barentsz bygget 1953 var et hollandsk hvalkogeri benyttet til hvalfangst ved Antarktis. God brugsforsendelse fra dansk besætningsmedlem.

1955 - HollandBrev

15 c. Wilhelmina på brevkort ("Willem Barendsz" i Capetown) dateret i Sydishavet d. 25.2.1955 annulleret med hollandsk skibsstempel Postagent A/B M.S. Willem Barendsz 1 d. 25.2.1955 til Svendborg, Danmark. M/S "Willem Barentsz" bygget 1953 var et hollandsk hvalkogeri benyttet til hvalfangst ved Antarktis. God brugsforsendelse fra dansk besætningsmedlem.
Lot: 339559

Christiansø, gamle kaserne og dampskib. Stenders no. 51034.

Danmark3740 - Postkort - Ubrugt

Lot: 338311

Esbjerg, havn med dampskibe. Stenders no. 6147.

1909 - Danmark6700 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 339706

Komplet sæt 5. Spejder Verdens Jamboree udg. på brev annulleret med særligt spejderstempel Bloemendaal / Vogelenzang Wereld Jamboree / 3 / d. 13.8.1937 til Holbæk, Danmark.

1937 - Holland4300 - Brev

Lot: 339545

Schweiz, Interlaken, Ostbahnhof. No. 2198. Kvalitet 10

1906 - SchweizPostkort - Ubrugt

Lot: 337540

Grønlænder i sin Kajak. Fotokort u/no.

GrønlandPostkort - Brugt u. mærke

Lot: 339669

Levanger, udsigt med pakhuse. J. H. Küenholdt no. 1646.

NorgePostkort - Ubrugt

Lot: 339081

Købh. Hjørnet af Naboløs og Kompanistrædet med mange butikker, bland andre A. Schults Ligtorne Operatør!. Fotokort u/no.

Danmark1000 - Postkort

Købh. Hjørnet af Naboløs og Kompanistrædet med mange butikker, bland andre A. Schults "Ligtorne Operatør"!. Fotokort u/no.
Lot: 337308

Odense, Sankt Knuds Kirkestræde og hj. af Klaregade med Kreditforeningen. Stenders no. 544. Kvalitet 8

1930 - Danmark5000 - Postkort - Ubrugt

Lot: 337446

10 øre Fr. VIII på brevkort stemplet Nordby d. 3.12.1911 til sømand ombord på dampskibet S/S Vadsöe i Liverpool, England - eftersendt til Manchester.

1911 - Danmark6720 - Brev - 55

10 øre Fr. VIII på brevkort stemplet Nordby d. 3.12.1911 til sømand ombord på dampskibet S/S "Vadsöe" i Liverpool, England - eftersendt til Manchester.
Lot: 336843

Norddeutscher Postbezirk  ½ gr. og 1 gr. på 1½ gr. frankeret brev annulleret Scherrebeck d. 26.11.1871 til Kjøbenhavn, Danmark. Særtakst fra Hertugdømmerne til Danmark.

1871 - Slesvig6780 - Brev - DAKA 158.02

Lot: 335174

Købh., Frankrigsgade 10 med Klaumanns Skole. Stenders no. 7609. Hj. knæk.

1911 - Danmark1000 - Postkort - Brugt m. mærke

Købh., Frankrigsgade 10 med "Klaumanns Skole". Stenders no. 7609. Hj. knæk.
Lot: 339695

Lillehammer, udsigt. C. Normann no. 279.

1922 - NorgePostkort - Ubrugt

Lot: 339090

Patriotisk. “Sønderjyske piger” i egnsdragte. C. Stenders u/no. Kartontort. Kvalitet 6

1900 - DanmarkPostkort - Brugt u. mærke

Lot: 337604