5 øre Chr. IX på brevkort (Langgade Kerteminde) annulleret med stjernestempel DALBY og sidestemplet bureau Odense - Dalby T.7 d. 15.4.1907 til København.

1907 - Danmark5380 - Brev - SK 0223

Lot: 335954

Singapore, Chinese funeral party. U/no. Kvalitet 8

1910 - SingaporePostkort - Ubrugt

Lot: 337563

Hørning Station. Hørning Papirhandel. nr. 16003.

Danmark8362 - Postkort - Ubrugt

Lot: 337394

Værkstedsskibet Henrik Gerner. V. Thaning & Appel Marinepostkort serie V no. 183.

DanmarkPostkort - Ubrugt

Værkstedsskibet "Henrik Gerner". V. Thaning & Appel Marinepostkort serie V no. 183.
Lot: 339217

10 øre og 20 øre (par) Chr. X 75 år på fortrykt kuvert fra Dansk Røde Kors Afdeling for Ringe og Omegn sendt anbefalet fra Ringe d. 1.6.1946 til København.

1946 - Danmark5750 - Brev - 290, 291

Lot: 339571

Helsingborg. Havnepaviljonen. T. Holmgren no. 31.

1904 - SverigePostkort - Brugt m. mærke

Lot: 337105

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel VIEMOSE og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.5 d. 20.7.1905 til Hellerup. Lille hj. skade.

1906 - Danmark4771 - Brev - SK 1544

Lot: 339329

Helsingør, færger fra forbindelsen til Helsingborg. B.V.A. no. 2001-17.

Danmark3000 - Postkort - Ubrugt

Lot: 339269

1801. Francobrev med indhold dateret i Flensburg d. 23.11.1801 og påskrevet Frco Hburg til Bordeaux, Frankrig. Sort liniestempel fra Thurn & Taxis postkontor i Hamburg: DÆNNEMARK.

1801 - DanmarkBrev

1801. Francobrev med indhold dateret i Flensburg d. 23.11.1801 og påskrevet "Frco Hburg" til Bordeaux, Frankrig. Sort liniestempel fra Thurn & Taxis postkontor i Hamburg: "DÆNNEMARK".
Lot: 335142

Svendborg, postkasse med prospekter. Stenders serie 2. Kvalitet 8

1960 - Danmark5700 - Postkort - Ubrugt

Lot: 337455

D.V.I., St. Thomas, views from. U/no. Kvalitet 8

1904 - Dansk VestindienPostkort - Ubrugt

Lot: 337506

1837. Francobrev stemplet Amsterdam d. 28.3.1837 påskrevet Fr.Hamburg med rødt 2-liniestempel FRANCO HAMBURG til Holmestrand, Norge. På bagsiden ovalt stempel St. P.A. d. 31.3.1837 og rammestempel fra det Svensk-Norske postkontor: K.S.& N.P.A. Hamburg d. 31.3.1837.

1837 - HollandBrev

1837. Francobrev stemplet Amsterdam d. 28.3.1837 påskrevet "Fr.Hamburg" med rødt 2-liniestempel FRANCO HAMBURG til Holmestrand, Norge. På bagsiden ovalt stempel St. P.A. d. 31.3.1837 og rammestempel fra det Svensk-Norske postkontor: K.S.& N.P.A. Hamburg d. 31.3.1837.
Lot: 339550

Thora Lund: Patruljen træner! Svampesamler. Det Danske Pigespejderkorps no. 91358.

1960 - DanmarkPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 339744

Fuglefanger på Vestmannaøerne. S. Eymundsson u/no.

IslandPostkort - Ubrugt

Lot: 339694

Ringsted, hj. af St. Hansgade. A. Flensborg no. 493. Kvalitet 7

1910 - Danmark4100 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 337438

Julianehåb med havn. Fotokort af Carl Høyer.

1961 - Grønland3920 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 339672

Assens, Østergade med arbejdssjak og brolæggerjomfru. P. Alstrup no. 3325.

Danmark5610 - Postkort - Brugt u. mærke

Lot: 339746

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel GREVE og sidestemplet Taastrup d. 29.3.1933 til Gadstrup.

1933 - Danmark2670 - Brev - SK 0421

Lot: 339358

Genforeningen. Chr. X til hest med lille Johanne ved Frederikshøj Kro d. 10.7.1920. I. Chr. Olsen u/no. Kvalitet 7

1920 - DanmarkPostkort - Ubrugt

Lot: 337601

Købh., Chr. IX's Bro. U/no.

1912 - Danmark1000 - Postkort - Brugt m. mærke

Købh., Chr. IX's Bro. U/no.
Lot: 339440

15 øre Chr. X Postjubilæum på brevkort annulleret med stjernestempel OVERLADE og sidestemplet AARS d. 8.7.1925 til Hjallerup.

1925 - Danmark9682 - Brev - SK 1004

Lot: 339340