3d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 6d og 1 sh. George V sendt som værdibrev fra Bruntisland d. 10.3.1914 via London til København, Danmark.

1914 - EnglandBrev

Lot: 340907

1 øre Våben (par) og 4/8 øre Provisorium (par) på brev fra Roskilde d. 11.11.1905 til sømand ombord på S/S Gratia via agent i København.

1905 - Danmark4000 - Brev - 37, 40

1 øre Våben (par) og 4/8 øre Provisorium (par) på brev fra Roskilde d. 11.11.1905 til sømand ombord på S/S "Gratia" via agent i København.
Lot: 340348

1 Sgr. Våben stukken kant på brev fra Friedrichswerk annulleret med rammestempel Schleusingen d. 7.12.1867 til Stützerbach.

1867 - Tyske StaterBrev

Lot: 340363

1853. Francobrev fra Newcastle stemplet Gateshead d. 3.3.1853 via London og Hamburg til Svendborg, Danmark. Svagt liniestempel Franco og rødt P-stempel.

1853 - Danmark5700 - Brev

1853. Francobrev fra Newcastle stemplet Gateshead d. 3.3.1853 via London og Hamburg til Svendborg, Danmark. Svagt liniestempel "Franco" og rødt "P"-stempel.
Lot: 342103

1d Edward VII helsagsbrevkort fra Stamp Dealer C. G. Dietricht i Liverpool d. 16.3.1904 til Hellerup, Danmark.

1904 - England2900 - Brev

Lot: 340910

25 øre Haakon på illustreret NNS kuvert annulleret med Røde Kors TMS i Oslo d. 13.9.1956 til Arvika, Sverige.

1956 - NorgeBrev

Lot: 340946

2d i 2-sprogede 3-striber (2) på underfrankeret luftpostbrev fra Johannesburg d. 3.9.1954 til Helsinge, Danmark. Violet 2-sproget stempel Insufficiently franked for airmail.

1954 - Sydafrika3200 - Brev

2d i 2-sprogede 3-striber (2) på underfrankeret luftpostbrev fra Johannesburg d. 3.9.1954 til Helsinge, Danmark. Violet 2-sproget stempel "Insufficiently franked for airmail".
Lot: 342142

20 øre Dansk Fredning og Sydslesvig Julemærke 1962 på lokalt julekort i København d. 22.12.1962.

1962 - Danmark1000 - Brev - 411

Lot: 342111

5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort annulleret med brotype IIIb Rø d. 25.6.1927 til Næstved. Et mærke med fold.

1927 - Danmark3783 - Brev - 122

Lot: 342105

2 øre Bølgelinie (10), 20 øre Fr. IX (2) og 10 øre Gebyr mærke i parstykke på lokalt anbefalet brev fra København 21 (Hovedbanegården) d. 13.6.1954.

1954 - Danmark1000 - Brev - 197, 320, Gebyr 5

Lot: 342081

7 øre Chr. X 60 år single på tryksag fra København d. 13.10.1930 til Rø på Bornholm.

1930 - Danmark1000 - Brev - 187

Lot: 340896

5 øre Bølgelinie på brevkort dateret på Bogø og annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Nykjøbing F. T.94 d. 18.8.1913 til København.

1913 - Danmark4793 - Brev - 64

Lot: 342072

20 øre Fr. IX og svensk IM (Inomeuropeisk Mission) på brevkort fra København d. 5.5.1959 til Malmö, Sverige.

1959 - Danmark1000 - Brev - 320

Lot: 342119

60 øre Nationalmuseet single på aerogram fra Klampenborg d. 26.7.1958 til Branford, USA.

1958 - Danmark2930 - Brev - 371

Lot: 340828

60 øre Niels Bohr på luftpostbrev med indhold dateret i Godthåb annulleret ombord på kystskibet M/S Kununguak d. 13.9.1968 til Gilleleje.

1968 - Grønland3990 - Brev - 63

Lot: 342126

4 øre helsagsbrevkort sendt som tryksag med nr.stempel 29 og lapidar Holstebro d. 4.7.1879 til Hjørring. Ank.stemplet i Hjørring d. 5.7.1879.

1879 - Danmark9800 - Brev - EB 3

4 øre helsagsbrevkort sendt som tryksag med nr.stempel "29" og lapidar Holstebro d. 4.7.1879 til Hjørring. Ank.stemplet i Hjørring d. 5.7.1879.
Lot: 342171

10 øre Chr. X (8) på luftpostbrev fra København d. 6.3.1948 til Bronxville, USA.

1948 - Danmark1000 - Brev - 274

Lot: 340894

50 øre Carl Nielsen (5) på ekspresbrev fra Lyngby d. 8.8.1965 via København Omk. til Klejtrup pr. Hobro. Violet stempel Kassebrev / Omkarteringspostkontoret / København.

1965 - Danmark2800 - Brev - 435

Lot: 340891

5 øre Gustaf V på brevkort dateret d. 21.5.1911 annulleret med skibstempel Fra Sverige M. til København.

1911 - Danmark1000 - Brev

5 øre Gustaf V på brevkort dateret d. 21.5.1911 annulleret med skibstempel "Fra Sverige M." til København.
Lot: 340916

10 øre Bølgelinie og Korstegning Reklamemærke i sammentryk på brevkort fra Holbæk d. 30.4.1934 til København.

1934 - Danmark4300 - Brev - RM 51

10 øre Bølgelinie og "Korstegning" Reklamemærke i sammentryk på brevkort fra Holbæk d. 30.4.1934 til København.
Lot: 340885

8 kr. på brev fra Københavns Postcenter d. 18.1.2012 til Allerød. Returneret som ubekendt med interessant maskinstempel Retur/Retour (CN15) Adresse utilstrækkelig Adresse insuffisante/Post Danmark Ø d. 26.1.2012. Bagklap mgl.

2012 - Danmark1000 - Brev

8 kr. på brev fra Københavns Postcenter d. 18.1.2012 til Allerød. Returneret som ubekendt med interessant maskinstempel "Retur/Retour (CN15) Adresse utilstrækkelig Adresse insuffisante"/Post Danmark Ø d. 26.1.2012. Bagklap mgl.
Lot: 342116