1870 - Danmark8000 - Brev - 13
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "5" og sidestemplet antiqua Aarhus d. 2.11.1870 til Kjøbenhavn.
Lot: 342818
Lot: 342818
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIIc Maribo JB.P.E. d. 16.7.1934 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 342372
5 cts. Alfonso XIII med perfin på brevkort fra Madrid d. 3.9.1917 til Lissabon, Portugal. Blå portugisisk censurstempel CENSURA * No. 65 * d. 3.9.1917.
Lot: 342801
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 102-H) annulleret med brotype IIc Kollund Sønderjyll. d. 26.7.1932 til Helsingør.
Lot: 342857
Ufrankeret tysk feltpostkort (Havneparti fra Stettin med finske dampskib S/S "Ariadne") med svagt stempel fra x.1.1940 og briefstempel feldpost M.07606 (= 13. Vorposten-Flottille V 1302) til soldat ved feldpost 38627 (= Fliegerhorst-Kommandantur (E) der Stüh).
Lot: 342949
40 øre Vitus Bering single på illustreret firmakuvert fra frimærkehandler i Gentofte d. 13.5.1942 til Graz, Ostmark, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 342844
10 øre Bølgelinie (kort hj.tak) og Julemærke 1934 på julekort dateret d. 22.12.1934 annulleret med udslebet stjernestempel GULDBORG FL. til Alslev.
Lot: 342917
20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Vejlefjord pr. Vejle d. 14.2.1958 til Randers.
Lot: 342941
35 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 28.3.1914 til Malmö, Sverige.
Lot: 340958
2 c. helsagskort med fortrykt meddelelse fra Bogota via Barranquilla d. 16.3.1892 annulleret Kingston Jamaica d. 4.4.1892 og sidestemplet "JAMAICA / TRANSIT" via London til Kjøbenhavn, Danmark
Lot: 342881
20 øre Fr. IX og Julemærke 1958 på julekort annulleret med pr.-stempel Frøslev pr. Nykøbing M. d. 23.12.1958 til Skullerup pr. Hvalsø.
Lot: 342947
4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "44" og sidestemplet antiqua Nestved d. 8.5.187x til Kjøbenhavn. På bagsiden lukkeoblat fra 4 Dragon Regiment.
Lot: 342744
10 øre Tavsen på fortrykt kuvert fra DSU Danmarks Socialdemokratiske Ungdom sendt som lokalbrev og annulleret med brotype Ic Allinge d. 26.11.1936 til Tejn. Sen anvendelse af det omdannede Allinge S. stempel.
Lot: 342387
15 øre Chr. X på julekort annulleret med brotype IIb Tejn d. 25.12.1923 til Rutsker pr. Hasle.
Lot: 342411
1 øre Våben (3) og Julemærke 1904 savtakket på lokalt julekort i Svaneke d. 21.12.1904.
Lot: 342752
1802. Portobrev med sort 2-liniestempel "COLONIES PAR BORDEAUX" til Vernon sur Seine. Flere påtegninger.
Lot: 342805
15 øre, 25 øre og 30 øre Chr. X 60 år på 70 øre 2. vægtkl. luftpostbrev fra København 21 d. 30.9.1930 til Dresden, Tyskland. Rødt luftpoststempel: Mit Luftpost befördert Luftpostamt Berlin C2.
Lot: 342841
10 pfg. Adler i parstykke på brev fra Glücksburg d. 28.8.1889 til Hans Majestæt Kongen i Fredensborg, Danmark.
Lot: 342883
20 øre Fr. IX på nytårskort annulleret med brotype IId Fejø d. 4.1.1961 til København.
Lot: 342953
4 øre Tofarvet omv. rm. (4) på adressebrev for pakke fra Rudkjøbing d. 8.1.1901 til Kolding. Lodret fold.
Lot: 342837
1 øre Bølgelinie (2) og 4/8 øre Provisorium (2) på brev fra Kjøbenhavn d. 25.5.1906 til Aarhus. Lidt nusset.
Lot: 342066