1 cta., 2 cts. (7) Ciffer, og 30 cts. (par) Isabel på brev fra El Ferrol d. 25.9.1942 til Leipzig, Tyskland. Censureret i både Spanien og Tyskland.

1942 - SpanienBrev

Lot: 343692

1 kop. Romanov og 3+4 kop. Velgørenhed på brevkort (Russiske soldater) dateret Nasyvoj i Sibirien og annulleret med ovalt bureaustempel Omsk - 116 - Ekaterinburg 1 d. 30.4.1916 til Nykøbing Mors, Danmark. Russisk censur fra Petrograd.

1916 - Rusland7900 - Brev

Lot: 343698

Ufrankeret fortrykt postsagskuvert til Modtagelsesbeviser sendt anbefalet fra London d. 9.4.1894 via New York til Flemmington, N. J., USA.

1894 - EnglandBrev

Lot: 343745

Amerikansk 1 c. (3) og 3 c. Defence på luftpost feldpostbrev annulleret U. S. Army Postal Service A.P.O. 5 (= Baldurshagi) d. 6.6.1943 til Lansing, USA. Fra soldat ved Co. D., 5th Madical Bn. APO 5 med unit censor stempel no. 00794.

1943 - IslandBrev

Lot: 343755

5 øre Chr. X på julekort annulleret med stjernestempel SKYUM til Ydby.

Danmark7753 - Brev - SK 1192

Lot: 343705

70 cts. Franco (par) og 2 pts. Luftpost på anbefalet luftpostbrev fra Madrid d. 18.12.1940 til Höxter, Tyskland. Både tysk og spansk censur.

1940 - SpanienBrev

Lot: 343690

1,30 kr. Europa udg. på brev annulleret med parentes stempel Rønne (Almegårds Kaserne) d. 4.9.1979 til Søborg.

1979 - Danmark3700 - Brev - 682

Lot: 342860

15 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Rønne - Allinge T.26 d. 13.7.1923 til København.

1923 - Danmark3700 - Brev - EB 54

Lot: 342451

6 pfg. Hitler helsagsbrevkort fra dansker i Wien d. 14.8.1944 til Flakkebjerg Ungdomshjem pr. Flakkebjerg, Danmark. Tysk censur fra Hamburg med kemisk censur og del af meddelelse fjernet. Interessant tekst.

1944 - Østrig4200 - Brev

Lot: 343374

10 øre (2), 25 øre (7) og 80 øre Chr. X på 2,75 kr. frankeret adressebrev for værdipakke fra Kjøbenhavn d. 27.12.1919 til Horsens. Et 25 øre mærke med kraftig defekt.

1918 - Danmark1000 - Brev - 69, 72, 84

Lot: 343094

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel LYNGBY ØSTJYLL. og sidestemplet Skjørping d. 14.7.1909 til Gistrup.

1909 - Danmark9520 - Brev - SK 0815

Lot: 343716

10 øre Bølgelinie og 60 øre Chr. X på værdibrev fra Kjøbenhavn 1922 til Aalborg. Bagklap mangler.

1922 - Danmark1000 - Brev - 124, 130

Lot: 343089

½d George V helsags-tryksags kuvert fra Glasgow d. 23.9.1914 til Omsk, Sibirien - eftersendt til Tobolsk. Flere transit stempler.

1914 - EnglandBrev

Lot: 343741

10 øre Bølgelinie i parstykke på rudekuvert annulleret med uldent bureaustempel Nyborg - Svendborg T.4?? d. 14.9.1942 og sidestemplet med posthornstempel BØNKEL (LAMDRUP). Kuvert afkortet i toppen.

1942 - Danmark5800 - Brev - SK 24.1

Lot: 343418

5 øre Chr. X på flyvningsbrevkort (Alfred Schmidt: Børnehjælpsdagen 1914) stemplet Roskilde d. 12.5.1914 og sidestemplet Besørget med Danmarks 1ste Flyvepost * 12 Maj 1914 * og Børnehjælpsdagen til København.

1914 - Danmark4000 - Brev - 68

5 øre Chr. X på flyvningsbrevkort (Alfred Schmidt: Børnehjælpsdagen 1914) stemplet Roskilde d. 12.5.1914 og sidestemplet "Besørget med Danmarks 1ste Flyvepost * 12 Maj 1914 *" og "Børnehjælpsdagen" til København.
Lot: 343105

15 øre Chr. X på brevkort (Park Hotel, Aalborg) annulleret med bureaustempel Aalborg - Fredericia T.970 d. 29.6.1925 til København.

1925 - Danmark9000 - Brev - 70

Lot: 343108

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar KBHVN. NØRREBRO d. 19.8.1878 til Justitsraad Saxild, Ridder af Dannebrog, i Kolding.

1878 - Danmark1000 - Brev - 25

Lot: 343113

10 pfg. Germania (2 - ene defekt) på brev fra Bremerhaven d. 2.8.1916 til New York, USA. Åbnet og tilbageholdt af britisk censur med banderole no. 570 og 4217, samt frigivet med rødt rammestempel Released by the British Military Authorities.

1916 - TysklandBrev

10 pfg. Germania (2 - ene defekt) på brev fra Bremerhaven d. 2.8.1916 til New York, USA. Åbnet og tilbageholdt af britisk censur med banderole no. 570 og 4217, samt frigivet med rødt rammestempel "Released by the British Military Authorities".
Lot: 343131

4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 8 øre Tofarvet fra Kjøbenhavn d. 12.1.1888 til Darmstadt, Tyskland. Overfrankeret 2 øre.

1888 - Danmark1000 - Brev - EB 7, 25

Lot: 343430

Tysk 15 pfg. og 40 pfg. Hitler på anbefalet brev fra Ostmark (Østrig) stemplet Wien d. 17.10.1944 til Stockholm, Sverige. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1944 - TysklandBrev

Lot: 343365

20 øre Chr. X på underfrankeret brev annulleret med brotype IIb Skærbæk sn1 d. 3.3.1921 til Flensburg, Tyskland. Sort T-stempel, samt tysk portostempel d. 4.3.1921 og udtakseret i 160 pfg. tysk porto.

1921 - Slesvig6780 - Brev - DAKA 158.06

20 øre Chr. X på underfrankeret brev annulleret med brotype IIb Skærbæk sn1 d. 3.3.1921 til Flensburg, Tyskland. Sort "T"-stempel, samt tysk portostempel d. 4.3.1921 og udtakseret i "160" pfg. tysk porto.
Lot: 340842