1938 - Danmark1000 - Brev - 216, 218
10 øre og 20 øre (2) Luftpost på luftpostbrev fra København d. 17.1.1938 til München, Tyskland.
Lot: 349983
Lot: 349983
5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 44-H) opfrankeret med 2 øre Bølgelinie med perfin "B.W.E." fra Kjøbenhavn d. 14.1.1919 til Helsingør. På bagsiden meddelelse fra firma Baadh & Winthers Efterfølger.
Lot: 349312
15 øre H. C. Andersen på brev annulleret med udslebet stjernestempel VORLADEGAARD og sidestemplet Skanderborg d. 16.9.1936 til Skanderborg.
Lot: 342422
10 øre Chr. X på lokalbrev fra Charlottenlund d. 3.2.1943 til modstandsmand, Herluf Hofman Hansen, indsat i Vestre Fængsel (Postbox 264), København. Rødt fængsels-censurstempel. Fuldt indhold. Herluf Hofman Hansen (1902-1966) var tilknyttet "De frie Danske" og blev arresteret i efteråret 1942 og siden dømt 10 års fængsel for hjælp til Faldskærmsagenter (SOE-agenten Mogens Hammer) og for at være logivært for radiotelegrafist. Afsonede sin straf i Vestre Fængsel fra 21.10.1942-30.3.1943 og herefter i Vridsløselille Statsfængsel indtil flugt d. 23.3.1945.
Lot: 350137
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel AGGERSUND og sidestemplet Fjerritslev d. 25.7.1911 til Aalborg.
Lot: 350369
George VI anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 4 as. George VI i parstykke sendt som luftpost fra indisk feldpostkontor F.P.O. 187 (= Cox's Bazar, India) d. 10.12.1944 til Bristol, England. Unit censur F790.
Lot: 349595
5 øre og 10 øre (2) Chr. X på anbefalet brev fra Aalborg d. 29.7.1918 til København.
Lot: 349988
Brev med sort laksegl fra det Königl. Preussische Generalkonsulat im Polen og rødt stempel Warszawa d. 23.10.18?? via Strzałkowo d. 25.10.18?? til Berlin.
Lot: 350388
8 cents Franklin single på brev fra New York d. 14.3.1917 til Zürich, Schweiz. Violet stempel "By steamer sailing direct to ENGLAND" og åbnet af fransk censur no. 202.
Lot: 350350
Bahrain 6 annas/6d George VI provisorium på luftpostbrev fra Bahrain d. 6.12.1953 til Totnes, England.
Lot: 349717
2 cents Colombus Landing helsagskuvert sendt lokalt i New York d. 6.4.1899.
Lot: 349695
8 øre Tofarvet på brev med indhold dateret i Helstrup d. 14.11.1875 annulleret med nr.stempel "215" og sidestemplet lapidar Jydske Tverb.P.B. d. 15.11.1875 til Middelsom Sønderlyng Herreders kontor i Viborg.
Lot: 350035
Natal ½d Victoria helsags korsbånd stemplet G.P.O. Natal d. 15.1.1898 til Thann, Alsace, Tyskland.
Lot: 349901
Triest Zone A. Blandingsfrankeret brevkort fra Triest d. 28.11.1949 til Zofingen, Schweiz.
Lot: 350380
7 øre Bølgelinie og Julemærke 1929 på lokalt julekort annulleret med brotype IIIb Katterød d. 24.12.1929 til Mosehavegaard, Aastrup pr. Katterød St.
Lot: 348907
7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 50-I) fra "Hjem for arbejdsføre blinde Kvinder" sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 17.10.1919.
Lot: 350073
10 kr. helsags rørpost brevkort sendt lokalt i Wien d. 23.3.1888.
Lot: 350089
10 øre 1. Zone helsagsbrevkort annulleret Apenrade **C d. 12.6.1920 til København.
Lot: 350337
45 kr. Europa udg. på skibsbrev annulleret med rammestempel "Úr Islandi" og sidestemplet Tórshavn d. 17.8.1976 til Bagsværd, Danmark. Privat skibsstempel fra M/S "Smyril".
Lot: 350022
15 öre Gustaf på brevkort annulleret med rammestempel "Fra Sverige" og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Helsingør d. 30.1.1926 til København.
Lot: 350345
15 øre Karavel på brev annulleret med TMS København *OMK* / "Post-Pakkeporten nedsat i Nærtrafikken til 40 øre indtil 5 Kg" d. 3.6.1933 til Veggeløse.
Lot: 350024