1964 - Danmark4900 - Brev - 416
15 øre Fugleflugtslinie på filatelistisk skibsbrev annulleret Nakskov d. 3.1.1964 til Nørre Sundby. Privat sidestempel fra færgen "Isefjord" på ruten Kiel-Nakskov.
Lot: 354358
Lot: 354358
5 øre Fr. VIII på brevkort (Mullerup, udsigt fra møllen) annulleret med stjernestempel MULLERUP og sidestemplet Slagelse d. 18.7.1912 til Odense.
Lot: 354297
Amerikansk 6 cents Luftpost og 10 cents Special Delivery på luftpost ekspresbrev fra Oakland d. 13.3.1940 til sømand ombord på ØK-skibet M/S "Europa" via ØK's kontor i Los Angeles. M/S "Europa" lå d. 9.4.1940 i Halifax i Canada og blev i 1940 overtaget af Canada. Skibet udbrændte som følge af tysk luftangreb d. 4.5.1941 i Liverpool.
Lot: 353549
10 øre Bølgelinie og 30 øre Chr. X på lokalt anbefalet brev fra Marineforeningen i Kjøbenhavn d. 2.6.1924 til Kaptajnløjtnant Vedel, Ridder af Dannebrog.
Lot: 354000
4 øre og 5 øre Holstebro Filatelistklub jubilæums-mærker, samt 7 øre og 8 øre Bølgelinie på stort lokalbrev i Holstebro d. 9.10.1938.
Lot: 353972
4 ko. og 50 kop. (par) Våben på 1,04 Rubel frankeret internationalt adressekort for værdipakke fra Gulkevichi Kub. Obl. d. 8.3.1916 til Stockholm, Sverige. Russisk censur fra Petrograd.
Lot: 353991
5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort dateret i Holstebro annulleret med reserve bureaustempel (R9) Nørrejyllands Jbp. T.1032 d. 7.7.1922 til Slagelse. Reservestempel benyttet på strækningen Fredericia - Struer.
Lot: 353519
5 öre Oscar II på brevkort fra Göteborg annulleret i Frederikshavn med skibsstempel "FRA SVERRIG" og "Paquebot" til Vraa, Danmark.
Lot: 354352
4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet annulleret med lapidar Odense d. 8.7.1875 sidestemplet Odense d. 9.7.1875 til Kjøbenhavn. På bagsiden meddelelse om afsendelse af gods med dampskibet "Sct. Knud".
Lot: 353921
6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med spejder særstempel Nordby Fanø * Int. Scout Jamborette * d. 4.8.1950 til København.
Lot: 354278
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 160) annulleret med udslebet stjernestempel UBBY og sidestemplet Jerslev S. d. 24.11.1947 til Børkop.
Lot: 354389
5 øre Våben på brevkort (Hesselager latinskole) annulleret med stjernestempel HESSELAGER og sidestemplet bureau Nyborg - Svendborg T.26 d. 4.11.1905 til Svendborg.
Lot: 354394
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel HJERTEBJERG og sidestemplet Stege d. 19.2.1915 til soldat på søfortet Lynetten. Stjernestempel benyttet ca. 4 måneder tidligere end registreret i Skilling. Folder.
Lot: 354396
10 pfg. Germania single på GRÆNSEPORTO brev stemplet Hadersleben *(Schleswig)1* d. 3.12.1907 til Taps pr. Kolding, Danmark. På bagsiden ank.stemplet lapidar Kolding d. 4.12.1907.
Lot: 354017
5+5 pfg., 10+5 pfg. Winterhilfswerk, 10 pfg. Mendel og 20 pfg. Våben på brev fra Danzig d. 9.7.1939 til Svendborg, Danmark. God frankatur, men noget nusset.
Lot: 353977
1d George V på brevkort fra London d. 20.7.1914 til København, Danmark. Rødt rammestempel "Forsinket paa Grund af mangelfuld Adressering".
Lot: 353933
20 øre Grundlov og 40 øre UPU på privat aerogram fra København d. 5.6.1953 til Montreal, Canada. Returneret med flere stempler.
Lot: 353657
60 øre Fr. IX helsags aerogram (fabr. 7) fra København d. 28.4.1953 til Richmond, USA.
Lot: 353545
5 øre Våben helsagsbrevkort fra Sevel annulleret lapidar Vinderup d. 17.8.1890 via Varde til Nørre Nebel.
Lot: 353869
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1916 på lokalt julekort annulleret med stjernestempel RAKLEV til Kongstrup pr. Kalundborg.
Lot: 354391
8/12 øre provisorium i 2½-stribe på 20 øre frankeret brev til Aarhus. Annulleret med brotype IIIi Aarhus **** d. 1.8.1921. Halveret mærke ikke accepteret som frankering og udtakseret i 8 øre porto.
Lot: 354362