1945 - Danmark1000 - Brev
10 øre Chr. X single på lokalbrev i København d. 23.1.1945. På bagsiden tysksproget afsenderstempel: Polizeigefängnis Vestre Fængsel. Uden indhold.
Lot: 356011
Lot: 356011
20 øre helsagskuvert (fabr. Kl.-33) fra Struer annulleret med reserve-bureaustempel (R9) Nørrejyllands Jbp. T.1032 d. 3.7.1922 til København. Stemplet benyttet på strækningen: Fredericia-Struer.
Lot: 356003
5 øre Chr. X (defekt) på julekort annulleret Nørre-Tornby til Sæby.
Lot: 354971
50 øre Fr. IX på brevkort (Legoland - Miniland) annulleret Kolding d. 29.7.1972 og sidestemplet Legoland Billund til Sverige.
Lot: 354827
5 øre Fr. VIII på brevkort (Tranekjær Slot) annulleret med stjernestempel STORE SNØDE til Snøde Udflyttere pr. Lohals.
Lot: 354970
1,30 kr. Margrethe på Sondrestrom Air Base Photo Letter stemplet Sdr. Strømfjord d. 16.1.1980 til Åbenrå, Danmark.
Lot: 354725
2 cents Victoria (3) på brev annulleret Dawson Y.T. Canada d. 10.6.1902 via Vancouver d. 20.6.1902 til Örnäs, Sverige. Dawson City i Yukon Territory var hovedbyen for det store guldeventyr i Klondyke 1896-1899.
Lot: 354986
Franco-kuvert (Kv.6070 10/30) til tilbagesendelse af ubesørgelige breve m. TMS “Post-pakkeportoen nedsat i Nærtrafikken til 40 øre indtil 5 kg.”/København *OMK* d. 6.6.1933 til Rindsholm. Fold.
Lot: 356018
25 øre Karavel på firmakuvert fra A/S F. L. Bie i København d. 31.7.1930 til Leipzig, Tyskland.
Lot: 354840
Francobrev påskrevet "Frei" med rammestempel Stadtoldendorf d. 5.8.18xx via K.D.O.P.A. Hamburg d. 6.8.18xx til København. Flere portopåtegninger.
Lot: 354990
20 øre Fr. IX med tydelig papirfold på rudekuvert fra Odense d. 25.9.1954. Bagklap mgl.
Lot: 356024
15 øre Karavel, 10 øre og 15 øre Luftpost på illustreret Luftpostudstillings luftpostbrev fra Odense d. 24.3.1940 via København Lufthavn til poste restante i Stockholm, Sverige. Ikke efhentet og censureret i Berlin i forb. med returneringen.
Lot: 354284
5 øre Bølgelinie og 25 øre Karavel på returneret lokalt Indkasserings-Indbetalingskort i Nibe d. 3.7.1934.
Lot: 356029
5+5 øre Chr. X provisorisk helsagskorsbånd (Fabr. 28-I) opfrankeret med 15 øre Chr. X i parstykke sendt som 4. vægtkl. tryksag fra Kjøbenhavn d. 27.3.1922 til Reval, Estland. Ank.stemplet Tallinn d. 1.4.1922.
Lot: 356015
5 pfg. og 10 pfg. Fælles udg. på brevkort (Dannebrog) annulleret Sonderburg **C d. 2.2.1920 til Faaborg, Danmark.
Lot: 354326
Fortrykt feltpostkort dateret d. 12.2.1940 fra soldat ved SFK (=Svenska Frivilligkåren i Finland) Avd. 424 (= Ingkompani) Haparanda F. med finsk censurstempel og frankeret med 10 öre Gustaf stemplet Haparanda *F.* d. 16.2.1940 til Stockholm, Sverige.
Lot: 354802
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel MULLERUP og sidestemplet Slagelse * JB.P.E. * d. 8.3.1915 til Ruds-Vedby.
Lot: 354969
30 c. Tell, 35 c. Helvetia og 2 fr. Våben (5) på 10,65 fr, frankeret internationalt adressekort for 3 pakker fra Wallisellen d. 6.3.1925 via Lindau og Berlin til Stockholm, Sverige. Liniestempel "via Sassnitz!".
Lot: 354982
5 pen. Våben single på tryksag stemplet Helsingfors Poststation d. 11.12.1885 til Kristinestad.
Lot: 354949
30 øre Fr. IX med perfin (Malteserkors) på firmakuvert fra DFDS annulleret med TMS "Stót Danmarks U-Landshjælp Giro Nr. 9"/København K. 1 d. 12.5.1962 til Stockholm, Sverige.
Lot: 354992
1 øre (6), 6 øre (fireblok) Bølgelinie og 20 øre Statsradiofonien på søndagsbrev fra København d. 9.6.1951 til Kerteminde.
Lot: 354280