1915 - SydafrikaBrev
2½d George V på brev fra Johannesburg d. 19.8.1916 til Emmenthal, Schweiz. Lokal sydafrikansk censur no. C4.
Lot: 358345
Lot: 358345
Ufrankeret brevkort med brotype IIa Tejn d. 1.2.1927 til København. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet København V d. 2.2.1927.
Lot: 358234
15 øre Fr. IX på brevkort (Den tilsandede kirke) annulleret med posthornstempel SKAGEN (FRA HØJEN) og sidestemplet bureau Frederikshavn - Skagen T.17 d. 2.7.1949 til Hellerup.
Lot: 358233
5 øre Nikolai kirke i parstykke på julekort 1936 annulleret med posthornstempel Brejning (Børkop) til Skørping.
Lot: 358339
3 øre helsags korsbånd (fabr. 22-C) opfrankeret med 2 øre Bølgelinie fra Kjøbenhavn - Valby d. 7.3.1919 til "Bofors Nobelkrut" i Bofors, Sverige.
Lot: 358317
15 s. Brevdue på brev fra Mustvees annulleret med bureaustempel P.V.Mustvees - Sonda d. 30.11.1940 til Tartu. Fuldt indhold. Kuvert afkortet i venstre side.
Lot: 358276
10 cts. Rytter og 60 cts. Isabel i parstykke på luftpostbrev fra Bilbao d. 8.3.1938 til Hamburg, Tyskland. Spansk censur fra Bilbao.
Lot: 357698
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel PEDERSKER og sidestemplet bureau Rønne - Nexø T.8 d. 9.10.1905 til Gedsted.
Lot: 358383
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 167) med Julemærke 1949 fra København d. 23.12.1949 til Gentofte.
Lot: 358236
Ilgodsfragtbrev med 10 øre og 200 øre (parstykke) DSB fragtmærker annulleret med rammestempel fra Hjørring d. 31.7.1947 til Jamboree holdet, restante, Padborg. Interessant forsendelse med relation til dansk deltagelse ved 6. spejder verdens jamboree i Paris 1947.
Lot: 358220
Spansk Marokko. 15 cts. på tryksag fra Tarquist d. 9.3.1948 til Vutcht, Holland.
Lot: 358399
25 c. på frankeret feltpostbrev med indhold dateret d. 17.10.1915 annulleret BATAILLON 54 * FELDPOST* til Berlin, Tyskland.
Lot: 358407
30 cts. Isabel (3) og 5 cts. Pro Sevilla på anbefalet brev påskrevet "via Portugal" fra Sevilla d. 9.7.1937 via Lissabon til Lorch, Tyskland. Lokal spansk censur i Sevilla-5. Ank.stemplet i Gmund d. 21.7.1937.
Lot: 357656
Ufrankeret feltpostkort med liniestempel "Feldpost über Deutsche Dienstpost Böhmen-Mähren" og stemplet Prag / PLST / * Deutsche Dienstpost - Böhmen-Mähren * d. 13.2.1940 til Tyskland. Briefstempel fra Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 5.
Lot: 358367
10 øre Bølgelinie (2), 3,50 kr., 5 kr. og 25 kr. Rigsvåben på internationalt adressekort annulleret med brotype Vd stempel Sønderborg 12 d. 3.11.1972 til Basel, Schweiz. Stempel benyttet ved lille Postindleveringssted.
Lot: 358221
25 øre Fr. IX i parstykke på beskadiget kuvert fra København d. 19.2.1951 til Wien, Østrig. Lukket med fortrykt etiket "Lukket af Postvæsenet" A.61 (9-47). Åbnet af den østrigske efterkrigscensur.
Lot: 357688
10 øre Fr. VIII helsagsbrevkort opfrankeret med 10 øre Chr. X i parstykke sendt ekspres fra Roskilde d. 9.11.1916 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 358235
4 sk. 1854 udg. 3. tryk på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet svagt kompasstempel i Kjøbenhavn til Wadumstorp pr. Aalborg.
Lot: 358325
5 øre Våben på brevkort (Hotel Bondegaarden, Hornbæk) annulleret med stjernestempel HORNBÆK og sidestemplet Hellebæk d. 22.7.1905 via Helsingør til Sorø.
Lot: 358387
40 øre Karavel og 50 øre Chr. X i fireblok på internationalt adressekort for pakke fra Brønshøj d. 25.8.1943 via København til Oslo, Norge.
Lot: 358284
40 pfg. Adler single på frankeret lokalt rørpostbrev fra Berlin N.W. 87 d. 10.9.1926 til Berlin-Charlottenburg 5.
Lot: 357900