Købh., Frederiksberg Kirke. ½-tryksagskort, Stenders no. 4.

1904 - Danmark1000 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 355863

10 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Tornby Brugsforening annulleret med stjernestempel S. TORNBY og sidestemplet Hjørring d. 16.4.1917 til Aarhus.

1917 - Danmark9860 - Brev - SK 1260

Lot: 358786

Sólsetur ved Reykjavik. O. Johnson no. 12309.

1911 - IslandPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 355404

Jens Peter Bie: Julekort med nisser der taler i telefon. U/no.

1913 - DanmarkPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 355846

Haslev. Vestergade med butikker. A. Olsen no. 19997. Kortet lidt løst!

Danmark4690 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 355482

15 cts. Rytter, 20 cts. (3), 25 cts., 30 cts. (3) og 40 cts. (3) Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 25.4.1940 til Rottof, Tyskland. Påskrevet por avion via Roma. Både spansk og tysk censur. Flere mærker med mindre skader.

1940 - SpanienBrev

15 cts. Rytter, 20 cts. (3), 25 cts., 30 cts. (3) og 40 cts. (3) Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 25.4.1940 til Rottof, Tyskland. Påskrevet "por avion via Roma". Både spansk og tysk censur. Flere mærker med mindre skader.
Lot: 359126

Estrid Torm, M/S, Torm Lines. Stenders no. 91848.

DanmarkPostkort - Ubrugt

"Estrid Torm", M/S, Torm Lines. Stenders no. 91848.
Lot: 359005

Bække station med holdende tog. Antagelig fra åbningen af Troldhedebanen i 1917. J. Nielsen u/no.

Danmark6622 - Postkort - Ubrugt

Lot: 359182

5 øre Fr. VIII på brevkort (Silkeborg, Hedehøjene) annulleret med stjernestempel SUNDS og sidestemplet bureau Herning - Viborg T.1149 d. 29.8.1907 til Rønnede.

1907 - Danmark7451 - Brev - SK 1288

Lot: 358782

5 øre Chr. X på brevkort (Fangelejren ved Horserød) annulleret med stjernestempel TIKJØB og sidestemplet Fredensborg d. 4.8.1917 til Roskilde.

1917 - Danmark3080 - Brev - SK 1365

Lot: 358762

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 102-H) annulleret med vanskeligt brotype IId stempel Aarhus d. 7.3.1932 til Balling. Stempel set anvendt i årene 1930-36.

1932 - Danmark8000 - Brev - EB 84

Lot: 356323

Hørsholm, gadeparti. P. Alstrup no. 7331.

1908 - Danmark2970 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 354151

Ellen H. Clapsaddle: Julekort med barn og Julemanden der taler i telefon. H. & S. u/no.

TysklandPostkort - Brugt u. mærke

Lot: 355852

50 sp. Isabel og 50 cts. velgørenhed på brev fra Cadiz 193? til London, England. Åbnet af lokal censur i Cadiz.

1938 - SpanienBrev

Lot: 359130

Tysk 5 pfg. Germania på brevkort (Santa Fe, Isla of Pines, Cuba) dateret Havana, Cuba og annulleret med skibsstempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 25 d. 20.11.1912 til Magdeburg, Tyskland. Sendt fra sømand ombord på krydser SMS Hansa under togt til Vestindien.

1912 - TysklandBrev

Tysk 5 pfg. Germania på brevkort (Santa Fe, Isla of Pines, Cuba) dateret Havana, Cuba og annulleret med skibsstempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 25 d. 20.11.1912 til Magdeburg, Tyskland. Sendt fra sømand ombord på krydser SMS "Hansa" under togt til Vestindien.
Lot: 359120

Fredericia, Rejsehilsen med damp lokomotiv og prospekt fra Fredericia færgehavn. Stenders no. 4695.

1906 - Danmark7000 - Postkort - Brugt m. mærke

Fredericia, "Rejsehilsen" med damp lokomotiv og prospekt fra Fredericia færgehavn. Stenders no. 4695.
Lot: 352084

Adolf Hitler får telefonisk besked om afstemningsresultater.

1935 - TysklandPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 355857

Aalborg, Godsbanegaarden. W. R. u/no.

1910 - Danmark9000 - Postkort - Brugt u. mærke

Lot: 359189

Julekort med Postbud (Barn) der tømmer postkassen for julepost. A. Vincent serie 135/3. Med 3 øre Bølgelinie annulleret stjernestempel THURØ. Sendt lokalt til skib i havnen.

Danmark5991 - Postkort - SK 1362

Lot: 355709

1841. 8 sk. francobrev med antiqua stempel Kiøbenhavn d. 5.4.1841 til Islingen ved Vordingborg.

1841 - Danmark1000 - Brev

1841. "8" sk. francobrev med antiqua stempel Kiøbenhavn d. 5.4.1841 til Islingen ved Vordingborg.
Lot: 359280

Drabæks Mølle, Lunderskov. C.J.C. no. 924.

1913 - Danmark6640 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 355604