1904 - Danmark1000 - Postkort - Brugt m. mærke
Købh., Frederiksberg Kirke. ½-tryksagskort, Stenders no. 4.
Lot: 355863
Lot: 355863
10 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Tornby Brugsforening annulleret med stjernestempel S. TORNBY og sidestemplet Hjørring d. 16.4.1917 til Aarhus.
Lot: 358786
Sólsetur ved Reykjavik. O. Johnson no. 12309.
Lot: 355404
Jens Peter Bie: Julekort med nisser der taler i telefon. U/no.
Lot: 355846
Haslev. Vestergade med butikker. A. Olsen no. 19997. Kortet lidt løst!
Lot: 355482
15 cts. Rytter, 20 cts. (3), 25 cts., 30 cts. (3) og 40 cts. (3) Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 25.4.1940 til Rottof, Tyskland. Påskrevet "por avion via Roma". Både spansk og tysk censur. Flere mærker med mindre skader.
Lot: 359126
"Estrid Torm", M/S, Torm Lines. Stenders no. 91848.
Lot: 359005
Bække station med holdende tog. Antagelig fra åbningen af Troldhedebanen i 1917. J. Nielsen u/no.
Lot: 359182
5 øre Fr. VIII på brevkort (Silkeborg, Hedehøjene) annulleret med stjernestempel SUNDS og sidestemplet bureau Herning - Viborg T.1149 d. 29.8.1907 til Rønnede.
Lot: 358782
5 øre Chr. X på brevkort (Fangelejren ved Horserød) annulleret med stjernestempel TIKJØB og sidestemplet Fredensborg d. 4.8.1917 til Roskilde.
Lot: 358762
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 102-H) annulleret med vanskeligt brotype IId stempel Aarhus d. 7.3.1932 til Balling. Stempel set anvendt i årene 1930-36.
Lot: 356323
Hørsholm, gadeparti. P. Alstrup no. 7331.
Lot: 354151
Ellen H. Clapsaddle: Julekort med barn og Julemanden der taler i telefon. H. & S. u/no.
Lot: 355852
50 sp. Isabel og 50 cts. velgørenhed på brev fra Cadiz 193? til London, England. Åbnet af lokal censur i Cadiz.
Lot: 359130
Tysk 5 pfg. Germania på brevkort (Santa Fe, Isla of Pines, Cuba) dateret Havana, Cuba og annulleret med skibsstempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 25 d. 20.11.1912 til Magdeburg, Tyskland. Sendt fra sømand ombord på krydser SMS "Hansa" under togt til Vestindien.
Lot: 359120
Fredericia, "Rejsehilsen" med damp lokomotiv og prospekt fra Fredericia færgehavn. Stenders no. 4695.
Lot: 352084
Adolf Hitler får telefonisk besked om afstemningsresultater.
Lot: 355857
Aalborg, Godsbanegaarden. W. R. u/no.
Lot: 359189
Julekort med Postbud (Barn) der tømmer postkassen for julepost. A. Vincent serie 135/3. Med 3 øre Bølgelinie annulleret stjernestempel THURØ. Sendt lokalt til skib i havnen.
Lot: 355709
1841. "8" sk. francobrev med antiqua stempel Kiøbenhavn d. 5.4.1841 til Islingen ved Vordingborg.
Lot: 359280
Drabæks Mølle, Lunderskov. C.J.C. no. 924.
Lot: 355604