1920 - DanmarkPostkort - Ubrugt
Genforening. Danske stemmeberettigede ankommer med dampskib til Flensburg. Fotokort u/no.
Lot: 366411
Lot: 366411
Nytårskort med sparrekasse bog og pengesedler. Ukendt tegner. A. Vincent no. 305/4.
Lot: 364511
Aarhus. Motiver fra den første Børnehjælpsdag i 1907. J.J.N. no. 1025.
Lot: 364537
Middelfart. Bygning af Lillebæltsbroen. Fotokort u/no.
Lot: 364499
Rudkøbing jernbanestation, "Nisser i bybilledet" med tog fra Langelandsbanen. Tegnet af Axel Wiingaard. C. Jenssen-Tusch u/no.
Lot: 366499
"Lotta Dan", S/S, J. Lauritzen i neutralitets bemaling under 2. verdenskrig. Rota-Kopi u/no.
Lot: 366015
Grønland, kryolitbruddet i Ivigtut i sne med sejlskib. Fotokort fra ca. 1910. U/no.
Lot: 366560
Oluf August Hermansen: Nisser og kat. Kartonkort dateret Julen 1890.
Lot: 366528
Købh., Vestergade 29. Hjalmer Schou’s Væveri & Fabriks-udsalg. u/no.
Lot: 366472
Odense, Overgade 14-18 med stort optog - muligvis Børnehjælpsdagen. Fotokort u/no.
Lot: 366483
"Hermod", S/S, svensk dampskib i neutralitetsbemaling strandet ved Knopper d. 3.1.1916. H. Riegel u/no.
Lot: 366529
Købh., Frederikssundsvejens Bog- Musik- og Papirhandel ved Asger Koefoed. Bl.a. salg af postkort. Reklamekort u/no.
Lot: 366525
Kollefjord. Fiskere med en Finhval. A. Brend u/no.
Lot: 364542
D.V.I., St. Thomas. Bluebeard Castle. Med 10 bit Chr. IX, annulleret St. Thomas d. 09.06.1908, til Ribe, Danmark (Via New York).
Lot: 364379
Dornier Do X D-1929 vandflyver i San Juan Puerto Rico d. 30.8.1931. Anvendt fra Antwerpen 1932 til Danmark.
Lot: 366536
Købh., Østergade med De Dion Bouton omnibus med nr.plade "A1200" fra Frederiksberg Sporvejs- og Elektricitets Aktieselskab. P. Heckscher no. 115.
Lot: 365914
Herluf Jensenius(?): Knold og Tot. “Glædeligt Nytaar”. Pengestak bæres ind!. Stenders u/no.
Lot: 364449
Arden. N.S. Nielsens Landbutik. W. Mahrt, Hobro u/no.
Lot: 364352
Dansk spejder med forskellige duelighedsmærker. Påskrevet "Jamboree 1924". Fotograf Herbst, Østerbrogade 106, Købh. U/no.
Lot: 366545
Krusaa, Dansk Toldkontrol og rutebil med nr.-plade "N4" (= Vognm. Aug. Bjerring, Aabenraa). Fotokort u/no.
Lot: 366402
Genforening: Røde Kors. “Verden over kalder “Det Röde Kors” nu paa alle” Signeret af Minister H.P. Hanssen. Tegnet af Alonzo Earl Foringer. Ekstrand u/no.
Lot: 364440