50 øre + 10 øre provisorisk helsagsaerogram (fabr. 5) anvendt som forbøns-brev Justice for Rosenberg fra København d. 19.1.1953 til den amerikanske præsident Harry Truman, The White House, Washington, USA. Sendt dagen før Truman afgav sit embede til efterfølgeren, præsident Eisenhower. Den korte forbøn omhandler det spionanklagede amerikansk jødiske ægtepar, Julius og Ethel Rosenberg, som i 1953 blev dømt til døden for at have afsløret amerikanske atomhemmeligheder til Sovjetunionen. Ægteparret blev begge henrettet i den elektriske stol i Sing Sing fængslet d. 19.6.1953.

1953 - Danmark1000 - Brev - AE 7

50 øre + 10 øre provisorisk helsagsaerogram (fabr. 5) anvendt som forbøns-brev "Justice for Rosenberg" fra København d. 19.1.1953 til den amerikanske præsident Harry Truman, The White House, Washington, USA. Sendt dagen før Truman afgav sit embede til efterfølgeren, præsident Eisenhower. Den korte forbøn omhandler det spionanklagede amerikansk jødiske ægtepar, Julius og Ethel Rosenberg, som i 1953 blev dømt til døden for at have afsløret amerikanske atomhemmeligheder til Sovjetunionen. Ægteparret blev begge henrettet i den elektriske stol i Sing Sing fængslet d. 19.6.1953.
Lot: 396414

30 øre Chr. X (50 blok) på Ombytningsseddel - formular B.66 (9-43 A5) - annulleret København 5 d. 20.10.1945.

1945 - Danmark1000 - Brev - 378

Lot: 396479

Færøerne. Internt fragtbrev mærket Franco 3 Kr. for kasse med Tælle på 75 kg. sendt med S/S Sleipner fra Thorshavn d. 1.12.1922 til Tveraa.

1922 - FærøerneBrev

Færøerne. Internt fragtbrev mærket "Franco 3 Kr." for kasse med Tælle på 75 kg. sendt med S/S "Sleipner" fra Thorshavn d. 1.12.1922 til Tveraa.
Lot: 396449

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 72-H) med Julemærke 1923 brugt på Samsø og annulleret brotype Ia Koldby d. 25.12.1923 til København. Annullering 25. december er usædvanlig.

1923 - Danmark8792 - Brev - EB 54

Lot: 396405

10 øre Bølgelinie i parstykke på søndagsbrevkort fra Aarhus d. 11.5.1935 (= lørdag) til Blangstedgaard pr. Odense. Ank.stemplet i Odense d. 12.5.1935 (= søndag) og påsat meddelelse fra Odense Postkontor - formular F.7 6/31 - Forsendelsen er ikke udbragt Søndag, fordi De bor udenfor det Distrikt, hvori Søndagsbreve udbringes.

1935 - Danmark5000 - Brev - 202

10 øre Bølgelinie i parstykke på søndagsbrevkort fra Aarhus d. 11.5.1935 (= lørdag) til Blangstedgaard pr. Odense. Ank.stemplet i Odense d. 12.5.1935 (= søndag) og påsat meddelelse fra Odense Postkontor - formular F.7 6/31 - "Forsendelsen er ikke udbragt Søndag, fordi De bor udenfor det Distrikt, hvori Søndagsbreve udbringes".
Lot: 396358

5 øre Fr. VIII på brevkort (Aalborg, jernbaneoverskæring med damptog på Vesterbro) annulleret med stjernestempel GJØL og sidestemplet Nørre-Sundby d. 19.6.1907 til Kvissel.

1907 - Danmark9440 - Brev - SK 0394

Lot: 396440

1850. Indgående soldaterbrev dateret Kjøbenhavn d. 7.5.1850 til sergent i 6. Liniebataillon i Fredericia. Påskrevet 4 med rødkridt som er overstreget. På bagsiden svagt antiqua Kjøbenhavn d. 8.5.1850. Fuldt indhold.

1850 - Danmark7000 - Brev

1850. Indgående soldaterbrev dateret Kjøbenhavn d. 7.5.1850 til sergent i 6. Liniebataillon i Fredericia. Påskrevet "4" med rødkridt som er overstreget. På bagsiden svagt antiqua Kjøbenhavn d. 8.5.1850. Fuldt indhold.
Lot: 395936

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort fra Faarvang annulleret med bureaustempel Langaa - Bramminge sn3 T.1214 d. 23.12.1922 til Silkeborg.

1922 - Danmark8882 - Brev - 122, 124

Lot: 389733

15 øre og 40 øre (2) Karavel og 10 øre Gebyr (7) på værdibrev fra Hvalpsund d. 8.3.1934 til Fredericia. Påskrevet Talt og på bagsiden laksegl fra Hvalpsund Postekspedition.

1934 - Danmark9654 - Brev - 203, 208, Gebyr 3

15 øre og 40 øre (2) Karavel og 10 øre Gebyr (7) på værdibrev fra Hvalpsund d. 8.3.1934 til Fredericia. Påskrevet "Talt" og på bagsiden laksegl fra Hvalpsund Postekspedition.
Lot: 396415

10 øre Bølgelinie, 15 øre Chr. X og Julemærke 1921 på brevkort annulleret med BLÅT båndmaskinstempel Aalborg d. 23.12.1921 til Paris, Frankrig. Eksempel på forsøg af BLÅ stempelfarve.

1921 - Danmark9000 - Brev - 70, 124

Lot: 396353

4 R.B.S. Thiele I pl. 1 pos. 71 med fuld rand på brev fra Kjøbenhavns Fattigvæsen annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet med svagt kompasstempel fra 1853 til Flensburg.

1853 - Danmark1000 - Brev - 1 Ia

4 R.B.S. Thiele I pl. 1 pos. 71 med fuld rand på brev fra Kjøbenhavns Fattigvæsen annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med svagt kompasstempel fra 1853 til Flensburg.
Lot: 396367

50 øre Chr. X (3) på stort luftpostbrev annulleret brotype IId Aalborg Lufthavn d. 6.1.1949 til sømand ombord på M/S Esso Balboa i New York, USA - eftersendt flere gange og returneret som ubekendt. Åbnet af egyptisk censur. Mærker med skader.

1949 - Danmark9000 - Brev - 289

50 øre Chr. X (3) på stort luftpostbrev annulleret brotype IId Aalborg Lufthavn d. 6.1.1949 til sømand ombord på M/S "Esso Balboa" i New York, USA - eftersendt flere gange og returneret som ubekendt. Åbnet af egyptisk censur. Mærker med skader.
Lot: 396478

Fyens Disconto Kasse. Check fra Conrad Hinrich Donner i Hamburg på 300 mk. dateret d. 18.5.1920.

1920 - Danmark5000 - Diverse

Lot: 396474

15 øre Chr. X på brevkort dateret i Agerbæk annulleret med bureaustempel Brande - Bramminge T.1212 d. 30.7.1921 til Odense.

1921 - Danmark6753 - Brev - 70

Lot: 396362

30 øre Fr. IX på fortrykt kurerpost kuvert - II.L.3 e 1956 - mærket Hemmeligt og annulleret med ovalt gummistempel Vestre (krone) Landsdelskommando (Aarhus) til Hærkommandoen, Østerbrogade 28, København Ø. Del af bagside mangler.

Danmark8000 - Brev - 394

30 øre Fr. IX på fortrykt kurerpost kuvert - II.L.3 e 1956 - mærket "Hemmeligt" og annulleret med ovalt gummistempel "Vestre (krone) Landsdelskommando" (Aarhus) til Hærkommandoen, Østerbrogade 28, København Ø. Del af bagside mangler.
Lot: 396481

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1906 på lokalt julekort (Ølstykke kirke) annulleret med lapidar Roeskilde d. 24.12.1906. Reservestempel benyttet i juleperioden. Bendix: 500,-

1906 - Danmark4000 - Brev - 44

Lot: 396413

40 öre Gustaf single på anbefalet brevkort med postopkrævning annulleret Experimentalfältet d. 26.1.1923 til Odense, Danmark. Medlemskontingent til Sveriges Pomologiska Förening.

1923 - Sverige5000 - Brev

Lot: 395558

1858. Ufrankeret Franco-brev mærket Hermed Rd. 20 - 5 sk pr. Postanviisning med antiqua Maribo d. 20.5.1858 til Højesterets-Advokat C. Liebe i København. Påskrevet porto 22/4. Carl Christian Liebe (1820-1900) var nationalliberal folketingsmand for Roskildekredsen 1861-1866 og siden kongevalgt landstingsmand 1866-1895 - her som landstingsformand i årene 1869-1894.

1858 - Danmark4930 - Brev

1858. Ufrankeret Franco-brev mærket "Hermed Rd. 20 - 5 sk pr. Postanviisning" med antiqua Maribo d. 20.5.1858 til Højesterets-Advokat C. Liebe i København. Påskrevet porto "22/4". Carl Christian Liebe (1820-1900) var nationalliberal folketingsmand for Roskildekredsen 1861-1866 og siden kongevalgt landstingsmand 1866-1895 - her som landstingsformand i årene 1869-1894.
Lot: 395964

Venezuela 65 cts. blandingsfrankeret luftpostbrev påskrevet Søndagsbrev med dansk 20 øre Fr. IX annulleret i Venezuela d. 14.9.1949 til Rekreationshjemmet Lille-Ly i Fakse Ladeplads, Danmark - eftersendt til Haderslev.

1949 - Danmark4654 - Brev - 307

Venezuela 65 cts. blandingsfrankeret luftpostbrev påskrevet "Søndagsbrev" med dansk 20 øre Fr. IX annulleret i Venezuela d. 14.9.1949 til Rekreationshjemmet "Lille-Ly" i Fakse Ladeplads, Danmark - eftersendt til Haderslev.
Lot: 396346

7 øre Posthorn på korsbånd fra Oslo d. 21.3.1943 til Blangsted pr. Odense, Danmark. Passér stemplet ved det tyske censur i Oslo og København med Ao og Ak, samt violet stempel fra Udenrigsministeriets Tryksagskontrol: Tilladt / U.,M. / Indført.

1943 - Norge5000 - Brev

7 øre Posthorn på korsbånd fra Oslo d. 21.3.1943 til Blangsted pr. Odense, Danmark. Passér stemplet ved det tyske censur i Oslo og København med "Ao" og "Ak", samt violet stempel fra Udenrigsministeriets Tryksagskontrol: "Tilladt / U.,M. / Indført".
Lot: 396443

Oldenburg 1 gr. helsagskuvert påsat Norddeutscher Postbezirk 1 gr. værdimærke annulleret med rammestempel Neuenburg d. 30.6.18xx til Otterndorf.

Tyske StaterBrev

Lot: 395904