1932 - Grønland - 185 - 3931
10 øre og Grønlænderinders mærkat på brevkort dateret Ivigtut d. 15.7 og stemplet i København d. 28.7.1932. Fra Sømineassistent Thorkild Petersen fra Mariens H. M. II Heinkel no. 84 under 6. Thule-ekspedition med basisskib M/S “Th. Stauning”. Omtaler den første danske flyvning på Grønland. Godt eksepditions- og flyvnings objekt.
Lot: 771
Sluttet | 25-09-2018 22:36:29 |
Vindende bud: | DKK 12.100,00 |
Bud historik: | 17 bud |
Breve > Grønland > Posthistorie