1915 - Island

Østrigsk 10 h. Franz Joseph ustemplet på brevkort dateret i Wien d. 15.11.1915 til Reykjavik, Island. Rødt censur stempel: “Überprüft Wien” og fejlsendt til Alaska, USA med violet stempel: Deficiency in Address Supplied by N.Y.P.O. Usædvanlig.

Lot: 288941
DKK 600,00