1928 - Grønland - 169 - 3900
15 øre Karavel på brev med langt indhold om hvalfangst dateret Godthaab d. 29.6.1928 og stemplet København d. 20.7.1928 til Pejrup. Ovalt: (krone)/Grønlands Styrelse. Fra M/S “Sværdfisken” som var moder-/flænseskib for hvalfangeren “Sonja”. “Gertrud Rask” 2. rejse 1928.
Lot: 1005
Sluttet | 01-12-2019 23:59:00 |
Start bud: | DKK 1.000,00 |
Bud historik: | 0 bud |
Breve > Grønland > Posthistorie