1909 - Grønland - 54, 55 - 3900

5 øre (2) og 10 øre Fr. VIII på brevkort (Grønlandsk fanger i kajak) fra Karl Chemnitz dateret Godthaab d. 11.10.1909 og stemplet Kjøbenhavn d. 27.10.1909 til Zürich, Schweiz. Befordret med S/S "Hans Egede" (4. rejse) som ankom til København d. 25.10.1909. Sjælden destination. Vedl. oplysninger om Karl Chemnitz.

Lot: 308550
Sluttet 22-01-2020 21:05:25
Vindende bud: DKK 3.630,00
Bud historik: 8 bud