1944 - Norge - 1000

Ufrankeret kvittering for Røde Kors pakke dateret d. 11.2.1944 og stemplet Oranienburg d. 19.2.1944 til Dansk Røde Kors i København. Kvittering for modtageles af fødevarepakke fra Pianofabrikant Bjørn Møller (Direktør for Hornung & Møller) til norsk modstandsmand Hans J. Michelsen (SOE/Milorg) i KZ-lejren Sachsenhausen.

Lot: 271405
Sluttet 29-10-2017 21:15:31
Vindende bud: DKK 2.035,00
Bud historik: 5 bud