1931 - Germany

8 pfg. Ebert helsagsbrevkort opfrankeret med 40 pfg. Hindenburg sendt som ekspres fra München d. 19.1.1931 til Eltville.

Lot: 282185
DKK 100.00

Other suggestions

8 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 8 øre Tofarvet anvendt som adressekort for pakke annulleret med nr.stempel 112 og sidestemplet med antiqua SÆBY d. 14.5.1881 til Kjøbenhavn.

DKK 300 1881 - Denmark

15 øre helsagsbrevkort (fabr. 75-H) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie (2) fra Kjøbenhavn d. 26.9.1924 til poste restante i Italien - eftersendt til København, Danmark. Påsat italiensk 30 cts portomærke.

DKK 150 1924 - Denmark

15 øre helsagsbrevkort (fabr. 153) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X (3) fra Sjørring d. 17.6.1945 til New Haven, USA. Dansk efterkrigscensur (krone)/333/Danmark og amerikansk censur no. 7218.

DKK 150 1945 - Denmark

6 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet fra Frederikshavn annulleret med nr.stempel 124 og sidestemplet lapidar Vendsyssel J.PK. d. 14.8.1883 til Berlin, Tyskland.

DKK 100 1883 - Denmark

7 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 8 øre Bølgelinie fra København d. 1.8.1945 til Lakholm, Sverige. Passér stemplet ved den danske efterkrigscensur (krone)/347/Danmark. Interessant tiltryk på bagsiden signeret Marna JN 1944.

DKK 100 1945 - Denmark

15 øre helsagsbrevkort (fabr. 191) opfrankeret med 10 øre Chr. X og sendt som søndagsbrevkort fra København d. 6.7.1947 til Haslev. Påsat meddelelse F.7 (3-44 B9.) vedr. forsendelsen afsendt for sent til udbringning søndag.

DKK 150 1947 - Denmark

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 153) opfrankeret med 1 kr. Luftpost sendt sem luftpost fra København d. 3.7.1945 til Brooklyn, USA. Dansk efterkrigscensur (krone)/262/Danmark.

DKK 200 1945 - Denmark

25 øre Kæmpehøj helsagsbrevkort (fabr. 139a) opfrankeret med 25 øre og 60 øre Chr. X sendt som luftpost fra København d. 23.6.1945 til Porto Alegre, Brasilien. Dansk efterkrigscensur (krone)/466/Danmark.

DKK 200 1945 - Denmark