1912 - Denmark - 1000
5 pfg. Germania (2) på brevkort (Warnemünde færgehavn) dateret ombord på færgen og annulleret med skibsstempel "Fra Tyskland" og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 22.5.1912 til Glashütte, Tyskland.
Lot: 284290
DKK 200.00 |
Sold out
Europe
Germany
German Reich
Covers > Denmark postal history > Shipmail
Covers > Denmark cancellations > Bridgetypecancels
Postcards > Ships