1932 - Greenland - 185 - 3931

10 øre og Grønlænderinders mærkat på brevkort dateret Ivigtut d. 15.7 og stemplet i København d. 28.7.1932. Fra Sømineassistent Thorkild Petersen fra Mariens H. M. II Heinkel no. 84 under 6. Thule-ekspedition med basisskib M/S “Th. Stauning”. Omtaler den første danske flyvning på Grønland. Godt eksepditions- og flyvnings objekt.

Lot: 771
Ended 25/09/2018 22:36:29
Winning bid: DKK 12,100.00
Bid history: 17 bids