1913 - Germany
5 pfg. Germania på brevkort (Sultan Ahmed moske i Konstantinopel) dateret Konstantinopel og annulleret med marinestempel Kais. Deustche Marineschiffspost No. 66 d. 22.4.1913 til Graudenz, Tyskland. MSP 66 stemplet blev benyttet ombord på krydseren SMS "Dresden" under togt i Middelhavet fra april til august 1913.
Lot: 288092
DKK 200.00 |
Europe
Germany
German Reich
Covers > Europe > Germany > German Colonies > German post in Turkey